Извън лактационен мастит?!

  • 907
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 819
Всъщност няма защо толкова да се чудя, четох че има такъв мастит, който не е предизвикан от кърменето. Ето какво намерих :
Мастит може да бъде остър или хроничен в различни участъци на млечната жлеза, по време на кърмене или извън лактационния период. Демонстрира се с болка, оток и зачервяване на млечната жлеза.
Защо ви казвам всичко това. Една моя много близка приятелка кърми детето си 8 месеца (сега то е на 2 годинки) Преди месец я заболяла гърдата, намерила бучка, която била болезнена на пипане. След преглед прi д-р Стоименов в 1 градска болница в София, се устяновява че има "възпаление". Не й казва диагноза мастит....Предписва й антбиотик.  По пътя на логиката реших че това възпаление не може да е друго освен мастит, но се зачудих защо, след като не кърми.... Изпи си момичето антибиотика и след повторен преглед й казаха че е добре. Да....., но сега пак я боли по същия начин. А тя не иска да отиде пак на преглед. Решила е че такива болежки били нормални....
Ако имате повече информация, макар че сте още кърмачки,  ще съм благодарна да я споделите.... Най- интересно ми е какъв е причинителят на този вид мастит... Има много инфо в нета, но е на руски, пък аз съм го позабравила. Някоя от вас сблъсквала ли се е с подобен проблем? Подразни ме малко факта, че лекарят не й е обяснил  повече за заболяването.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Причинителят в огромната част от случаите е стафилококус ауреус (златист стафилокок - същия вид, с който често излизат бебетата от родилното, но който се намира и при всеки върху кожата).
При некърмачки скритите фактори за появата на такава хронифицирана инфекция може да са сериозни - като анемия или дори много опасни - зад уж-мастита да се крие начална форма на рак на гърдата, така че в никакъв случай не трябва да се оставя без внимание.Още повече, че понякога причинителите са резистентни и трудно реагират на антибиотиците, които обикновено се предписват - отделно опасността нелекувания мастит да причини абцес на гърдата и съответно да се наложи операция за дрениране.Не е шега работа и трябва да се вземат по-сериозни мерки не само да се изпие антибиотик,а да се проследи цялостното здравословно състояние.

# 2
  • Мнения: 819
Благодаря ти, Хедра  Simple Smile И аз мисля, че не е шега работа, а особено след твоя постинг, ще настоявам да отиде на преглед отново.

Общи условия

Активация на акаунт