Питанка

  • 958
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 807
Любопитно ми е колко от мамите, които кърмят имат някой до себе си, или са имали поне в първите няколко месеца, докато се урегулира кърмата (изключваме бащите, които са на работа по цял ден), който да им помага в домакинството и/или в грижите за детето/децата?

А колко от вас живеят заедно с родителите?
Предполага се, че тогава можете да имате някой подръка поне около 12 часа в денонощие...  Wink

Представете си следната ситуация: една мама, която има огромно желание да кърми третото (или дори четвъртото) си дете.
Обаче! - гледа другите две (три), и мъжа си също Wink), съвсем сама и нито за момент няма на кого да остави по-големите, няма кой да й помогне да изчисти и да сготви, камо ли да й остане време да поспи, за да може да не е уморена и да има достатъчно кърма...
Кърмата намалява и постепенно спира - според вас тя ли е виновна за това ?!

Според мен това е НЕ неинформираността или нежеланието на майката, а Умората, породена предимно от натоварения ден и отговорността покрай грижите и възпитанието на дечицата.

Запитах се това, четейки темата "Колко процента е контролируем процес кърменето".

Благодаря на тези, които ще се включат, за да задоволят любопитството ми  Wink bouquet

# 1
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Ами ние живеем сами - аз, мъжът ми и двете деца. Мъжът ми ходи през деня на работа. Никой не ми помага в нищо. Не ми е спряла кърмата, като гледам, няма и намерение...  Twisted Evil
Предполагам обаче, ако проблемите и децата са повече, е по-сложно...  Rolling Eyes

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Въпрос на организация е според мен - като чета по чужбинските форуми, където мамите раждат едно през друго деца и кърмят и в тандем, често се случва майките по цял ден да са в движение с бебето, за да водят различните по възраст деца на и от училище и на всякаквите извънкласни занимания - плуване, спорт, балет и т.н. И не им спира кърмата - както не е спирала и на бабите ни, които са отглеждали по 8 деца, въртели са къщата и са копаели на нивата.
Сама съм с двете деца, съпругът ми работи на смени, така че се получава понякога да съм абсолютно сама с тях по 48 часа. Родителите ми работят и двамата, със свеки не съм в най-приятелски отношения, при това те си живеят на село и до София идват веднъж месечно. И така вече почти 11 месеца Wink
За протокола - майка ми идваше първите 3 седмици да ми помага с готвене и къщата, после вече съвсем сама.

# 3
  • Мнения: 7 106
Аз имам само едно дете на този етап, но пък никой не ми е помагал и ден. мъжа ми излиза сутрин и се прибира вечер, даже и след раждането нямаше възможност да поостане няколко дни в къщи да ми помага, защото....ами защото се е захванал със 100 неща и няма време да диша #Cussing out.
Та след работа от време на време идваха майка ми или свекървата, за да ни видят какво правим и само надзъртаха в спалнята и дуднеха : "Пак ли яде това бебе? Май не ти стига кърмата Twisted Evil що не му направиш малко Хумана, да се наяде като хората Sick Twisted Evil?" или "пак ли на компютъра, да си облъчваш кърмата" и какво ли не от този сорт. Имаше опасност да ми спре кърмата от тяхната "помощ", затова ги помолох "любезно" да идват само когато ги поканя и да дават съвети само ако ги питам.
Не казвам, че ми е било много лесно, но човек като се мобилизира намира време за всичко. Пък и за мен на този етап детето ми е най-важно и гледам първо неговите нужди да са задоволени, пък от тук нататък-за каквото имам време. Любимият ме подкрепя в това отношение (макар  и в повечето случай само морално), а другите не ми пука какво мислят по въпроса.
Виж с две или повече деца вече е много по-трудно, но хората са казали не напразно, че "Дупе знае и две и двеста". Ще ограничим седенето във форума до минимум е ще смогнем, мисля аз Wink Laughing.

# 4
  • Мнения: 2 807
Хм, още няколко изказвания в тоя дух и изцяло ще променя мнението си  Wink Laughing

Надявам се все пак да се включат и мами на няколко дечица...

# 5
  • Мнения: 6 243
и аз съм в горния дух  Grinning
Винаги сме живяли отделно. като се роди синът, бабите идваха първите два дни и на втория ден вечерта бяха любезно, но твърдо поканени да идват само на гости, веднъж дневно, след предупреждение. От мъжа ми, защото видя, че постоянното им дуднене и "помагане" ме натоварва излишно. То ние тогава живеехме в две стаи с бокс и нямаше и място за тях Mr. Green Та бабите взеха съвета напълно присърце и не само че не помагат, ами не се и вяскат особено. Децата си ги гледаме двамата с мъжа ми, ходим на работа, и за двете деца се е налагало да вземаме бавачки. За мен всичко е въпрос на организация - като си родя третото, пак така ще си ги гледам, живот и здраве.

Кърменето не е тежък физически труд, гледанетона деца също, че да ми трябва цял отбор придворни. Аз съм малко като циганите в това отношение - гледам за ми е весело, пък банята мога да я изтъркам с Трезон и друг път.

# 6
  • Мнения: 2 467
С едно детенце съм (излегнала се е отгоре ми сега  Laughing). Живеем сами. Помощ - няма. Мама и тате не живеят в БГ , свекървата преди да родя си изми ръцете че неможе да гледа такова малко дете. Отначало доста сълзи проливах че немога да се справя, но сега съм сигурна че аз съм най-добрата майка за моето дете и не ми трябва помощ за да я отгледам. след някоя година мисля и второ да си заформим  Laughing и пак ще си ги гледам сама, защото немога да разчитам на никой, и съм сигурна че и тогава ще се справя.

Кърменето не е тежък физически труд, гледанетона деца също, че да ми трябва цял отбор придворни. Аз съм малко като циганите в това отношение - гледам за ми е весело, пък банята мога да я изтъркам с Трезон и друг път.
newsm10

# 7
  • Ку-куландия
  • Мнения: 793
Справям се сама с подкрепата на таткото, но от време на време, защото работи сутрин от тъмно вечер до малките часове, а понякога събота и неделя. Майка ми беше за една седмица при нас след като ни изписаха от болницата, но честно казано само се прескачхме и не остана повече. Предпочитам да си гледам детето сама отколкото някой постоянно да ми дава ъкъл и да ми се пречка!

# 8
  • Мнения: 1 107
Живеем сами и се оправям самичка с бебето, но свекърва ми ми носи ядене през ден и идва да го гледа или да го разходи ако трябва да свърша нещо.
Може да изглежда незначително, но всъщност адски много ме облекчава, защото мразя да готвя и гледам да отложа неизбежното докогато мога... Сама си чистя, гладя и т.н. и не бих казала, че майчинството ми тежи, НО предполагам, че с 2 деца е по-трудно.
За кърменето полагам доста усилия, въпреки че ми е спокойно като цяло...

# 9
  • Мнения: 35 892
...ми ... к`во да ти кажа?
с голямата живяхме 2 години със свекърите и тя не е кърмена, защото слушах разни "разумни" съвети
с малката родена секцио/ свеки живя 3-4 седмици у дома и стресът май беше по-голям, отколкото сама; вЕрно, помага жената, старае се, както тя го разбира, готви, грижи се за каката, ама само ме преследваше: пак ли ядете, `що не даваш вода и т. н., което беше доста стресиращо за мен
сега и тя, и майка ми идват по 1 път в седмицата за по 2-3 часа, живея си по-спокойно, макар и по-малко подредено; единственото, което ми тежи, че с двете не обръщам достатъчно внимание на каката; мисля, че след някоя-друга година ще мога да гледам и трето

# 10
  • Мнения: 579
И се справяме за сега,даже имам свободно време и за глезотиики.Тати,като се прибере от работа помага много

Нямам помощ нито от мама,нито от свеки,тъй като са си в Б-я.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 164
И ние с бебата се гледаме сами, тати е по цял ден на работа и се прибира късно. Кърмя на поискване, занимавам се с домакинството, мъжът ми като е в къщи ми помага, намирам време за разхдки, за форумите  Mr. Green, че и за татито вечерта. А имам и котка.

# 12
  • Мнения: 1 722
В началото свеки и мъж ми вършеха домакинската работа, аз само се грижех за бебето - и пак бях като парцал физически и психически. Свекито помагаше, но адски изнервяше обстановката - с изразите "нямаш достатъчно кърма" и т.н. Така че не знам благодарение на помощта й или въпреки нея кърмя  Mr. Green.

# 13
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 150
И ние се гледаме сами - тате е по цял ден на работа, а бате е на градина. С големия майка ми стоя 3 седмици, но накрая се бяхме изнервили доста. Кърмих баткото до 10 месеца, захранвах по бг-схемата и ми оставаше време да си завърша дипломната работа. Сега свекървата остана за няма и седмица в началото и това беше. Както е писала bubanka:
...живея си по-спокойно, макар и по-малко подредено;
...мисля, че след някоя-друга година ще мога да гледам и трето
Sunglasses

# 14
  • СОФИЯ
  • Мнения: 397
И ние  се гледаме сами, вярно, че баткото ни е доста голям, но и с него бях сама. Даже като излезнах от родилното, нищо че бях със секцио, пак никой не идва да ми помага. Справям се, но не съм максималистка, научих се да степенувам нещата, дори успявам да си вземам работа от офиса за в къщи. Разбира се, като си дойде от работа  таткото ни помага Joy

Общи условия

Активация на акаунт