Отговори
  • Мнения: X
Здравейте мами,
Предстои ми заминаване при таткото, обаче той пропусна да осигури това важно документче. Ходих при разни нотариуси тук в София, но без присъствието на таткото е невъзможно. Казаха ми, че той може да го извади при нотариус там, където е.
Въпросът ми е, ако някой е вадил такъв документ, да ми даде повече инфо за самия текст, на какъв език (може ли на англ), после в БГ трябва ли да се заверява?
П.С. таткото е много далече от посолството и не може да отиде там
мерси

# 1
  • Мнения: 3 098
Така е,правилно са ти казали нотариусите.УпълномоЩителят трябва да присъства и да се подпише пред тях.
А за 4ужбина аз знам,4е в посолството се издава такъв документ,а това,4е е дале4е заЩо да е пре4ка? newsm78

# 2
  • Мнения: X
Ами пречка е, защото работи и не може да си позволи да отсъства кой знае колко дена - дали служителите в посолството ще се справят за 1 ден или ще го разкарват, а и за да стигне дотам са мин 250 евро
затова решихме на място да отиде при нотариус и да поиска там такъв документ

# 3
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Здравей, Петя!
И на нас ни се наложи през август да си вадим този документ. На на6ия пи6е:  Декларация
Подписания ...(ба6тата),роден на ..., гражданин на (страната) с паспорт номер..., издаден на ...
 Декларирам:
4е съм съгласен съпругата ми ... ,с паспорт... ,издаден на ..., ЕГН... да пътува до ... заедно с малолетния ни син(дъ6теря) ...(имената) ,с ЕГН..., акт за раждане номер... от  ...(дата)..., и пребивават при мен.


И на обратната 4аст на листа има декларазия от превода4а , 4е е извър6ил варно превода.
И на двете страни има подпис и пе4ат от нотариус , където се издава декларацията.
Надявам се да съм ти била от помо6т. Ако има6 други въпроси-питай.

# 4
  • Мнения: 7 091
Ами пречка е, защото работи и не може да си позволи да отсъства кой знае колко дена - дали служителите в посолството ще се справят за 1 ден или ще го разкарват, а и за да стигне дотам са мин 250 евро
затова решихме на място да отиде при нотариус и да поиска там такъв документ

Лошо е , че сте пропуснали да го направите, щяхте да си спестите много разкарване.
На теория може да е заверено от обикновен нотариус, но на практика, понякога се заяждат, че не е от посолството. Отностно заверяването  в посолството- отнема 15 мин, ако се обади и пита в кой ден е нотариуса там и от кога до кога приема. Мъжа ми ходи до NY да заверява така и много бързо стана.
А иначе е добре като ви го прати да го занесете да ви го преведат за да имате и на БГ. Задължително заверено от нотариус. Освен това като излизате си направете нотариално завеени копия( поне 2) на документите, защото ще ви вземат по едно при излизане/влизане в страната.

# 5
  • Мнения: 1 116
Ние правихме лятото такъв, няма нужда да се заверява в посолството, става само и пред местен нотариус, написано на български, нищо че те няма да го разберат, важен е да се сложи подписа, той всъщност това заверява нотариуса. Не съм имала никакъв проблем на излизане от БГ с двете деца.
А за документи които трябваше да се заверят от посолството, не сме ходили до там, изпратихме ги по пощата и ни ги върнаха след няколко дни обратно, заверени.

# 6
  • Мнения: 7 091
Здравей, Петя!
И на нас ни се наложи през август да си вадим този документ. На на6ия пи6е:  Декларация
Подписания ...(ба6тата),роден на ..., гражданин на (страната) с паспорт номер..., издаден на ...
 Декларирам:
4е съм съгласен съпругата ми ... ,с паспорт... ,издаден на ..., ЕГН... да пътува до ... заедно с малолетния ни син(дъ6теря) ...(имената) ,с ЕГН..., акт за раждане номер... от  ...(дата)..., и пребивават при мен.


И на обратната 4аст на листа има декларазия от превода4а , 4е е извър6ил варно превода.
И на двете страни има подпис и пе4ат от нотариус , където се издава декларацията.
Надявам се да съм ти била от помо6т. Ако има6 други въпроси-питай.


Само да допълня, че ако ще го заверява в чужбина, трябва да е на езика на нотариуса декларацията иначе ще откажат да я заверят.

# 7
  • Мнения: X
Mama Strumpf, много благодаря за инфото. Доколкото разбирам, трябва освен паспорта  на детето да се цитира и акта за раждане и да се представя на границата
мерси за текста, сега ще ги копна на таткото

# 8
  • Мнения: 7 091
Ние правихме лятото такъв, няма нужда да се заверява в посолството, става само и пред местен нотариус, написано на български, нищо че те няма да го разберат, важен е да се сложи подписа, той всъщност това заверява нотариуса. Не съм имала никакъв проблем на излизане от БГ с двете деца.
А за документи които трябваше да се заверят от посолството, не сме ходили до там, изпратихме ги по пощата и ни ги върнаха след няколко дни обратно, заверени.
Таничка, вие сте в Сиатъл обаче и сте към другото консулство. За различните щати е различно, при нас например не може по пощата и се ходи на място за какъвто и да е документ. Не е справедливо, ама е така...

# 9
  • Мнения: 2 195
Нашето пълномощно го вадихме в България и бяхме заедно(трябваше ни,защото татито щеше да пристигне преди нас тук и аз трябваше да пътувам сама с малкия).Доколкото знам трябва да е на бъ;гарски,защото на мен ми го искат всеки път,заедно с акта за раждане на малкия , само на българска митница.При тях остава копие и от двете неща,като искат оригинала за сверка.По други митници не са ми искали.Прави се,за да са сигурни,че се отива при бащата,а не се гласи детето за продан  newsm78

# 10
  • Мнения: 1 116
Таничка, вие сте в Сиатъл обаче и сте към другото консулство. За различните щати е различно, при нас например не може по пощата и се ходи на място за какъвто и да е документ. Не е справедливо, ама е така...

Ами точно в това в NY ги изпратихме, защото с това в LA въобще не можахме да се свържим, а това бяха документи и пълномощни от съпруга ми да извадя акт за раждане и паспорт на малката и паспорт на него.

# 11
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
zdr az sam vadila izviniavam se che pisha na latinica no s kirilicata mi se shashva sistemata na pechatane taka che mislia che shte me razberesh i taka pravila sam za da izveda deteto i posle da go vkaram v stranata v sluchaia tunis. tatkoto otiva v nasheto posolstvo  iiska da zaveriat lista s pulnomostnoto koeto ste go pratish ti na bg  i toi ste si go printira no toi triabva da znae teksta ok tam ste iska da go zaveriat toest zaveriat negovia podpis pravi se v dva exempliara edinia ostava za tiah taka che toi da si go printira v dve kopia e tova i ti go prashta s preporuchana poshta kato zapazi kopie ot originala i ti go prati po email ok tova e ako imash vuprosi oste pitai  pomognala sam na dosta narod inache sa taksi za  prevod i zaverki abe taka e nai burzo  no da gi pita pak dali gi ustroiva tozi variant v bg posolstvoto

# 12
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Ами пречка е, защото работи и не може да си позволи да отсъства кой знае колко дена - дали служителите в посолството ще се справят за 1 ден или ще го разкарват, а и за да стигне дотам са мин 250 евро
затова решихме на място да отиде при нотариус и да поиска там такъв документ
[/quote
Няма начин,ние също вадихме такова и се наложи таткото да не ходи на работа.Намери една фирма, на която остави всички необходими документи,плати им и след това отиде да си ги взема.Едната бележка е за визата в паспорта(ако ти трябва такава),другата за летището.Аз имах големи разправии с една патка в паспортното,но отидах при началника и и всичко се оказа на ред.Най-вече искаха подписа на посланника Rolling Eyes
 

# 13
  • Мнения: 5 183
Ние направихме такова пълномощно при излизането ми от НЗ с беб4е на 6 месеца. Най-близкото посолство е в Австралия. действахме по телефона и по пощата и стана доста бързо. Друг е въпроса, 4е никой никога никъде не ми го е искал.

# 14
  • Мнения: 7 091
Ами точно в това в NY ги изпратихме, защото с това в LA въобще не можахме да се свържим, а това бяха документи и пълномощни от съпруга ми да извадя акт за раждане и паспорт на малката и паспорт на него.

На нас пък ни отказаха като се обадихме да питаме, казаха само тези, които са към Вашингтонското могат, другите ходят на място. Аз даже миналата година пуснах тема за това..странна работа. Ами да пробват дано да стане..

Общи условия

Активация на акаунт