Кога чухте първите думички?

  • 1 225
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 371
Започвам вече да се притеснявам! Все още неказва никакви думички, а само срички: ба, ма, ге. На мои познати на тази възраст децата казват: мама, баба, дай. Споделете как беше при вас, кога вашите слънчица казаха първи думички?

# 1
  • Мнения: 6 472
Ох, после ще се чудиш как да му затвориш устата Mr. Green
При нас нямаше ясно отчетлива първа дума. Просто постепенно тези срички станаха нарицателно на нещо и лека полека се превърнаха в думички Grinning До 1,5 години не беше от най- приказливите, някои от децата около нас вече се бяха ориентирали леко в говоренето т.е аз почвах да се замислям какво му е на мойто. Като стана на година и половина почна и наща да се светва за какво иде реч и на 1 годинка и 8 месеца вече ми разказваше Червената шапчица, а аз се питах това детет няма ли да млъкне поне за малко Grinning

Като цяло всяко дете проговаря на различна възраст, а вие сте още много малки и няма какво да се шашкаш. Племеника ми проговори чак след 2,5 години и сега е голям бъбривко Grinning

# 2
  • Мнения: 967
Дими за първи път каза 'мама" и то съвсем по предназначение на 7мес. Много се зарадвах и реших, че ще проговори рано. Но уви вече ен а почти 1год. и 3мес. а още не ще да приказва. Ограничил се е до мама и баба  - като ги произнася много рядко и напоследък често повтаря само не-не-не  Wink
Децата са различни и проговарят по различен начин и различно време. Трябва само да имаш търпение. Важно е също децата да чуват реч, колкото може повече. Ако по цял ден, човекът, който гледа детето си мълчи, то за детенцето ще е по-трудно да проговори. Макар, че нашата бавачка все му разказва нещо и не спира да бърбори, пък Дими си е упорит и не иска да приказва Laughing

# 3
  • Варна
  • Мнения: 4 969
На 9 месеца си каза "мама" LaughingВече знае много думи,но не иска да говори-само си върти езика,и освен думите който знае(около 25-30)се получава едно  нищо Rolling Eyes И аз все се питам кога ли ще проговори newsm78

# 4
  • Мнения: 5 245
И аз това се питам, кога ще проговори  newsm78

За сега повтаря само мама,баба и кака(кога насочено, кога не) Rolling Eyes А останалото е някакво бърборене само и някакви думички от рода на "какън", пукакън" .... посочва с пръст и ги повтаря, но аз немога да разбера  ooooh!

# 5
  • Мнения: 4 187
Ами от два, три месеца дрънка някакви неща  newsm78, от които ясно и отчетливо произася, тати , мама, баба, дядя, бау- бау, дай , хайде. Това ни е репертоара, другото не го разбирам  Tired. Важното е да бращолеви нещо Wink, все ще се разберем, няма начин.

А от седмица две , ми вика и мами  Heart Eyes! Връхтъ  Crazy

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 903
В началото на 7 месец каза мама и баба, месец след това тата.
Сега вече говори доста неща, е някой от тях не се разбират, други си ги наглася защото не може да казва с, в, л, ш, з.

# 7
  • Мнения: 5 577
Спокойно Краси.

Ние имахме период на мама, баба и такива, но отмина, и сега сме само на бебешки нечленоразделни думи.    Laughing

Иначе май към 8, 9 мосец каза "мама", малко преди това баба.

Но всичко е индивидуално, закъснява говора понякога, но пък има напредък в друго.

# 8
  • Мнения: 877
Много е индивидуално, зависи от характера,  отключват се в различно време. Детето на брат ми  проговори много късно, а и той самият е интровертен и не е разговорлив. Успех!

Последна редакция: пт, 04 ное 2005, 12:29 от eniena

# 9
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
От три месеца постоянно ми казва "баба", а на баща си "деде".Ако това са първите думи,направо...  #Cussing out Wink

# 10
  • Мнения: 5 183
Аз живея в 4ужбина и тъй като детето ми расте в двуези4на среда, нашият слу4ай е по-разли4ен и няма да го давам за пример. Но имам племенник в България /бонбон абсолютен/, когото оставих на около 2 години и 10 месеца, като заминавах, абсолютно неспособен да върже 2 думи в изре4ение. Съвсем бебешорски бръщолевеници само... Елате го вижте сега!!! По телефона си говорим и не мога да взема думата от него... Всяко дете си има свои си темпове на развитие.

Последна редакция: пт, 04 ное 2005, 14:08 от Maika

# 11
  • Мнения: 8 505
Точно когато навърши 5 месеца,изтърси "тата".Но го казваше и на баща си,и на мен,а впоследствие когато е щастлива.Около 2 седмици след "тата" каза и "мама"-нооо...само когато изка нещо или е недоволна.Едва на 7-8 месеца пазбра смисъла на думите и ги преправи на "тате' и "мамо".
Към днешна дата казва мам-ам (когато е гладна), вода или дода (бърка се все още),баба,даде (дядо),тьоп (топка),айде,нали и...май е това.Все още не и е особено богат репертоара.
Аз също съм на мнение,че колкото повече говориш на детето,толкова по-бързо то усвоява думите и се опитва да ги изговори.

# 12
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Не знам дали ще ви стори смешно но Гого преди 2 дни каза мама.Може би беше някакво случайно нагласяне на срички измежду гукането, но толкова ясно се чу. Умрях от кеф, понеже татко му искаше първо да каже тати, а аз естествено мама и той вече го каза.Но уви само веднъж Laughing Laughing Laughing

# 13
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Дими за първи път каза 'мама" и то съвсем по предназначение на 7мес. Много се зарадвах и реших, че ще проговори рано. Но уви вече ен а почти 1год. и 3мес. а още не ще да приказва. Ограничил се е до мама и баба  - като ги произнася много рядко и напоследък често повтаря само не-не-не  Wink
Децата са различни и проговарят по различен начин и различно време. Трябва само да имаш търпение. 

И при нас е така,само дето Алекс я каза около 9-я месец.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
моят синковец ме"бабосва" от има - няма 2-3 седмици  Mr. Green
Ама, не само мен- ами всички, така че на свеки й казах да не се възгордява  Naughty
Та, по-скоро това е първа дума, ама неосъзната,така че чакам да ме мамоса, най - накрая  Mr. Green
Иначе,племенницата ми до 2 год. и кусур си бръщолевеше нещо неразбираемо и използваше 20-ина думи.
Индивидуално е , споко, само че на всички ни се ще "наш'то гардже да е най-"  Laughing Laughing

Общи условия

Активация на акаунт