Помощ! Зърната ми!

  • 581
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 149
Мили мами,
не знам дали темата е обсъждана, обаче имам сериозен проблем.
Мама съм едва от една седмица и през цялата бременност чаках момента, когато с бебка ще се срещнем и ще мога да и давам да се храни от мен. Моментите, които преживяваме заедно по този начин наистина са неповторими. За щастие имам и достатъчно кърма - мога да храня още 3 бебета! Обаче от 2 дни кърменето стана за мен ужасно болезнено и започвам да си мисля,че дори вече предизвиква някакъв стрес у мен. Мажа си зърната с Гармастан от началото на 9-ти месец, сега ги мажа след всяко кърмене и слагам подложки (денонощно), и въпреки всичко зърната ми се разраняват все повече и ужааааасно ме боли.....

Помогнете ми, ако някой знае начин да облекча болките, защото много искам да си кърмя детенцето!!!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честито бебенце Grinning
Проблемите със зърната са много често срещани и причината за тях в почти всички случаи е една - неправилно поставяне на бебето на гърдата.Затова първото и най-важно условие за излекуването е да оправиш начина,по който слагаш бебето на гърдата.Правилната поза е бебето в скута ти,обърнато към теб,т.е. коремчето му да е залепено за твоето коремче,а не да сочи към тавана и бебето да суче с извърната настрани глава.Корема и главата на бебето трябва да са в една линия и да са обърнати към теб.Погъделичкваш устата на бебе със зърното и дебнеш момента,в който то ШИРОКО отваря уста и напъхваш вътре колкото е възможно по-голяма част от ареолата - бебето не трябва да смуче само зърното,а по възможност цялата ареола или ако е много голяма,да обхваща поне 2см от нея.Ако бебето не си отваря добре устата(моята щерка беше така и ми разказа играта първите 3 седмици),кажи - има техники,които се прилагат,за да го научиш.
За рагадите - най-доброто е да ходиш с голи гърди.Макар че вече е студено,е лесно постижимо - обличаш разкопчана риза и отгоре разкопчана жилетка,може да си със сутиен,ако имаш такъв специално за кърмене - но сутиена да е с пуснати надолу капачета,за да са открити зърната.Не мий гърдите нито преди,нито след кърмене и особено важно - не слагай на тях никакъв сапун дори когато се къпеш,това страшно изсушава и премахва естествения им защитен и овлажняващ слой.След кърмене може да изстискаш 2-3 капки кърма и да намажеш зърната и да ги оставиш да съхнат така.След като идсъхнат,може да мажеш с Лансинох - хубавото му е,че не се отмива преди кърмене и не разранява гърдите с допълнително миене за разлика от Гармастана.Ако много те боли преди кърмене,може да обтриваш зърната с бучка лед - това ще ги обезчувстви за момент и ще ти е по-лесно.
Още няколко въпроса - зърната ти как са - нормални или плоски - това е един от възможните проблеми.Друг възможен е помпата - изцеждаш ли се след кърмене?Първо,че не е необходимо и второ - от гадна помпа (тип спринцовка най-често)гърдите може ужасно да болят и да се разраняват.
Не се притеснявай,това е период и ще мине - кърменето не остава болезнено,иначе никой нямаше да го прави.Бебче расте,учи се как се суче,ти също се учиш от него и нещата ще се оправят - по-горе изброените мерки ще помогнат да стане по-бързо Grinning

# 2
  • Варна
  • Мнения: 439
i moite sa taka ..dnes si slogih dage Topocin -antibioti4no prah4e ...nadqvam se da ne navredq na beb4o

# 3
  • Мнения: 1 737
Гермастана за нищо не става - не само мое мнение, но и на много други мами. За мен вълшебен беше крема за зърна на Авент с ланолин, като отмиването не е задължително.

# 4
  • Мнения: 636
Аз ползвах Лансинох, не се отмива преди кърмене.
А за топоцина - с него се поръсва пъпчето на бебока, ако не е зараснало, но да го слагаш на зърното Shocked ShockedМисля, че не трябва - така бебето го поглъща, а на него антибиотик не му трябва.

# 5
  • Мнения: 739
а защо не пробваш със силиконови зърна? И моите бяха разранени, зачервени до кръв. Бебка дърпаше много силно, и не си отваряше добре долната устна. Ползвах силиконките 10тина дни, после само в началото на храненето, докато суче лакомо и ги махах после. Така и тя се научи как да суче, и аз свикнах. Също се мажех с Гермастан след всяко хранене и съм доволна. Сега кърменето е приятно и  не е болезнено. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт