Какво да правя?

  • 468
  • 7
  •   1
Отговори
  • Plovdiv
  • Мнения: 547
Здравейте !
Не знам дали правилно адресирам темата, но ми трябва помощ. Въпреки,че имам едно дете, проблемът ми е абсолютно непознат. От седмица-две , малкият остава гладен , започва да блъска, сумти,  дърпа, извива се и накрая заревава с пълно гърло.И така няколко опита за подновяване на кърменето и от двете гърди. Не мога да започна да се изцеждам, защото той пищи. Веднъж пробвах - 20 мл. Реших да дохранвам. И ето ти нов проблем - не иска от шише. Купихме Нан, после Нутрилон, после Милумил. В момента,  в който захапе шишето , започва да пищи и плюе. Отново слагам на гърдата - втурва се като ламя, суче и след секунди започва да блъска ядосано и да реве. И аз с него. И така час, час и нещо,  докато се умори и почти заспи. Това чувство ми беше непознато - да не можеш да нахраниш детето си.Много моля дайте ми съвет. В крайна сметка, важно е детето да е сито, нали?

# 1
  • САЩ
  • Мнения: 323
Моя приятелка имаше подобен проблем. На мен ми изглеждаше като кърмаческа стачка, но не съвсем. Бебето беше прекалено чувствително и реагираше остро на промени, преумора, прекалено много стимули и пр.
На какъв интервал се кърмите? Може би по-често кърмене, преди да е прегладнял и да се е изнервил, ще помогне?
И все пак, да си задам дежурния въпрос -  ползва ли бебето биберон-залъгалка?

# 2
  • Мнения: 127
Ситуацията ми е доста позната, само че при нас се появи доста по-късно (към третия месец) и се оказа, че проблемът не е, че остава гладна (и аз като теб това си помислих веднага!), а чисто и просто втора порция колики. Само като ми видеше цицата и наддаваше писъци. Първоначално давах биберона-залъгалка и като захапеше го махах и бутах гърдата, но успях да я излъжа само няколко пъти. После пробвах да цедя и давах от шише, но тя и него отказа като се усети какво става. Мислех, че е кърмаческа стачка (тъкмо бях влязла за първи път тук и бях прочела за понятието, но не подробно) и в крайна сметка се обадих на педиатърката. Тя ми препоръча да разредя интервала на хранене на четири часа (дотогава се хранехме на три) и нещата се оправиха.  Не че ни спряха коликите, но поне спря да се дърпа от мен  Cry
Не мога да започна да се изцеждам, защото той пищи. Веднъж пробвах - 20 мл.  
Тук повечето майки са на мнение, че количеството, което можеш да изцедиш, не е показател за количеството кърма, което произвеждаш и че децата са най-добрите помпи. За първото твърдение не мога да дам компетентно мнение, но във второто съм абсолютно убедена. А и сама си се убедила, че проблемът не е в кърмата, след като отказва и адаптето по същия начин.
Успех!

# 3
  • Plovdiv
  • Мнения: 547
Залъгалката я приема само минута преди да заспи, след което я изхвърля. Не я обича и се ядосва, ако се опитаме да му я дадем когато е гладен. Кърмя го на 2- 2,5 -3 часа. Всъщност, той си изработва графика.Не се опитвам да залъгвам глада му с чай или вода, направо си го кърмя.

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много е гадно така - всяка майка се притеснява ужасно, когато бебето сякаш я отблъсква,а в допълнение и тормоза дали не седи гладно съвсем може да те побърка.Но най-вероятно нещата не седят така.
За това дали бебето стои гладно недей да съдиш по тези признаци - единствения сигурен показател са мокрите и аканите памперси.Ако имате 5-6 напишкани памперса и бебето ака нормални като консистенция светложълти акита,значи не седи гладно.
summer вече те е питала за биберона-залъгалка - той може да причини проблеми и бебето да не иска да засуче или да суче неправилно на гърдата.
Причини за това поведение може да има няколко - едната е скок в растежа,когато бебето се лепва за гърдата и иска да суче постоянно - трябва да му позволиш да суче когато и колкото пъти иска ида седи колкото пожелае - опитите да спазвате някакъв режим само ще задълбочат проблема,защото бебето прегладнява и ще се сърди още повече на гърдата.
Изцеждането НЕ е показател колко кърма имаш - а само колко умееш да цедиш; когато си притеснена, с помпата изобщо няма да успееш да задействаш рефлекса на потичане и ще изцедиш само предното мляко, което е събрано в синусите зад ареолата, без да накараш млечните жлези да произвеждат задното гъсто и нахранващо мляко - повечето жени имат проблем със задействане на рефлекса на ръка или с помпата, а когато бебе суче, то си изсуква колкото трябва.
Какво можеш да направиш
- да си гледаш само памперсите, за да си уверена, че бебето не стои гладно независимо от това как се държи.
- да не даваш нищо освен гърдата - никаква залъгалка, вода, чай и каквото и да е, включително никакви добавки и нищо от шише
- да кърмиш на поискване при първия признак на глад,а не при първия рев - признаци за глад са въртене на главичката насън,примляскване с устнички,неспокойство - не чакай бебето да зареве, тогава може да отказва гърдата
- да кърмиш ориентирано около съня - бебетата, които се сърдят на гърдата, обикновено сучат спокойно, докато спят или са сънени - затова го дебни кога се пробужда и веднага го слагай на гърда; важно е да кърмиш нощем колкото пъти се пробуди бебето - така ще си навакса за дневното киселеене
- кърменето на тъмно и в движение също помага - в банята на загасена лампа е класическо спасение, докато трае този етап
- може да опиташ компресия на гърдата - описана е тук - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683 или т.нар. switch nursing - да прехвърляш бебето на другата гърда в момента,в който започне да забавя сученето и така няколко пъти да редуваш гърдите в рамките на едно хранене - така се поддържа интереса на бебето, защото много бебета се сърдят, когато силната струя намалее
Възможно е проблемът да е и точно обратния - наблюдавай бебето да видиш точно кога започва да се дърпа - когато потича млякото ли? Ако млякото потича на силна струя и бебето се задавя,то започва да свързва кърменето с неприятно усещане и да се сърди и дърпа от гърдата. В тези случаи помага нещо много просто - или да се изцедиш малко преди хранене, колкото млякото да тръгне и тогава да го сложиш да суче, или да го махнеш от гърдата в момента на тръгване на млякото, до попиеш изтичащото мляко в кърпа и като се позабави струята, тогава да го върнеш на гърдата да си суче нормално.
Опитай тези неща и виж кое ще проработи при вас - бързо да минава този период Grinning

# 5
  • Plovdiv
  • Мнения: 547
Благодаря ви , момичета! Ще се опитам да превъзмогна страха си от липсата на кърма и ще съм упорита в кърменето.Защото искам да го кърмя и определено ми доставя удоволствие, а явно и на него. Храним се нощем също. Всъщност, както казах вече, кърмя го на поискване. Добре наддава и пълни памперса редовно, след всяко хранене. Днес просто се отчаях, защото сутринта рева от 9 до 11, после в 12 започна отново  и така. Благодаря ви .

# 6
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Искам само да ти кажа, че и при нас бебче протестира и се сърди на гърдата, семо на едната  Shocked, незнам защо   Rolling Eyes, свъррзва го с нещо, но аз не знам с какво. Когато обаче е сънен суче като звяр и от нея, през деня, когато си играем и усети, че е гладен, по никакъв начин не мога да го накарам да суче от тази гърда, дори се ядосва повече и отказва и от другата Rolling Eyes.
Както ти е обяснила Hedra важно е, от опит ти го казвам,  при първите признаци на глад да го сложиш на гърдата. При нас тогава се получава номера.
Искам също да ти кажа, че това може просто да е период, както става при повечето бебета.
Желая ти успех! Heart Eyes

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 446
Здравей! Искам да ти кажа, че и при нас го имаше този проблем. Но само едното бебе се държеше така. Засукваше малко и след това се започва дърпане, опъване, рев... и след това уморено от рев заспиваше и си спеше колкото брат си. И аз като теб си мислех, че остава гладен. И ако не беше другия, който си сучеше спокойно, щях да си мисля, че нямам кърма. Може би цял месец беше този период. Когато отидохме на консултация на втория месец, се оказа, че и двамата са наддали по 1100гр, което означава, че и той се е наяждал колкото брат си. Така и не разбрах на какво се дължеше това му поведение, може би е поемал и много въздух и го е заболявало коремчето.
Трябва ти малко търпение, спокойствие и периода ще отмине.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт