Меню за Димитровден?

  • 4 770
  • 10
  •   1
Отговори
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Хайде, мили мами, измислихте ли вече менюто за Димитровден? Нашият тати е именик и се чудя какво да приготвя набързо след работа, а може и от тази вечер да почна. Иска ми се да е нещо по-различно, че така съм научила приятелите и роднините - винаги ги изненадвам и сега ще очакват същото, а на мен нещо не ми идват наум в момента оригинални и бързи идеи Thinking...

# 1
  • Мнения: 1 290
леко лирично отклонение:   Mr. Green

В По традиция Димитровден е начало на зимата. Според народното поверие с. Димитрий (Димитър) язди червен кон, разтърсва бяла, дълга брада и сипе първия сняг. “Дойде ли Димитровден, идва и снегът” - казват българите. Затова на този ден стопаните прибират ралата си на сухо под стрехите и подреждат дървата си за огрев.

В Имениците правят курбан от овче месо, яхния от петел, варена кокошка, плодова пита и чакат гости .

ПЛОДОВА ПИТА С ЯБЪЛКИ

ПРОДУКТИ:
500 г брашно
5 яйца
1 ч.ч. кисело мляко
65 г краве масло (1/2 пакетче)
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. нарязани запечени орехови ядки
2 ч.ч. настъргани ябълки (отцедени и разбъркани с малко захар )
1/2 ч.ч. стафиди
1/2 ч.л. канела
щипка сол
мед


ПРИГОТВЯНЕ:
Разбиваме яйцата със захарта, докато побелеят. После при непрекъснато бъркане добавяме киселото мляко, ореховите ядки, солта, канелата, маслото и пресятото брашно. Омесваме леко, меко тесто. Резделяме го и точим две кори, едната слагаме на дъното на намазнена с масло тава, сипваме отгоре ябълките и стафидите, върху им слагаме другата кора. Натискаме отстрани плътно и печем в умерена фурна за около 30 - 40 минути. Като извадим питата от пещта, намазваме с вода и мед, увиваме с хартия и кърпа за да се задуши.

# 2
  • Мнения: 1 182
И нашият тати е именник.Направих само ананасова торта за утре.Аз също се чудя какво да направя newsm78 но ще измисля нещо.Давайте идеи,че нищо не ми идва наум  chef

# 3
  • Мнения: 1 290
пилешки пържоли с картофи ала Гвен


1. В тавичка наредете нарязани на шайби картофи, така, че да покрият дъното.
2. Върху тях наредете овкусените пилешки пържолки със сол, чер пипер и чеън на прах
3. Върху пържолките кисели краставички и гъбки
4. Наредете топено сирене и настържете отгоре кшкавал
5. Залейте с една кофичка сметана ( от големите) разтворена с малко кисело мляко

Може да сложите и малко бяло вино по избор Wink
Покрийте с фолио и оставете да се задуши в умерена фурна.

Сметаната, топеното  сирене и кашкавала се сплотяват във вкусно сосче което придава на картофите и месото страхотен вкус.

Става бързо, а е много вкусно Simple Smile

Да ви е сладко!

# 4
  • Мнения: 1 289
Пилешка манджа е задължителна на Димитровден и сладкиш с ябълки. Чета, че дори се сервира и курбан от овче, но мисля че с пиле и сладкиш пак ще се почете светеца, а и именника. Аз правя обикновено пилето печено или пълнено с ориз и гъби, но втората рецепта отнема доста време.

ПЪЛНЕНО ПИЛЕ

1 пиле, по възможност с вътрешностите
200 г гъби
1 ч.ч. ориз
1 лаава лук
олио
сол, чубрица и черен пипер на вкус

Задушавам лука и прибавям към него сварените предварително дробчета и воденичка, нарязани на ситно. Запържвам и тях леко и прибавям гъбите. Ако са стерилизирани, ги слагам заедно с ориза, ако са пресни първо ги оставям да поомекнат. Добавям ориза, подправките и вода и го оставям да поомекне. Когато ориза от плънката е полуготов, свалям от котлона и напълвам с нея пилето, което предварително съм посолила и опеперила вътре и вън. Слагам го в намаслена тавичка с остатъка от плънката /ако има такъв/, добавям малко вода и покривам с фолио. Пека докато омекне месото, после махам фолиото и оставям да се зачерви кожичката.
Пипкаво е, но става много вкусно.

# 5
  • Мнения: 216
Мариновай пил. гърди с лимонов сок, джинджифил, черен пипер и сол за известно време (поне 30 мин.) Нарежи на шайби 6-7 моркова и горе долу толкова лук.
Задуши пилето както си е в маринатата на котлона, като обаче предварително отделиш малко от нея за морковите и лука. В отделна тенджерка задушаваш зеленчуците, като им добавиш сол и чер. пипер и накрая отделената марината. След като стане готово ги объркай след като си ги свалила от котлона. Става убииствено ядене. Наподобява китайска манджа. Не отнема много време!
За десерт препоръчвам тази торта:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=50426.0

# 6
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Благодаря на всички! Пилешките пържоли а ла Гвен сигурно ще станат страхотни, ще ги пробвам при първа възможност, защото свекърът каза, че ще пълни заек за основно. Така че за мен остават мезетата и десерта. Намислила съм:
1. "Въздушната" салата, която още не съм правила Embarassed
2. Оризовата салата със сл. семки и царевица
3. Салата от зеле, риба, маслини...
4. може би салата "Розана"
5. Солена торта/баница "Асорти"/руло от бутер тесто
6. Топчета от сирене/извара и майонеза със зелена маслинка вътре, оваляни в магданоз
7.Рулца от шунка/салам с разни плънки
8. Лунната торта
Е, сигурно няма да мога да направя всичко, ще видим. Но трябва да е изобилно, че толкова народ ще се изсипе вкъщи, а мъжът ми хич не обича масата да остава празна Crazy

# 7
  • Мнения: 1 722
Една много бърза и много вкусна салата:
Картофи - 1 кг.
Шунков салам - 1 палка
К. краставички - Половин буркан
Майонеза - 1
Сол - на око, около 1 ч. лъжичка

Картофите се сваряват и обелват. След това се намачкват с една лъжица с дупки. Прибавя се нарязания на дребно салам, краставички - също нарязани на дребно и майонезата. Всичко се разбърква и овкусяваш със солта. Става божествено   chef.

# 8
  • Мнения: 258
пилешки пържоли с картофи ала Гвен


1. В тавичка наредете нарязани на шайби картофи, така, че да покрият дъното.
2. Върху тях наредете овкусените пилешки пържолки със сол, чер пипер и чеън на прах
3. Върху пържолките кисели краставички и гъбки
4. Наредете топено сирене и настържете отгоре кшкавал
5. Залейте с една кофичка сметана ( от големите) разтворена с малко кисело мляко

Може да сложите и малко бяло вино по избор Wink
Покрийте с фолио и оставете да се задуши в умерена фурна.

Сметаната, топеното  сирене и кашкавала се сплотяват във вкусно сосче което придава на картофите и месото страхотен вкус.

Става бързо, а е много вкусно Simple Smile

Да ви е сладко!
Малко ОФФ....Закупила съм си тез продукти и таз вечер ще се хапваме таз вкусотийка    chef Laughing

# 9
  • Мнения: 258
Това е невероятна вкусотия newsm74
Бих я препоръчала на всички newsm10. Аз добавих от мене само няколко скалидки чесън, нарязани на две.

# 10
  • Мнения: 373
Благодаря на всички! Пилешките пържоли а ла Гвен сигурно ще станат страхотни, ще ги пробвам при първа възможност, защото свекърът каза, че ще пълни заек за основно. Така че за мен остават мезетата и десерта. Намислила съм:
1. "Въздушната" салата, която още не съм правила Embarassed
2. Оризовата салата със сл. семки и царевица
3. Салата от зеле, риба, маслини...
4. може би салата "Розана"
5. Солена торта/баница "Асорти"/руло от бутер тесто
6. Топчета от сирене/извара и майонеза със зелена маслинка вътре, оваляни в магданоз
7.Рулца от шунка/салам с разни плънки
8. Лунната торта
Е, сигурно няма да мога да направя всичко, ще видим. Но трябва да е изобилно, че толкова народ ще се изсипе вкъщи, а мъжът ми хич не обича масата да остава празна Crazy

А каква е тази вуздушна салата????

И аз понеже си имах именник, имахме около 20-на човека гости. Ето и моето меню:
палачинкова торта, малки моцарелки и коктейлни доматчета, объркани с песто и зехтин и набучени на клечки за зъби, кьопоолу, мексиканска салата, солени еклери със кашкавал, синво сирене и стафиди, солени бисквити "сълзица"- същата форма- мой патент Crazy) със сардини, пюре от маслини и дом пюре, пил крилца по тайландски, ядки, сладки "Иринки" и шоколадова торта (една приятелка я донесе).

Всички останаха много доволни май Hug

Общи условия

Активация на акаунт