Отпуск за таткото при раждане на дете

  • 690
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 790
Искам да питам мамите-юристки - има ли право таткото на отпуск за раждане на дете и къде е регламентирано това? Питам, защото една моя близка приятелка роди, а на таткото не му дават отпуска. А когато аз родих, работодателите на моя мъж го уведомиха, че по закон има право да ползва 5 работни дни платен отпуск за раждане на дете.
Много благодаря на всички предварително

# 1
Здравей alex1. Това, което аз знам е, че отпуск се полага от 2 работни дни, не повече. За съжаление обаче не мога да ти кажа къде го пише това нещо. На колега на моя мъж му се роди дете преди два месеца и му дали 2 работни дни отпуск, това се полагало....

# 2
  • София
  • Мнения: 2 227
Според мен трябва да погледнеш Кодеска по труда... там е описано за отпуските

# 3
  • Мнения: 5 790
Гледах Кодекса, обаче не откривам такова нещо, за съжаление.

# 4
  • Мнения: 161
Значи, аз преди 5 месеца станах баща и разбрах, че такъв отпуск не ми се полага. Това е регламентирано в Кодекса на труда, в Наредбата за работното време, почивките и отпуските. И такова нещо няма, за съжаление. Така, че да си взима друга отпуска

# 5
  • морето и сините вълни :)
  • Мнения: 1 404
Мъжът ми каза че от работата му се полагали 7 дена отпуска за новородено.Отпуската започва от деня на раждането на малкото човече.Мисля че зависи от работата която работи таткото.Но по принцип не може да не му се полага отпуска.Тва е все едно на нас да не ни дават болничен 45 дена преди раждането.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 522
По Кодекс не се полага, другото е лични или колективни договорки в съответното предприятие/ фирма или въпрос на човещина и добра воля.

# 7
  • Мнения: 5 790
Сигурни ли сте, че става въпрос за добрата воля на работодателя, защото и на мен така ми се струва, ама знам ли? newsm78

# 8
  • Мнения: 5 103
мисля че не се полага зависи от шефа ако го пусне но невярвам че ще му откажат

# 9
  • Мнения: 228
Няма отпуска за раждане на дете по закон,само при сключване на брак ти се полагат 2 дена отпуск.

Общи условия

Активация на акаунт