пак психология

  • 1 578
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 452
Като съм тръгнала да ви занимавам с моите психологичски вълнения, нека да продължа. Ако искате да знаете защо съм толкова активна днес, то е защото мъжът ми е в командировка, детето е на училище, къщата ми е прибрана, а аз пера (по-скоро пералнята го прави), обаче не ми се чете книга, не ми се пише това, което имам да пиша, затова седя пред компютъра и ви занимавам с глупости!
Ето го и казусът:
Преди месец купих билети за концерта на Уигълсите за нас с Изабела и за една друга майка и нейния син. Струваха по 99$ на семейство; тя ми даде 100$ при случайна среща на улицата, но аз не бях сигурна за цената на билетите, освен това ги нямах под ръка и се разбрахме да си оправим сметките по-късно. Днес дойде вкъщи да вземе няколко торби с дрехи и играчки на Изабела за нейното момиченце (две огромни торби, по-точно), за които не и поисках никакви пари. На масата оставих и билетите, както и разписката с цената за четирите билета +1$ ресто. Това, което ме впечатли е, че тя си го прибра този долар! Това, разбира се няма да промени мнението ми за нея, нито сме опрели до този долар, но ме учуди феномена и ми е трудно да си го обясня. Същото се получава и със зълва ми - аз и давам тонове с дрехи за нейното дете (вярно, носени, но някои са и необличани), които тя продава и взема пари за тях, а когато и отидем на гости си купуваме храната (ето откъде зная цените на хр. стоки в Английско). Та се замислям, проблемът в мен ли е или в тях? Май съм прекалено добра, че чак на нещо друго избива.... newsm78
Гарванче, ето защо ще си останем с едната къща  - не зная как да пестя от закуски. Mr. Green

# 1
  • Мнения: 1 017
Лаура, аз се у4удих...нали си живяла във финско??  newsm78
4е тук собствената бутилка с алкохол си носи6 на партитата (вярно, 4е алкохолът е много скъп, ама и даа стиска6 бутилката с вино, и да пие6 от 6и6ето, за да не пие някой друг...), до цент ти връ6тат ресто, където и да било, и до цент се о4аква да върне6/полу4и6 дължима сума...аз ве4е не се у4удвам...

виж, това със зълва ти е странно. трябва да поиска6 процент от продажбата ма дре6ките Mr. Green Mr. Green

# 2
  • Мнения: 1 178
Странно наистина  Rolling Eyes аз не бих го взела, от друга страна знам, 4е с невзимането на рестото няма да се реван6ирам за услугата, но със сигурност не бих го взела. Манталитет  Hug

# 3
  • Мнения: 4 629
Тук пък като отидеш на гости и занесеш нещо (накаква храна или алкохол) после си взимаш това, което не се изпило или изяло. Това ми се е случвало на всички места на които сме ходили, както и с всички хора, които ни идват на гости - та сигурно е доста масова практика. Мъжа ми го приема за нормално - нали така си е отрастнал.

Ето и една случка, която ми направи впечатление. На Великден се бяхме събрали за семеен обяд в къщата на свекърите ми. Една близка приятелка на свекърва ми дойде да ни поздрави с Добре Дошли в САЩ и да се запознае с мен и сина ни. Та тази жена никой не я попита иска ли нещо - гладна ли е, жадна ли е?

Разни хора, разни идеали...

# 4
  • Мнения: 1 215
Ами Laura, в първият случай, смятам, че жената е постъпила правилно. Защото ако аз бях на твое място, бих се обидила, хайде силна дума е това, нека кажем засегнала, че един вид ми оставят тип $1 за свършената услуга. Защото ти не си купила билетите, за да получиш доларче, нито тя ще обеднее, ако го остави, но човек трябва да уважава парите. Всичко това го написах, но може би и аз не бих взела монетата- което пък може някой чуждик да го изтълкува като източно европейски манталитет- избиване на комплекси, прикрито като щедрост, да си ларж, както му викат.

А това за зълва ти -има много такива примери, всеки, който е имал допир с чужденци, ще се сети за подобни случки. Това пък е техния манталитет, който за мен си е чиста простотия.

# 5
  • Мнения: 7 430
Лауричка - и аз съм като теб "Мека Мария" - не си сама Hug
Много пъти се е случвало да давам и дребните стотинки, които имам да връщам и хората си ги взимат.

Разли4ни сме и не виня никой, макар и да ми става странно.
А за зълва ти - просто нямам думи...

Ами ако не купувате храната какво ще стане newsm78

# 6
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Наистина манталитета е разли4ен. Ние бяхме поканени на рожден ден в една пицария и освен 4е занесохме подарък(което другите французи не бяха направили), накрая ни казаха 4е трябва да си платим и сметката.  Shocked  Приятелката на рожденника извади една елка и раздели сумата по равно за всеки  #Crazy

# 7
  • Мнения: 3 880
Наистина манталитета е разли4ен. Ние бяхме поканени на рожден ден в една пицария и освен 4е занесохме подарък(което другите французи не бяха направили), накрая ни казаха 4е трябва да си платим и сметката.  Shocked  Приятелката на рожденника извади една елка и раздели сумата по равно за всеки  #Crazy
Хаха Laughing те француzите zатова не са носили подарък, zаЩото са zнаели какво Ще ги сполети на края на праzненството Joy.
Обаче хитро... то така аz мога да праzнувам всяка седмица рожден ден Laughing, колко му е да си каня гости, Щом Ще си плаЩат, важното е купон да става.
Това всъЩност типично ли е zа Франция или само вие сте имали тоzи "късмет"? Ще ми е интересно да науча. Като се zамисля обаче има малко логика_ така приятелите правят подарък на рожденика_парти, вместо да му купуват раzни неЩа, които може и да не му трябват и той не се харчи. Ако не друго поне е практично Laughing Laughing

# 8
От тукашният манталитет най-уважам това, че като имаш РД и поканиш народа на кръчме не черпиш ти присъстващите, а те тебе  Flutter Laughing . После започват да си правят "кръгчета" в черпенето - един някой ти плати питието, после пък ти неговото примерно

# 9
  • Мнения: 197
Аз също ще прибера единия долар, защото ако го оствя все едно че оставям бакшиш, пък това ми се струва даже още по-обидно. Но ще намеря начин да се реванширам за услугата като следващия път аз купя билети или пък предложа някакво друго мероприятие.

За дрехите и играчките-направило ми е впечатление, че англичаните не предлагат нещо-предмет, услуга, помощ, каквото и да е, ако не са 100 % убедени, че са готови да го дадат или направят без да очакват нещо обратно. Съответно и като получават си мислят, че на никого нищо не дължат за това. Едно "thanks" казват и толкоз. В България най-малкото почерпка ще има, ама те й адекватен превод за "айде, ще почерпя" нямат де... newsm78

Подписвам се под това мнение.
То най-добре систематизира манталитета на западняците.

Оставянето на долара на масата те биха го приели по-скоро като обида. Както всъщност и аз. Дори и да не съм живяла в чужбина, винаги съм се водела от принципа: чисти сметки - добри приятели.

Всъщност, зависи каква е уговорката и аз ВИНАГИ правя такава. Ако ходим на кафе, обикновено предварително аз казвам: аз черпя днес (и си измислям повод, за да не откажат; а за мен това е всъщност, за да избегнем момента с "всеки си плаща неговия дял от сметкат"). По този начин те вече имат повод да почерпят следващия път, и аз не казвам НЕ (дори и от хорски срам), защото знам, че сега е техен ред, и те биха се обидили, ако протестирам, аз също бих се обидила, ако някой протестира, че настоявам да черпя. Защото обикновено настоявам, защото ИСКАМ, а не "от хорски срам".

Абе, разбирате...

# 10
  • Мнения: 822
Не зная,Лаура,дали тази мама е българка или е от друга националност...Ако е от местните,не бих се учудила и аз,че е постъпила така.Хората така са възпитани и това е заложено в тях...
Виж,подобно поведение при българи и за мен е неприемливо...
Макар че и ние със съпруга ми сме минали през подобни ситуации...Преди време,посрещайки едно ново българско семейство в Канада,решихме да им помогнем с малко обзавеждане.След месеци,вече уредили се,те започнаха да продават подарените от нас мебели...А можеха да помогнат на други хора в подобно положение или просто да ги изнесат на улицата...Разни хора...
Някои са научени или просто имат усета ,от всичко пари да правят,и аз дори им се възхищавам,защото не го мога и май никога няма да се науча... Flutter Rolling Eyes

# 11
Laura, аз мисля също, че е въпрос на манталитет. Холандците са същите- ще вземат и един цент да им дадеш. Но можеш да си сигурна, че ако те имат да ти дават пари ще си ги получиш също до цент. Така няма неизяснени отношения.

# 12
  • Мнения: 4 399
Лаура, нека да ти дам малко по-различен поглед на нещата. Аз също бих си прибрала долара на мястото на твоята позната. И не защото съм опряла до 1$ , а защото ще се притеснявам как ти ще приемеш факта че ти го оставям. Дали пък няма да си помислиш че това е 'бакшиш' и да се обидиш. Може би това моето не е правилно, но аз така разбирам нещата. Само ако сме много близки, ще си позволя да ти го оставя. Или ако знам че си финансово затруднена, но случаят явно не е такъв след като говорим за билети от 100$.

Съществува разбира се и възможността хората съвсем да не се замислят толкова, автоматично да си отварят портмонетът и да си прибират рестото. В общи линии и двата случая ми се струват абсолютно нормални и вярвай ми нямат общо с живота в чужбина. В Бг междувременно хората са станали много по-дребнави и мога да ти разкажа такива случаи, които да те втрещят.

# 13
Всичко е до манталитет....

Мъжът ми се разболя от тежък грип докато аз си бях в БГ ! Хапчета в къщи колкото щеш ( от Бг раззбира се)! Но от диария и повръщане се губи много К в организма и най-доброто спасение е сок от кайсии! Сътветно той помолва майка си която живее на 7-8 км от нас а магазина е на 1-2 км ! Тя съответно "помага" на сина си като отива и му купува 1(един) сок от кайсии и още от вратата му връчва касовия бон за около 1-2  евро!


Или пък сестра му която ми купува спрей за нокти... за 10.45! Аз давам 15 евро тя  си бърка половин час в портмонето накрая нарежда 4.50 евро  на масата прибира си ги и ми казва... "нямам да ти върна понеже нямам 5 цента"  въпреки моите обяснения че и 4 евро стигат. И тогава и казвам :" айде не ми връщай нищо... за труда ти..." Сарказъм или не... оченцата и светнаха   историята приключи Laughing Laughing Laughing

# 14
  • Мнения: 1 238
И аз така давам ли давам- играчки, дрехи, всичко от Оливия раздавам на тоз и на оня...Обаче на мен никой нищо не ми дава... Sad Sad Sad Sad, не че имам нужда от това някой да ми дава, просто го казвам като факт.
Иначе и датчаните са с този манталитет- щяха да си приберат долара. Набързо само ще разкажа една кратка случка от времето когато учих в техникума в Копенхаген. Там уж са по отракани младежите, ама не! По това време не бях отказала цигарите още. В паузите всички отивахме в кафенето, за да изпушим по една цигара. Аз оставях моите на масата и казвах, че ако някой няма цигари може да си вземе от моите. А те имат нямат- грабят! Един ден обаче аз бях забравила моите! Седя аз с тях на масата и не пуша, но никой не се и сеща да ме попита защо не пуша. А камоли да ме попитат дали искам една цигара! Та накрая, понеже много ми се пушеше Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed, попитах една съученичка, на която много пъти съм и давала, дали няма да ми даде една цигара... Смешният отговор беше "Ама те мойте не са хубави!" Е, верно беше младо момиче ама чак път толкова да се вдетени........
И една случка с една българка тук- бях и дала много дрешки от Оли за нейното бебе. После обае снаха ми също роди момиченце, и казах на познатата ми, че ако няма какво да прави с дрешките като станат малки на бебето, може да ми ги върне, а аз ще ги изпратя на снаха ми. И знаете ли как ми ги върна! Насрани! Без никакъв майтап. Набутани в една торба...И аз ги изсипах на масата, за да ги подредя, а не да са смачкани като насрани, а то се оказа че са си насрани! Как обидно ми стана... #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт