А какво Ви е мнението за обръщенията...

  • 3 272
  • 78
  •   1
Отговори
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
"како" и "батко" ?  Rolling Eyes

Аз лично издивявам  af и побеснявам  newsm61 и ги смятам за най-омразните думи в българската реч.  #Cussing out
Честно - по-голяма щуротия няма никъде по белия свят. Или аз поне не знам някоя нация да има подобни обръщения. По цял свят хората се обръщат едни към други по имена (1-во или фамилия), но ние и тук сме новатори  Angry
Не мога  Stop. Не ги обичам и всячески ще гледам да не ги употребяват моите деца, които са си със солидна разлика от 6г. и са много подходящи за тези обръщения  Twisted Evil
Мъж ми ги употребява. Иде ми да го  #2gunfire винаги, когато го прави и все път му напомням  smile3560, че не искам тези думи у дома  smile3513.

При Вас как е?

П.П: И ей затова обичам да гладя  Flutter - само на размисли и страсти ме избива  Mr. Green

# 1
  • Мнения: 6 315
Не ми харесват. Сестра си наричам по име (тя е 7 години по-голяма от мен), а и племениците ми не ми казват "лельо", а ме наричат по име Simple Smile.

# 2
  • Мнения: 2 550
Подкрепям - много тъпи думи. Аз казвам само на майка ми "мамо" и това е, сестра, баби, дядовци, вуйчовци и вяскакви подобни - на име или фамилия. А пък някой ако ми каже "како"  newsm66...

# 3
  • Мнения: 7 640
не разбирам защо ви дразнят-думи с конкретно значение, които ако се употребяват уместно-о.к. Обаче както е модно станало да се баткосват тийнеджъри, при това на едно възраст, помежду си-е това ме дразни. И ме дразни обръщението към свекър и свекърва с "майко" и "татко". Аз си имам родители и втори никога няма да имам

# 4
  • Мнения: 2 700
Никога не съм казвала нито како, нито батко, въпреки че брат ми е 14 години по-голям от мен. Забранявам и на дъщеря ми, включително "леля ти ...", "чичо ..." и т.н. Толкова ме дразнят роднинските обръщения, че съм отишла в другата крайност - аз самата се обръщам към родителите ми с галените им имена / а не с мамо или татко/, а вече и дъщеря ми замества понякога "мамо" с галеното ми име.

# 5
  • София
  • Мнения: 39 717
На мен не ми пречат. Нямам по-голяма сестра или брат. Но братовчедите, които са по-малки от мен с 11 и 13г ме какосват. братовчеда с една глава над мен и като рече "како" Simple Smile На вуйчо ми и на вуйна ми говоря на име.
Мама държи Дияна да й казва "Диди", никви баби Simple Smile Мойта буба май няма да има проблем с обръщанията Simple Smile На всички говори на име - аз обаче съм мама, а мъж ми  - Джони Simple Smile

# 6
  • Мнения: 3 161
Виж сега, едно е да не ти харесват тези обръщения и да ги избягваш, съответно да приучваш и децата ти да ги избягват, но съвсем друго - да разправяш колко са противни и как едва ли не българският език бил крив, че ги има. Понеже професионално съм се занимавала малко и с обръщения, ще ти кажа, че има много езици, където тези неща все още са запазени, и дори още по-силно развити, а в други езици са се изгубили (в английския пък например е много по-силно развита системата от социални, за сметка на роднинските обръщения. Примерно, към възрастен едно английско дете може да се обърне с Mr/Mrs Еди кой си, а нашенчетата са на "лельо" и "чичо"). За мен това, че тези обръщения ги има в българския език, е едно богатство на нашия език в сравнение с английския например.

# 7
  • Мнения: 4 473
Е чак да ме дразнят не, по-скоро съм пас Wink
Случаят с мъжа ми и зълва ми е по-различен.....зълва ми е с 3 години по-голяма от мъжа ми.Като малки са живяли в Куба, а на испански како означава кокошка Mr. Green и след като винаги когато мъжа ми се е обръщал към сестра си с типичното "как", са ставали обект на истеричен смях сред другите деца Laughing, та се е наложило да спре да се обръща към сестра си така и оттам си тръгва на име Grinning
Друг случай е моята сестричка, която преди месец навърши 6 годинки ( 1 година по-голяма от дъщеря ми) и не върви да ми говори на име, затова съм кака Mr. Green

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...но съвсем друго - да разправяш колко са противни и как едва ли не българският език бил крив, че ги има.

Да - точно така ги чувствам аз нещата. Точно по този параграф. Крива ли съм? Богат ни е езика, съгласна съм. Но точно с това му богатство не се гордея, ама хич.  Close
А колкото до нашенчетата и лельо и чичо...вече не е така  Naughty . Откакто в детските градини навлезе обръщението "госпожо", децата все по-често използват именно него, отколкото лельо!

# 9
  • Мнения: 62
Странно, за пръв път ми хрумва, че може да не звучат добре. Вярно, че звучи просташко, когато някое циганче на улицата те нарече "како", ако е от роднина, не виждам къде е проблемът? Моята сестра и до днес си ме нарича "како" и ни е съвсем естествено.

Де да знам, предполагам, че ако на човек не му харесва, не е длъжен да ги употребява тия думички, но да твърди човек, че са му отвратителни и че грозят езика.. съжалявам, но аз съм на коренно противоположно мнение.

# 10
Simple Smile))) и у нас децата гледам да се обръщат с имената си, въпреки че понякога съм казвала нещо от рода на ... кака ти, кака си.. вече сме на имена, защото няма по-смешно от това големи хора да се какосват или пък някакъв мъж да казва на големия си брат батко...

# 11
  • Мнения: 1 629
На мен пък ми се нравят много  Grinning Вечно "какосвам" и "лельосвам". Като гледам и детко вече го е прихванал това Grinning Но баща ми се дразни крайно, че покрай малкото му викам "деди" или "дядото" Mr. Green

# 12
  • Мнения: 108
Божеее, това пък за пръв път чувам...Не ме дразнят, напротив. Братовчедка ми е с две години по-голяма от мене, но за мен тя винаги ще си остане "како" . Никога не съм се обръщал към нея по име, и няма и да се обръщам. Някак си не мога да го асимилирам да й кажа Боби или Боряно...не ми се връзва...Малката й сестра, до преди години също й викаше кака, ама сега се счита за голяма вече и кара на Боби. Богатство на езика е, че има различна думичка за всяко едно роднинско отношение. Примерно в испанския tio се използва и за вуйчо и за чичо, suegro(съответно suegra) и за свекър/ва и за тъст/тъща. Докато ние си имаме дума за всичко и като я кажеш веднага става ясно за каква точно роднинска връзка има между хората.

# 13
  • Мнения: 3 861
не разбирам защо ви дразнят-думи с конкретно значение, които ако се употребяват уместно-о.к. Обаче както е модно станало да се баткосват тийнеджъри, при това на едно възраст, помежду си-е това ме дразни. И ме дразни обръщението към свекър и свекърва с "майко" и "татко". Аз си имам родители и втори никога няма да имам

това е и моето мнение

# 14
  • Варна
  • Мнения: 6 848
Аз имам сестра с 2г по-голяма от мен и не мога и да помисля да я нарека по друг начин освен с КАКА!
Покрай децата спрях да наричам родителите си с майко и татко и станаха баба Пепи и т.н.
И аз като теб много се дразня ...на Сиси най-вече. Упорито нарича брат си по име или 'брат ми' а аз искам да го нарича 'бате'. Crossing Arms И към баща си е започнала да се обръща по име, ако някой ден вместо мамо чуя името си ще подивея....Слава Богу и двете ми деца ме наричат 'мамо. Преди време Гого се опита да ме нарича 'майко', като го чуех сърцето ми се свиваше, толкова студено го усещах...казах му какво чувствам и той спря.
Та за обръщенията - имам си и кака и леля и вуйчо и т.н. и не помислям да ги наричам по имена. Така си ги усещам. Simple Smile Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт