75% от майките хранят децата си с адаптирани млека

  • 1 236
  • 15
  •   1
Отговори
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Храненето на децата с изкуствена храна при 75 на сто от изследваните 1360 майки е започнало под влияние на рекламата за детски храни, а 62 на сто от тези деца са имали прояви на алергия и храносмилателни смущения. Това сочат резултатите от перманентен мониторинг, осъществяван в България от Глобалния алианс за защита на детското здраве и хранене. Резултатите от мониторинга бяха представени на пресконференция в БТА от д-р Румяна Томова, председател на Глобалният алианс за защита на детското здраве и хранене в България.



Главният координатор на алианса Мариела Нанкова посочи, че нарушенията, които са констатирани при фирмите, производителки на детски храни, в хода на мониторинга, са на базата на изискванията на Международния кодекс за маркетинг на заместителите на кърмата, приет от Световната здравна асамблея (СЗА).



Този кодекс съдържа текстове, определящи поведението на компаниите-производителки на детски храни, посочи Нанкова.



Според Румяна Томова много големи фирми извършват нарушения на кодекса и като пример посочи етикетите на храни за деца, върху които има образи на дете; използването на детски образи в рекламите им и твърдения като това, че продуктът "засилва имунната защита на детето", което по думите й подвежда майките в уникалните качества на продукта.



По думите на д-р Томова резолюция 54.2 на СЗА категорично забранява каквато и да било реклама на изкуствена храна с образа на дете. Голяма част от майките са силно повлияни от практиките на техни познати, съседи и роднини, добави тя. Участниците в наблюдението се натъкнали на случаи, предимно в ромските квартали, където три-четири месечни бебета са хранени с яхния от боб например.



Румяна Томова заяви, че целта на организацията е Международният кодекс за защита на здравето на децата да бъде приет като специален закон в българския парламент.



 
 
 Източник: http://forum.bgkulinar.net/viewtops.1862-0-0.html
 

 

# 1
  • на село
  • Мнения: 3 840
Това за АМ и рекламите вече го обсъждахме преди 1-2 седмици и сега пак ще се започнат едни дебати  #Crazy

# 2
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Наскоро имаше такава тема в Клюкарника.
Аз не мисля,че е вследствие на рекламите-или поне не толкова голямо.Има много дръги причини да храниш детето си изкуствено.Рекламата според мен играе роля за избора на марка на адаптирано мляко,и то не тази по телевизията а на други майки (например)опитали вече дадения продукт.

# 3
  • Linz
  • Мнения: 11 619
"75% от майките хранят децата си с адаптирани млека" или "Храненето на децата с изкуствена храна при 75 на сто от изследваните 1360 майки е започнало под влияние на рекламата за детски храни"?

Ако е вярно първото, излиза, че половината от бебетата в БГ са алергични и с храносмилателни смущения. И без да съм специалист в областта, знам че това не е вярно. Повечето майки, които познавам и които са хранили с АМ имат напълно здрави деца. А колко са кърмените бебета с алергии и храносмилателни смущения? Чувала съм много случаи. За това не приемам някои моменти от това изследване.
Използването на термина "изкуствена храна" според мен е неуместно. Така би следвало всички храни да са "изкуствени", понеже са преработени.
Това скоро беше коментирано в "Клюкарника"... Аз съм съгласна с това, че така наречените "реклами на АМ" по бебешките списания могат да повлияят на избора на майката на определена марка АМ, а не да мине на "изкуствено хранене".

# 4
  • Мнения: 5 577
Незнам, какво можем да направим ние за да говорим изобщо на такива теми?
Всеки сам си решава, не можам да променим глобално това явление.  Confused

# 5
  • Мнения: 2 655
Да е и какво?
Ами като не им се кърми, какво да правят?
А и кърменето е гоооооолям зор /повярвай на една майка кърмила 14 месеца/.
А за рекламите, те се рекламират и други боклуци, ама на кой му пука?

# 6
  • Мнения: 305
Даки са рекламите или просто им идва по-лесно на тези майки? Да си висят по кафенетата, например (не казвам, че всички са такива, но голяма част от моите познати...)

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Това е пълна глупост. 75 %  е пресилено. Всички знаем колко полезна е майчината кърма. Възможно е рекламите да повлияят на изборът марка на адаптирано мляко, но на избора за и против кърмене  Naughty

# 8
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
А какво да правим ние дето имаме кърма само месец и половина в единия случай и 4 месеца при второто ( даже и при най-голямо желание да кърмим)?

# 9
  • Мнения: 6 472
Че 75% от майките хранят децата с АМ съм съгласна, ама чак пък да се вияят от рекламите ми звучи налудничево!
Причините една майка да мине на АМ са доста  - личен избор, медицински причини или просто липса на адекватна информация, но не смятам, че рекламата на което и да е мляко е между тях Wink

# 10
# 11
  • Мнения: 448
Аз също съм от тези майки дето "хранят детето си с боклуците наречени АМ".Да ама от стреса при мноооого усложненото ми раждане нямам капка кърма.Трябва ли да се чувствам виновна, че едва не умрях и затова ми секна кърмата??Помислете и за майки като мене вместо да мислите, че храним децата си така за да "висим по кафенетата".
Честно да ви кажа, благородно завиждам на всяка майка кърмила детето си даже един-единствен път. Аз не можах. И се чувствам малко засегната от някои мнения изразени тук. Не всичко е черно-бяло и не всичко е въпрос на желание.

# 12
  • на село
  • Мнения: 3 840
Ами секване, ако знаеш само че и на 1г. да е детето пак може да си предизвикаш лактация.
Alabala e дала темата, ако някой не вярва да прочете.

Уф не се въздържах да го кажа  Embarassed

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 1 520
нелиса, гледай в бъдеще да се въздържаш, вместо след хвърлен камък да се червиш
много неуместно и грубичко, след като нямаш точна информация

# 14
  • на село
  • Мнения: 3 840
Ако не си забелязала казах да се прочете предната тема, от миналата седмица, там е посочено инфото за възвръщане на лактацията.
А ти не нападай  без да си прочела.

Общи условия

Активация на акаунт