Оставяте ли и от кога децата си сами у дома?

  • 6 957
  • 79
  •   1
Отговори
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аз - да!
Започнах да оставям дъщеря ми когато беше на 5г. и малко за по 1/2 час до 40-50 мин.
Когато родих сина си, ги оставях у дома, а аз тичах на пазах и на Млечна кухня.
А лятото й се наложи да си седи дни наред сама ( на 7г. и 7-8 месеца) у дома. Спрявяше се отлично. Ядеше, оправяше стаите, миеше си чиниите и за забавляваше. Тук-там е чела.  Whistling  Сега в събота ги оставихме сами за 50 мин. за да идем да гласоподадем  Flutter
Дано  Praynig да съм така спокойна един ден, когато започна да оставям и сина си сам  Simple Smile!

П.П: щерката има съученичка, която вече 2-ро лято си седи сама у дома по цял ден. Значи е била на 6г. и 1/2 1-вото лято и на 7г. и половина 2-рото. И тя се е справяла отлично.

# 1
  • София
  • Мнения: 39 713
Дияна съм я оставяла за по 5-10м, за да сляза до магазина за хлаяб да речем. Но е още малка и се страхува.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Оставям Марти, но за кратко, въпреки че е много разбрано дете. Едва ли е бил повече от 15-20 минути най-дългия му престой сам. Но когато тръгне на училище живот и здраве летата, когато не сме в отпуска или ние или някоя от бабите ще се налага да стои сам искам не искам, защото просто няма кой да го гледа.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 865
да се призная, не смея да ги оставям често и за дълго сами. не че им нямам доверие - и двете са послушни и разбрани, не пипат неща, които не са тяхна работа, няма нито да подпалят, нито да съборят къщата, но...

аз израснах като дете с ключ на врата. и до днес си спомням как са ми звъняли разни непознати чичковци и са искали да им отворя, за да видят я плочките в банята (а тогава нямахме плочки в банята), я да оставят нещо за татко ми... после часове наред сърцето ми подскачаше при всеки шум на стълбите и стоях с телефона в ръце, за да се обазя на съседите, ако някой се опита да разбие вратата...

не знам кой малоумник кога ще реши, че му трябва нещо от моята къща и от моите деца. родителите на мъжа ми се преместиха да живеят на първия етаж в нашата къща. това за нас е огромно успокоение. децата ми се справят сами, занимавт се, но за мен е важно да знам, че съвсем наблизо има възрастен, ей така за всеки случай.

# 4
  • Мнения: 2 452
Не съм я оставяла и нямам намерение да го правя. Дори и да може да се справи в "нормална" ситуация, едва ли ще успее в екстремна (да не се случва!). Не смятам, че дете на възраст до 12-13 години е в състояние да се гледа само. Освен всичко останало, тук е и незаконно да го правиш, с което съм напълно съгласна. Винаги викам гледачка, когато ми се налага да изляза за по-дълго време или я взимам със себе си. За мен е безотговорно да оставиш малко дете само без надзор.  

# 5
  • Мнения: 2 700
Оставам я за кратко. Вярвам й напълно, че може да се справи с всичко, което предвиждам, но ме е страх, че може да възникнат непредвидени ситуации. Най- ме е страх някой да не реши да претарши апаратамента, докато тя е там. Парен каша духа.

# 6
  • Мнения: 396
Не съм ги оставяла сами в къщи. Баткото го пращам спокойно до магазина, понеже е на две крачки и няма нужда да пресича улицата, но у дома има прекалено много бели за правене, а той е страшен фен на пакостите. Още малко да порасне и ще се престраша.... евентуално Grinning

# 7
  • Мнения: 2 792
 Аз не ги оставям, не смея, знам че мога да им имам доверие на 100%, но не ги оставям.

# 8
  • Мнения: 2 241
Все още не съм го оставяла сам - не смея. Не е от най-кротките и знам ли какво може да направи в мое отсъствие, та после да ми тежи на съвестта.
Той не че ще ми позволи да го оставя, защото си е страхливичък. Ще видим след година-две какво ще е положението.

А и като бебе все го влачех със себе си, дори до близкия магазин.

# 9
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...Не смятам, че дете на възраст до 12-13 години е в състояние да се гледа само...

а тази възраст не само се гледат сами ми и други дейности извършват  Flutter (някои).
И какво сега, дай да си ги държим до полата до 18г.
Лаура - тук действителността е друга. Много родители нямат баби под ръка, нито възможност за детегледачки. Е - какво да си правят децата?
Особено след 4-ти клас, когато няма и занималня вече?!
Както и да е. Всеки сам решава или държавата в която пребивава му "помага" да реши  Simple Smile

# 10
  • София
  • Мнения: 3 421
  За сега съм я оставяла няколко пъти за по 10-15 мин. Срах ме е още. Най-много се притеснявам, че ако някой звънне ще отвори вратата въпреки, че сме се разбрали да не отваря.
  Пращаме я до магазина, но не пресича улица и я виждаме от терасата.
  А пък двамата заедно - абсурд - в комбинация могат да вдигнат къщата на главите си.

# 11
  • Мнения: 2 452
...Не смятам, че дете на възраст до 12-13 години е в състояние да се гледа само...

а тази възраст не само се гледат сами ми и други дейности извършват  Flutter (някои).
И какво сега, дай да си ги държим до полата до 18г.
Лаура - тук действителността е друга. Много родители нямат баби под ръка, нито възможност за детегледачки. Е - какво да си правят децата?
Особено след 4-ти клас, когато няма и занималня вече?!
Както и да е. Всеки сам решава или държавата в която пребивава му "помага" да реши  Simple Smile

Аз не говоря за "детегледачки", а за "бейбиситъри" - това са обикновено момичета на по 15-18 години (т.е. гимназистки), които са минали курс по първа помощ и гледат деца, когато се наложи; вземат по 5$ на час или колкото им дадеш. Най-често това са младежи от квартала или деца на близки и познати (т.е. хора, на които имаш доверие). И тук има хора, които си оставят децата сами, но за мен е недопустимо!

# 12
  • под тепетата
  • Мнения: 149
Гоги е вече на 7 и половина, но все още не съм го оставяла сам за повече от 15-тина минути, докато напазарувам. Имам му пълно доверие, не се страхувам, че докато ме няма ще направи някоя пакост, но и мен ме е страх повече да не би някой да звънне с недобри намерения, макар той да е инструктиран да не отваря на непознати. Дори съм си правила експерименти - връщам се от магазина и звъня, без да отговарям на въпроса му "кой е?". Като почака малко и не получи отговор, Гого се врътва и казва "тогава няма да ти отворя!" и се прибира в стаята. Когато е нямало вариант някой да го гледа, го взимам с мен на работа, въпреки че там далеч не е най-подходящото за него място, но поне съм спокойна, че ми е пред очите. Имам чувството, че никога няма да съм спокойна да го оставям сам в къщи! Само аз ли съм толкова страхлива? И нашите майки ли са се притеснявали така? Едва сега се замислям над тези неща...

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...Не смятам, че дете на възраст до 12-13 години е в състояние да се гледа само...

а тази възраст не само се гледат сами ми и други дейности извършват  Flutter (някои).
И какво сега, дай да си ги държим до полата до 18г.
Лаура - тук действителността е друга. Много родители нямат баби под ръка, нито възможност за детегледачки. Е - какво да си правят децата?
Особено след 4-ти клас, когато няма и занималня вече?!
Както и да е. Всеки сам решава или държавата в която пребивава му "помага" да реши  Simple Smile

Аз не говоря за "детегледачки", а за "бейбиситъри" - това са обикновено момичета на по 15-18 години (т.е. гимназистки), които са минали курс по първа помощ и гледат деца, когато се наложи; вземат по 5$ на час или колкото им дадеш. Най-често това са младежи от квартала или деца на близки и познати (т.е. хора, на които имаш доверие). И тук има хора, които си оставят децата сами, но за мен е недопустимо!

Какви бейбиситъри за деца на по 7-8-9г.?
Имам 2 семейства познати, които нямат никаква , ама никаква възможност за баби, дЕдовци, детегледачки и бейбиситъри... Идеи?

# 14
  • София
  • Мнения: 6 999
Все още не ми се е случвало /Дариа е 1,5 г./, но доколкото помня, защото не ми е област и в БГ вече е законово забранено деца под 14 години да се оставят сами без възрастен. Преди може би година доста се разискваше този въпрос.

Ако държите - ще погледна къде го пише Simple Smile

П.С. Иначе и аз познавам много хора, които нямат налични баби/дядовци и финансови възможности, но решение винаги може да се намери.

Общи условия

Активация на акаунт