Болезнена гърда, темп. 39°C или виновно ли е кърменето на по

  • 2 391
  • 23
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 9 395
искване

Момичета изживях кошмарен ден вчера.  Cry  Cry  Cry

Всичко тръгва от там, че кърмя Лори на поискване. Когато тя поиска-през 2, през 3, понякога през 4 часа. Гърдите ми се пълнят равномерно, имам кърма достатъчно, бебето суче добре- а бе отличници сме. Поне до вчера бях аз.  Sad

Лори започна да прави нощни паузи от по 6 часа. Направо бебе-мечта. Оставя мама и тате хубаво да се наспинкат.
До тук добре. Амаедната гърда, която цяла нощ е чакала реда си (защото тези 6 часа за нея са били 8-9 вече при редуването на гърдите) за освобождаване, започнала да прави някакво запушване. Събуждам се към 2.30 през ноща от остра пронизваща болка и тежест в лявата гърда. На пипане положението беше още по-жестоко- втрърдено и все едно пронизва ме ток. Болката се усеща само като ходя, а да не ви обяснявам как се обръщам на една страна легнала. Боли страхотно.
По същото време усетих и втрисането-много, много студено. Сутринта към 8,30 измерих -37,7 С. Следобяд от 2ч.-до към 8, 30 не спадна и на мм от 39-39,1°C.
За мой 'късмет', моето GP е в отпуск-та правихме консултация по телефона. Междувременно, майка ми (да ми е жива и здрава!) ми прави оцетени компреси, защото аз отказвам да пия каквото и да е било температуросвалящо, преди да се консултирам. Д-рката ми пък само като чу оплакването ми и тепература 39,1, веднага взе да ми изписва по телефона Оспексин1000?!? Shocked  Реших, че ще ходим на дежурен лекар, за да ме види все пак и специалист. Отидохме в 17-та, ама попаднахме на един образ, който и хабер си нямаше от кърмене и подобни теми. Та ме пипа, пипа и каза, че мога да пия само Парацетамол. Разходихме се за обща култура само. Imp
Сега съм малко по-добре, значително даже, в сравнение с вчера. Но още има болезненост на лявата гърда отдолу при пипане.
Иначе бебката много добре ме изсмуква и добре, че е тя, защото с помпата ефекта е минимален. Слагах топли кърпи, топли душове, та и компрес с настръган картоф. Но за този дълъг интервал от време гърдата е успяла да се запуши.
Та сега-какво да правя за да избегна точно такова ‘приключение’ още веднъж. Особено когато кърменето е на поискване и бебето само си определя интервалите??

# 1
  • Мнения: 3 042
Копченце мила, големи одисеи сте преживяли! уф, няма да съм ти много от полза Cry , Съни бандюгата въобще не е бил такова бебе-мечта, изискваше си млякото на 3 часа нощно време и така доскоро. Е, понякога се е случвало да пропусне и аз като усетя, че гърдата се пълни, ставам да се изцеждам - няма как, направо имах чувството, че ще ме смаже тази пълна с мляко гърда Laughing
Ама ти с помпата не успяваш ли да се изцеждаш, аз и от други съм го чувала, че не могат. Уф, незнам направо какво да те посъветвам... Чувала съм за зелев лист в сутиена Laughing , незнам доколко е фолклор и доколко помага- видях го и в австралийския филм "Дъщерите на Маклауд" Laughing
Хайде, дано и други мами да се включат с полезни съвети!
Целувки за малкото копченце Лора и на мама Копче!

# 2
  • MUC
  • Мнения: 571
Toва за зелевите листа е явно доста разпространено...в Германия също.
Копче,
преди и по време на кърмене слагай топли компреси, кърми по-често или се изцеждай.
След това студени компреси със зелето или със изстудена извара. Действа много добре.

Бързо оправяне!

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Общо взето няма какво да направиш. Гърдите ти имат нужда от два-три дни за адаптация. После вече няма да се пълнят толкова и няма да имаш тези проблеми. Това се случва на почти всяка майка, когато бебето започне да спи през нощта. Стисни зъби и успех! Ще мине скоро от самосебе си!

# 4
  • София
  • Мнения: 9 395
Цитат на: Павлина
Ама ти с помпата не успяваш ли да се изцеждаш, аз и от други съм го чувала, че не могат.


Там е работата, че бебката най-добре си ме изпомпва. Голям ми е зор с помпата. Само допълнително ме дърпа и ми увеличава болката. Излизат по една-две струйки и толкова. около 20 мл. общо след кърменето.
Интересното е, че аз преди с Христи редовно се изцеждах с помпата и то доста успешно, дори.
Сега с това кърмене на поискване-нищо не мога да изцедя. Странна работа. Rolling Eyes
А преди все се чудех на моята приятелка, като ми твърдеше, че нищо не може да изцеди с помпата. Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 9 395
Цитат на: Bobbylein
кърми по-често или се изцеждай.

Добре, ама аз си редувам гърдите, както и преди. Лява, дясна и на всяко хранене давам само едната. Трябва ли допълнително да предлагам на всяко хранене болната гърда??

# 6
  • София
  • Мнения: 9 395
Цитат на: boo
Това се случва на почти всяка майка, когато бебето започне да спи през нощта.


Добре, ама тя не всяка нощ е така. Една нощ яде през 3, а на следващата може да яде през 4часа, или направо 6??? Rolling Eyes

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Да, задължително давай от болната гърда, докато се разсуче и мине. Не се бой, гърдите ще свикнат. И Мая досега се буди почти редовно, зависи дали я болят венците. Една вечер да, друга не. Гъдрите ще започнат да правят по-малко мляко вечер, а ако иска да суче бебето, те пак се напълват. Просто изчакай.

# 8
  • София
  • Мнения: 9 395
А я ми кажете нещо повече за процедурата със зелевото листо.
Така сурово ли трябва да се сложи в сутиена или?
Звучи ми доста лесно за приложение. Ще опитам непременно.

Засега положението е значително по-добре. Днес вече нямам и температура #Milti  dance  и се чувствам много по-добре.
Държах бебката около 40 мин. на болната гърда и я въртях във всички възможни посоки, та хубаво да ме изпомпа Simple Smile .
Сега съвсем леко, едва едва се усеща леко уплътнение на болната гърда. Но определено няма я силната болка. има какво още да се желае, но определено имам напредък. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 3 042
ами сурово да, така го видях по филма, намушка го Клер в сутиена си и така се разкарваше, мисля че го мярнах това и в една преводна статия от Буу, тази за съветите от майка-кърмачка (рускиня беше .- Наталия някаква си... Embarassed не си спомням добре..)

# 10
  • Мнения: 503
Цитат на: kopche
Цитат на: Bobbylein
кърми по-често или се изцеждай.

Добре, ама аз си редувам гърдите, както и преди. Лява, дясна и на всяко хранене давам само едната. Трябва ли допълнително да предлагам на всяко хранене болната гърда??

При мен много помогна 4ай от петолистник (или петопръстник, познат е и под двете наименования). Вземи си от билкова аптека, на опаковката трябва да пише, как се приготвя. Слагай и топли компреси.
Аз като имах такъв проблем, лекарят ми беше казал да запо4вам всяко кърмене със запушената гърда, за да може да се отпуши, докато бебето су4е. Аз го правих само 1 ден, после се оправих. Най-добре ще е след това да даваш на всяко кърмене бебето да су4е от двете гърди - например, запо4ваш с лявата, завършваш с дясната, а на следващото  кърмене запо4ваш с дясната (с тази, с която си приклю4ила на предишното кърмене). Така няма едната да се препълва през нощта, защото бебокът ве4ерта ще е папкал и от двете.
Успех и пиши, какво става, как си!

# 11
  • София
  • Мнения: 3 847
И аз те съветвам като mama_p да даваш и от двете гърди на всяко ядене. Така няма да минат 9 или повече часа между храненията за едната, а ще е по 6 за двете. Освен това, когато даваш от двете те произвеждат по-малко кърма - нали се разпределя количеството.

А кърменето на поискване не е виновно в случая. И на режим да кърмиш, пак идва момент, в който бебето се отказва от нощното ядене и се получават запушвания.

# 12
  • София
  • Мнения: 9 395
Много ви благодаря за съветите момичета!

Аз съм на светлинни години по-добре! Laughing  Няма и помен от онзиденшния кошмар.

Незабавно изпитах 'рецептата' със зелевото листо. Определено имаше ефект. Преспах тази нощ с едно такова листо (ех, че мисъл велика! Laughing ) в сутиена и на сутринта гърдата не беше никак болезнена, омекотена и в отлично състояние. Сега не знам, дали е асмо от това, но повече топли компреси, да си призная Embarassed,  не съм правила, но оставях бебека да суче до насита от гърдата-почти до 40 минути-с въртене в различни посоки. С помпата -пак нищо-най-много 10 мл и толкова.
Продължих да си редувам гърдите и започнах да следя интервалите да не превишават 3-3,30 ч.
Но тази нощ пак се успахме Embarassed  и от 10 вечерта бебката сука в 03,30-04,00 на сутринта. Но явно гърдата наистина се е регулирала, защото нямам никакви проблеми с нея, нито съм имала повече темпреатура.
Но това със зелето беше ценна идея!
Благодаря ви още веднъж момичета за съветите и куража! Simple Smile

# 13
  • Мнения: 3 042
Копче, радвам се, че вече си по-добре.

# 14
  • Мнения: 485
И аз имах проблеми с едната гърда ,като теб и пълнех едно шише с вряла вода и правих масаж с него и после след като се нахрани бебе изцеждах гърдата ,ама на ръка.Имах една помпа ,ама тя направо ме влудяваше.Сега всичко се регулира

Общи условия

Активация на акаунт