Питанка за болничните?

  • 547
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 423
Момичета, търсих си работа и навсякъде честно казвах, че съм бременна, но предполагам знаете отговора- оооо, не!
Както и да е, предлагат ми работа на 24 часа, като почивам три дни Thinking, смятам да не им казвам още. Rolling Eyes. Въпроса ми е следния, когато ми направят трудов договор, след колко време влизат в сила болничните, и след колко време мога да им кажа, че съм бременна( дали няма да ме уволнят веднага) Thinking.
Много объркано обеснявам, но се надявам да ме извините  bouquet
Малко ми е спешно, защото трябва да им кажа отговора до събота( другия пролем е мъжът ми, който страшно ми се разсърди,че искам да работя 24 часа) Thinking

# 1
  • Мнения: 424
Буболина, дано да ти дам насоки за размисъл.

В твоя случай има много условности. Провери ги преди да почнеш.
1. Имаш ли 6 месеца осигурителен стаж преди този договор ( или поне някакъв осигурителен стаж за последните 6 месеца)
2. По кой член ще ти бъде сключен договора ( срочен, безсрочен или  изпитателен срок)?
3. За да ползваш закрилата за бременни трябва да си уведомила работодателя предварително.
4. Според мен ( нека и други мами да кажат ако ползваш непрекъснат болничен поради патологична бременност 160 дни) можеш да го направиш независимо от договора, но трябва непрекъснато да го подновяваш и да внимаваш да нямаш прекъсване до отпуска до бременност и раждане (общо 205 дни). Малко ми се губи казуса със срочния договор, ще трябва да го провера ако ти се наложи.
5. Ако започнеш на безсрочен си в най-изгодна позиция и след като уведомиш работодателя. Ако имаш време отиди на: http://www.mlsp.government.bg/bg/law/law/index.htm
и разгледай кодекса на труда и кодекса за социално осигуряване.
6.Не на последно място ще работиш 24 часа. Това лично мен малко ме притеснява защото е в противоречие с кодекса ( явно в договора ти ще пише друго за работно време), а ти все пак си бременна.

Успех!   

# 2
  • София
  • Мнения: 4 423
Благодаря за изчерпателния отговор Hug Не знам на какъв точно договор ще съм, през последните две години не съм работила на трудов договор( сега ме е яд).Ще проверя кодекса, благодаря ти. Работата не е тежка,  но както казваш е с много дълго работно време, но май друга алтернатива няма. Thinking

# 3
  • Мнения: 424
Мисля, че ще справиш с кодексите, но ако имаш въпроси съм на линия. Имам и коментари върху тах , но в хартиен вид. В кодекса за соц осигуряване ще видиш за изчисленията на болничните (защо ти  трябва осигурителен стаж). Ако не стане с работа пак имаш опция да получиш еднократна помощ за бременност , но е много малка.

# 4
  • Мнения: 498
Dema,
дните за болничен поради патологична бременност примерно,не са ли 180?или аз бъркам....но на мен така ми обясниха newsm78а вече 45 дни преди термина се дават болнични поради бременност и раждане...всичко това разбира се,ако имаш осигуровките....

# 5
  • Мнения: 424
nadeto7,
Ами сега няма как да го проверя, но според мен беше 160. Виж във форума някои бе писал за това.

# 6
  • Мнения: 337
Миличка, ако внимателно прочетеш кодекса на труда ще видиш, че всяка жена която е бременна  е длъжна да уведоми работодателя си. Ако питаш мен по всяка вероятност ще те назначат със срок за изпитване, а той е до 6 месеца. Когато си назначена по чл. 70 от КТ, независимо че си бременна нямаш никаква защита и могат да те уволнят същия ден в който разберат че си бременна. Що се отнася до болничните те  се дават защото болест не се планира, а друг е въпроса за плащането им. Ако ти нямаш 6 месеца стаж не знам дали въобще ще ти ги платят. Доколкото разбрах от новите изменения имаш право на майчинство ако имаш общо поне 6 месеца трудов стаж. Болничните  също се заплащат когато набереш определен трудов стаж. Най добре влез в lex.bg кликни на закони или кодекси беше, не си спомням и там намери кодекса на труда. Изтегли го и прочети. Това е най-достоверната информация, а всички тук във форума пишат това което знаят. Истината не винаги е такава каквато ни се иска.  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 4 423
Благодаря, четох и разбрах, че почти нямам шанс. Sad

# 8
  • Мнения: 270
почни работа без да казваш на работодателя си,мисля че  ако ти направи безсрочен договор можеш спокойно да излезеш в болнични и понеже няма да имаш 6 месеца стаж в тази фирма болничните ти ще се изчисляват на база минимална работна запата за страната т.е 70% от 150лв /доколкото виждам от лентичката ти си в 2 месец а има много момичета които разбират,че са бременни чак в 4-5 месец така че може още да не знаеш,че си бременна

Общи условия

Активация на акаунт