И ние сме при вас ...

  • 774
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 655
Здравейте момичета!
И ние с малката АЛИСИЯ вече сме при Вас.
Тя се роди на 05.08.2004 година в Флорида. Тежи 2.777 кг. и е 48 см. Раждането мина изключително лесно и при страхотни условия и екип.
Вече сме си у дома и се кърмим от 15 минута на раждането, когато ми я сложиха на гърдата.
Обещавам, че ще опиша всичко подробно около великото събитие, но когато малко се справим с новите условия на живот тя и аз.
Сега само да Ви кажа, че 10 стъпки към успешното кърмене са написани на всякъде и висят през 5 метра и във всяка стая. Дори на 2 ден дойде и специалист по кърмене, който ми връчи грамота за успешно справяне.
Тя е много много гладна и с удоволствие отваря голямата уста за гърдата всеки път. Послушна е и спи добре, но много трудно я събуждам. Бебебто е сънливо, а понякога дори не си отваря очите. Последното ни кърмене беше активно 20 мин. и после спря и заспа на гърдата.


Сега въпросите ми:
1. Как да се справя с непробудния и сън?
2. Да и създавам ли режим на 2 или 3 часа или да я храня на поискване?
3. По колко минути да я кърмя?
4. Да я оставям ли да спи до мен за известно време и после пак да пробвам?

Предварително Ви благодаря за отговорите. Сега ще прочета статията за сънливото бебе, за да си припомня и написаното от Боо.

# 1
  • Мнения: 7 106
Здравей Pela,
честито ти малка,сладка,финна и грациозна госпожица Алисия, да е жива и здрава,много послушна и само радост да носи на мама и тати!
Относно въпросите ти:
1. През първия месец бебетата основно спят и папат Simple Smile ,като някои са по-поспаливи от другите.Прочети статията пак в нея наистина има полезни идеи,изпробвай всичко и така ще разбереш кой метод на събуждане работи при вас.
2. Относно режима те съветвам поне в началото да кърмиш на поискване така и при теб ще се регулира кърмата и ще видиш че много скоро сладуранката сама ще си изгради свой си режим Wink
3.Зарежи часовника.Всяко бебе има различен "стил" ,ако едно се нахранва за 10-15 минути,на друго му трябват 30-40.Още повече,че твойта сладуранка е поспаланка.Просто трябва да следиш докога суче активно и преглъща.Ако заспи Arrow стъпка 1.,събуждаш,уригваш,предлагаш пак.
4.По тази точка незнам какво да ти кажа - по-добре опитай всичко възможно да я държиш будна докато се храни,отколкото да и предлагаш на всеки 10-15 минути,така може да и хареса повече и целия ден да прекарвате в леглото.Ама незнам де ,виж какво ще кажат другите мами.
Искрено ти пожелавам успех! Flowers Four Leaf Clover

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Здравей Пела Grinning
Честита ти щерка ! Да ти е жива и здрава Grinning
По въпросите ти ще ти напиша на бързичко моето мнение и ще споделя моя опит, дано да ти е полезно.
По първият въпрос - възможно е малката да има все още жълтеница. Тя кара малките бебоци да спят почти през цялото време. Така че това, че е поспалива не бива да те тревожи. Ерик беше същият - с топ не можех да го събудя Laughing Аз го будех като го слагах да му сменя памперса и го оставех по две-три минути по голо дупе. Но можеш да пробваш и да я храниш без въобще да я будиш. При някои бебета това работи безотказно. Спинка си и си папка - чиста работа Grinning  Така, че първо опитай да я харниш без да я будиш и ако не става - пробвай със смяната на памперса. Това е моят съвет.

Втори въпрос - храни я на поискване. Така ще започнеш да произвеждаш точно толкова кърма, колкото е бебешката потребност към всеки един момент. Бебетата на всяко хранене изсукват различно количество кърма, затова и нямат режим. Ако се опиташ да я поставиш в някакви рамки, ако при предно хранене е изсукала по-малко, рискуваш да я държиш гладна до часа за следващо хранене.

Трета точка - по колкото тя иска. Няма норматив. Ерик стои и по 40 минути понякога и по 10 друг път Grinning Както му е кеф на бебенцето. Съвета ми е никога да не дърпаш принудително зърното. Дори и да виждаш, че вече се е нахранила. Бебчетата обичат понякога да попредъвкват зърното и без реално да сучат. Това ги успокоява и приспива.

Четири - предполагам, че по този въпрос майките тук ще те посъветват да го правиш. Моето мнение без да влизам в колизия с тяхното е, че не бива. Аз винаги съм имала резерви към това бебето да спи до мен в леглото за възрастни. Най-вече от хигиенна гледна точка. И всеки ден да се сменят чаршафите, възрастните се потим /особено лятото/, телата ни отделят разни дребни люспички, косми и т.н.
Страхувам се и да не затисна бебето ако заспя и не на последно място - опасявам се, че ще създам зависимост у детето. И на по-късен етап ще ми бъде трудно да го отуча да идва в нашето легло. А и брат му ще полудее от ревност. В крайна сметка не можем и него да вземем в леглото си. Защото няма да има място за нас Laughing

Това е моят опит. Дано да ти е от полза нещо в него Simple Smile
Успех ти желая Grinning
И да разкажеш как е минало раждането. А също и да пуснеш снимки. Ето, че най-накрая дойде момента в който и ние ще се радваме на твоето детенце, а не само ти на нашите Wink

# 3
  • София
  • Мнения: 3 847
Честито Pela. Да ти е жива и здрава малката примцеса. И много да я слушаш.

По въпросите:

1. Не разбрах, какъв точно е проблема със съня. Не се събужда за ядене или спи между яденетата? Ако не се събужда, за да се храни, може да я храниш, както си спи. Изчакваш съня й да стане неспокоен, да започне да примлясква, да суче юмручета, да прави сукателни движения с устата или да размахва ръчички. Взимаш я и както си спи, леко потъркваш устните и със зърото. Обикновенно това е достатъчно, за да отвори голяма уста и да започне да суче. Ако това не помага, можеш с леко влажна кърпа или памучен тампон да обтриеш личицето й. Разбира се, без да натискаш или търкаш - по скоро като поглаждане.

2. Храни я на поискване. Възможно е много скоро да започне да суче през кратък имтервал от време - примерно 40 мин. или час. Но това е добре за тебе. Ще помогне за правилното установяване на кърмата и ще тренира Алисините мускулчета. Важно е да не я оставяш да спи повече от 3-4 часа, включително и през нощта. Много е малка за по-голяма пауза. И не я чакай да се разплаче от глад. Тогава вече ще е уморена и изнервена и ще суче по-малко и по-трудно.

3. Няма норми за времетраенето на кърменето. За количеството можеш спокойно да се довериш на Алисия. Ако яде на често, нормално е да яде по-кратко време. С овлядяването на техниката на сучене и заякването й, тя ще започне да суче активно по-малко време. Освен за да се нахранят, бебетата сучат и за удоволствие, за успокоение, за приспиване. За това се оставят на гърдата докато сами пуснат зърното.
Да си призная, в първите дни ми се струваше, че от корема, бебето се е преместило върху гърдите ми. Като се замисля, почти не си спомням да сме били разделени. Направо си бях като бременна.

4. Можеш да я оставяш да спи спокойно до тебе денонощно. Бебетата до към 6-тия месец не се разглезват. Освен това се смята, че контакта кожа-до-кожа е много успокоителен и дори полезен за бебето. Препоръчва се при проблеми със наддаването, изнервеноат, кърмаческа стачка, боледуване и т.н. Освен това да ти кажа няма нищо по-хубаво от моментите, когато малкото мишле заспива на гърдата и когато сутрин се сгуши до тебе - мъничко, топличко, сърчицето му бие като на зайче, мирише на кърма и бебе... Гушкай си Слънчицето колкото можеш повече.

Да нацелуваш малката дама и в най-скоро време да ни я покажеш.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Честито отново и да сте живи и здрави!

Ако не можеш да я събуждаш по друг начин може да пробваш да измиеш лицето на бебка с влажен хладен памук. Ако спи и суче - няма проблем, но понякога заспиват и не сучат...  Grinning

# 5
  • Мнения: 1 770
Относно спането на бебето в леглото и хигиенните съображения на Додо - съгласна съм и за това винаги, когато слагам бебо в нашето легло, първо му постилам негова си пелена или чаршафче. Не смятам, че може да свикне толкова малко да е в нашето легло: спи си спокойно и при мен, и в неговото си легло. Съгласна съм напълно с довода ревност от страна на по-големи деца.
И нещо друго - в началото, в първите дни е много по-лесно да се кърми в леглото, защото се кърми по-често, по-дълго, а и по-лесно е ако имаш шевове. За мен беше немислимо да седя по толкова пъти на ден. Хем умора, хем шевове (да не говорим и ако се появят хемороиди от раждането). С течение на времето аз се възстанових, бебо суче на по-дълги интервали и за по-кратко време и сега и аз предпочитам да го кърмя седнала и после бум в неговото креватче.

Един ценен съвет: слушай бебето и инстинктите си. Правилата и чуждите съвети помагат, когато не те контролират!

# 6
  • София
  • Мнения: 3 847
Да се включа по въпроса за спането на бебето в твоето легло.

Доводът за хигиената е неоснователен. Каква е разликата между това, цял ден да гушкаш бебето и това да спи при тебе. Разбира се не говорим за случаите, когато хора си сменят чаршафите по празници. Така или иначе се къпеш поне веднъж на ден и си сменяш спалното бельо на 2-3 дни. Или може би не се изпотяваш докато държиш детето?

Друго е, ако детето направи алергия към общият прах за пране, но това ще се отнася и за дрехите, които переш с него.

За вероятността от затискане - всяка майка си преценява сама. Зависи как спиш - леко, тежко, въртиш ли се и т.н.

А за развиването на зависимост - със сигурност, чак към 5-6-тия месец бебетата започвата да обръщата внимание къде са и кой е до тях.

Pela,
Споделям мнението си, за да можеш да прецениш и избереш за себе си и за малката Алисия най-конфортният начин на гледане.

# 7
  • Мнения: 3 379
И аз да се включа...
Първо честито за бебка - много да ви радва!

Цитат на: Pela
1. Как да се справя с непробудния и сън?


Може би още има жълтеница и затова да спи повечко? Ако не е това, то просто е сънлива явно. Гого спеше доста в началото, не се будеше от първата нощ за нощните хранения (в 0.00 и в 3.00 ч.), затова пък след около месец си въведе като стой та гледай хранене в 3.00 ч. и още е така.

Цитат на: Pela
2. Да и създавам ли режим на 2 или 3 часа или да я храня на поискване?


Режим тя ще си създаде. Но те съветвам да не кърмиш на по-често от час и половина - кърменето на поискване не означава да ти е на гърдата постоянно, мисля, че колкото и малко да е изяло бебето някой път, все му трябват около час и половина, за да го смели. При нас беше така - в началото той си създаде режим на 4 часа, после постепенно го намали на 3 часа. Освен в периодите на усилен растеж, не съм го кърмила на по.често от два и половина-три часа.

Все пак, ако до месец и нещо нямате режим, а е пълен хаос, то най-добре да въведеш ти мерки - т.е. да й направиш режим.

Цитат на: Pela

3. По колко минути да я кърмя?


В началото ядат по-дълго, а и обичат да сучат повечко. Тъй че колкото си поиска тя. Между другото и после ще е колкото тя си поиска - при нас сега сме на по 5 минути и айде, готови сме с яденето и се въртим да разглеждаме света. Но Георги е лаком Simple Smile

Кърми си я колкото тя иска и това е. То си знае детето.20 мин между другото си е екстра кърмене.

Цитат на: Pela
4. Да я оставям ли да спи до мен за известно време и после пак да пробвам?


Не разбрах защо да спи до теб, но ако имаш предвид в твоето легло - няма нужда, защо да спи при теб? А ако е в друга стая - ами не знам, ние сме в една стая, така ми е по-спокойно. Аз сега го оставям Гого при мен да спи понякога, но само на сутрешното кърмене - като се събуди в 6.30 и го кърмя и спи при мен до към 7.30, после ставаме. Но по никое друго време на деня не го държа да спи на друго място, освен в леглото си. Е, и на разходката в количката или столчето за кола.

Успех с гледането и пиши как се развивате...

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Не искам да се включвам в спора "за" и "против" спането на бебето в леглото на майката. Аз лично го практикувам смесено - спи в нейното легло, но ако стане между 3 и 7, когато аз категорично не мога да седна и да я кърмя, я взимам в голямото легло. Мога да дам един практичен съвет: бебешката кошара минус предната решетка, допряна до голямото легло до мама. Изпробвала съм го, и според мен е чудесно разрешение, когато майката хем няма нужда да става и да се буди за кърмене, хем бебето си спи в собственото легло.

Общи условия

Активация на акаунт