Правилен ли е този хранителен режим за 10 месечно бебе?

  • 5 508
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
Zdraveite vsichki. Dosta chetoh po forumite, no ne sam sigurna dali hranitelnia rejim na 10 mesechnoto mi bebe(momichence) e pravilen. Do kato navarshi 8 meseca se hraneshe po slednia nachin:
9.00- AM
13.00-13.30- zelenchukovo piure 125g. reduvah s mesno + plodovo za desert
17.00-17.30- plodovo piure.pasiran plod, iogurt, kasha.
21.00- AM
1.00- AM
no malko sled kato navarshi 8 meseca spria da se budi za hraneneto v 1.00 i taka ostanaha samo 4 hranenia. Pediatarkata mi kaza,che e dobre do godinka da si se hrani 5 pati i che triabva da i smestia tezi 5 hranenia prez denia..i eto tuk veche idva problema mi, zashtoto bebeto mi spi 2 pati prez denia, sutrin ot 11.00 do 12.30-13.00 i sledobiad ot 15.30-16.00 do 18.00 i niama koga da gi smestia tezi 5 hranenia s dostatachen interval mejdu tiah. V kraina smetka v momenta tia e na 10 meseca i se hrani po slednia nachin:
Sabujda se v 8.00
8.30-AM 190-200 ml
11.00- plodovo piure,ili pasiran plod, ili iogurt. 160-190 ml
liaga da spi
14.00-zelenchukovo piure,reduvam s mesno 125 ml. kato v zelenchukovoto slagam sirence +plodovo piure za desert 60-70 ml
v15.30 liaga da spi

v18.00 vecheria supa ili kasha 190 ml.
21.00 AM 190 ml. predi zaspivane.
Obshto vzeto tova e, molia vi da spodelite mnenie kak vi se struva tozi rejim i triabva li da promenia neshto v nego.. ne sam vavela vse oshte jaltak, agneshko, svinsko i riba..Poniakoga i davam da si davche suharcheta. Zahranila sam ia na 5meseca i 20 dni.Izviniavam se,che tolkova mnogo pisah, no mi se iskashe da sam izcherpatelna. Pozdravi


Здравейте всички. Доста четох по форумите, но не съм сигурна дали хранителния режим на 10 месечното ми бебе(момиченце) е правилен. До като навърши 8 месеца се хранеше по следния начин:
9.00- АМ
13.00-13.30- зеленчуково пюре 125г. редувах с месно + плодово за десерт
17.00-17.30- плодово пюре.пасиран плод, йогурт, каша.
21.00- АМ
1.00- АМ
но малко след като навърши 8 месеца спря да се буди за храненето в 1.00 и така останаха само 4 хранения. Педиатърката ми каза,че е добре до годинка да си се храни 5 пъти и че трябва да и сместя тези 5 хранения през деня..и ето тук вече идва проблема ми, защото бебето ми спи 2 пъти през деня, сутрин от 11.00 до 12.30-13.00 и следобяд от 15.30-16.00 до 18.00 и няма кога да ги сместя тези 5 хранения с достатъчен интервал между тях. В крайна сметка в момента тя е на 10 месеца и се храни по следния начин:
Събужда се в 8.00
8.30-АМ 190-200 мл
11.00- плодово пюре,или пасиран плод, или йогурт. 160-190 мл
ляга да спи
14.00-зеленчуково пюре,редувам с месно 125 мл. като в зеленчуковото слагам сиренце +плодово пюре за десерт 60-70 мл
в15.30 ляга да спи

в18.00 вечериа супа или каша 190 мл.
21.00 АМ 190 мл. преди заспиване.
Общо взето това е, моля ви да споделите мнение как ви се струва този режим и трябва ли да променя нещо в него.. не съм въвела все още жълтак, агнешко, свинско и риба..Понякога и давам да си дъвче сухарчета. Захранила съм я на 5месеца и 20 дни.Извинявам се,че толкова много писах, но ми се искаше да сам изчерпателна. Поздрави

–––––––––––––––––––––––

МОЛЯ, ПИШЕТЕ НА КИРИЛИЦА.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4823.0

Последна редакция: пт, 27 авг 2010, 22:22 от Vivi

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 777
Режима на детенцето ти е перфектен  Peace До колкото виждам храненията са точно 5  Hug
Бих те посъветвала само в обедното ядене вместо плодово пюре за десерт да даваш ( ако детето иска разбира се ) АМ  Peace
Води се по детето си ,а не по педиатъра му  Peace

# 2
  • Мнения: 3 241
Защо пък трябва да яде 5 пъти?
Като иска 4 да си остане на 4 Simple Smile


Вени е права обаче, че е хубаво до 1 година на всяко ядене да има млечен продукт  Peace

# 3
  • Мнения: 281
Може би даваш твърде много плодово пюре или плод  в 11 ч.  Ако намалиш количеството в 11 ч. до половин бурканче например, това ще ти позволи да изместиш обедното хранене в малко по-ранен час - например 13ч. и съответно следващите хранения ще бъдат също в по-ранен час. Така евентуално би могла да достигнеш до 5 хранения ако даваш мляко и към 11 вечерта. Обаче всичко зависи от детенцето , на него може и да му е добре така с 4 хранения, моето по-големичкото беше така и  беше абсурд да го накара човек да яде 5 пъти само защото така пишело някъде си...Иначе сега дребният спи точно в същите часове като твоето дете, но той наваксва с млякото през нощта, защото си суче когато поиска.

# 4
  • Мнения: 1 424
Моят син от 5месечен е на 4рикратно хранене и  изобщо не съм го мъчила и нагаждала режима, за да докарам 5 хранения. Щом на детенце си му е добре с 4 хранения, значи така трябва да бъде - то самото ти подсказва кое е по-добре за него. И според мен даваш много плодово пюре.....в 11ч примерно можеш да дадеш само някакъв плод.

# 5
  • Мнения: 17
Благодаря на всички за отговорите. no va, дори да започна да давам по-малко плодово пюре и да изместя обедното хранене в 13.00-13.30, няма как да изместя вечерята, защото следобедния сън е до 18.00. а АМ няма как да дам по-късно от 21.00, защото малката не издържа и заспива.Ох незнам вече  Sad И сега като се замисля не сам сигурна дали триабва да давам плодово пюре за десерт на обяд? Ако останат 4 хранения, за целия ден ще ѝ се събират около 800 мл. храна..а съм чела, че на тази възраст трябва да са около 1000 мл. Ако беше по-едричка нямаше да се притеснявам, но на 10 месеца тя тежи 8100.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 777
Ама не мога да разбера защо се притесняваш -детенцето е с перфектно тегло и се храни достатъчно  Peace Мисля ,че педиатъра излишно те е наплашил  ooooh!

# 7
  • Мнения: 17
Може би си права Veni76 Simple Smile сигурно се тревожа повече от колкото трябва.. Grinning

# 8
  • Мнения: 1 045
Като количество е добре.
В схемата ти не ми харесва едно нещо,на всяко хранене различно от АМ имаш сладко.След като му дадеш зеленчуково или месно пюре ми идва в повече десерта,при условие че има йогурт сутрин,вечер каша и на обяд станах 3 подсладени,т.е. според мен малко са зеленчуците.
АМ + другите млечни също са нормални за възрастта.
На тази възраст давах 190 супа,190-манджа,190-десерт и 2 пъти АМ.Сега на 2г продължава да яде 5 пъти поне,но си е лакомо дете/поне сме в норма/
Дори и да не иска едно хранене ,няма как всички деца да са лакоми,така че това не е за притеснение. Peace

# 9
  • Мнения: 17
GALQ79  като се замисля си абсолютно права, въпреки че каша давам 1 най-много 2 пъти в седмицата. може би трябва да премахна десерта от обедното хранене и да давам само 190 зеленчуково или месно пюре?

# 10
  • Мнения: 1 045
млечните трябва да са около 500-600 мл ,т.е. 2 пъти АМ и един млечен десерт са достатъчни/йогурт,нишесте,грис,кисел,мляко с ориз и каквото се сетиш/,така тази потребност ще се задоволи.След това редуваш зеленчуково с местно и някой сухар ако изяде,детето е набавило всичко нужно за деня.Т.е. и 4 пъти на ден са достатъчни при разнообразие.А плод може между хранене,но да не замества цяло хранене.
В плодовото пюре след термична обработка няма нищо съдържателно,така че по-уместно е сурови парченца плод когато желае.
Разбира се това е мое мнение,изборът е твой.

Последна редакция: сб, 28 авг 2010, 22:58 от GALQ79

# 11
  • Мнения: 35
И в плодовото и в зеленчуковото обработено  пюре  не е останало  много  полезно  ,но разбира  се  за  бебета  само  термично обработените  са  пригодни , но вие сте  в горен месец може и сурови  пасирани 
И аз мисля  че  плодовото пюре е ненужно като  3-то  /десерт на  обед/
Схемата е добра

# 12
  • Мнения: 106
Хранителният режим на малката госпожица е почти същият като на моите деца на нейната възраст  Simple Smile.
С две малки разлики:
1. Пресни плодове, вместо плодови пюрета винаги, когато това е възможно.
Децата обичат да се опитват да ги гризкат сами на тази възраст (освен пасирани). Също и прясно изцедени сокчета.
Плодови пюрета давах от "по- екзотични" суровини- боровинки и т.н. (ядяхме на "Овко")
2. Графикът хранене- сън беше по- сгъстен.
Първото за деня Ам около 8:00 ч.
Плод давах в 10:00- 10:30.
Следваше сън от 11:00 за около 1ч и 30 м.
Обяд в 13:00 ч
Игра около 30 минути
Следобеден сън към 14:00ч. в рамките на 2 часа.
Към 16:30 ч следобедна закуска.
Вечеря около 19:00ч
Вечерно АМ към 21:00 и приспиване.
Ако хранех 5-кратно каката (при нейния апетит  Laughing), сигурно щяха да ни сложат на диета след това.
Така че педиатърката следва да изхожда от детето, а не да цитира учебници  Wink.
Щях да пропусна- плодовото пюре на обяд- може би е добре де се замени с плодче/ сокче. Нещо не така засищащо и с по- малко захар.
За жълтък- май вече е време да го въведете. За другите изброени меса е рано още.

# 13
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 727
Мисля че режима е добър,трябва да се водиш от детето  и апетита му. Дъщеря ми на тази възраст имаше следния режим:
6ч. мляко
10ч. попара или каша
13.30ч 1/2 супа от ДМК и цялото или 1/2 зеленчуково или месно пюре
17.30ч плодово пюре
20ч. мляко
Интервала м/у последните 2 хранения е малък,защото тя лягаше рано и съответно пиеше малко мляко,около 100-тина мл.

# 14
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 286
Както са ти казали и други, режима на детенцето си е добре, не се притеснявай. Колкото иска детето толкова ще яде, на сила нищо не става.
Ако беше по-едричка нямаше да се притеснявам, но на 10 месеца тя тежи 8100.
Пък за килограмите изобщо не мисля, че има за какво да се притесняваш. Дъщеря ми е на почти 10 месеца, а е 6300. Щом детенцето е здраво, нямам какво да го мислиш. Не може всички деца да се движат по определени таблици.

Общи условия

Активация на акаунт