Коли по тротоарите: да направим нещо!

  • 3 384
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 83
Здравейте мами!

Как се чувствате като се разхождате и трябва да употребявате какви ли не мускули и нерви за да преминете някое просто разстояние от 150 м като прескачате през 10 м от тротоар на улица и обратно?

Мен много ме е яд  #2gunfire на спрелите коли по тротоарие и понякога ми идва да им хвърля някой ритник, но нали мен ще ме заболи, а и да не уча малката на лошо се въздържам.

Затова реших да направя нещо и си разпечатах следната листовка:

КАТО ПАРКИРАХТЕ, ПОМИСЛИХТЕ ЛИ ЗА МАЙКИТЕ С БЕБЕТА В КОЛИЧКИ ,ПЕШЕХОДЦИТЕ И ИНВАЛИДИТЕ  ?

ОСТАВЕТЕ ПОНЕ 1 МЕТЪР ТРОТОАР И ВСИЧКИ ЩЕ БЪДЕМ МНОГО ПО-УСМИХНАТИ!

Реших за позитивно послание, мисля ще има по-голям ефект. И така, вървя и като не мога да продължа заради някоя паркирала кола на тротоара и слагам една листовка под чистачката. Може да няма голям ефект, но се чувствам по-добре.

Та реших да ви предложа да се включите в тази импровизирана кампания. Нито е сложно, нито е скъпо, но ако много майки подемат инициативата, току виж българинът се замислил! newsm78

Ако имате някакви идеи за подобрение на листовката / разкрасване, добре сте дошли. Включила съм и две картнки в листовката, но нещо не излизат на екран, така че ще я изпратя на всички, които искат да се включат.

Последна редакция: сб, 05 ное 2005, 21:22 от gwenllian

# 1
  • Мнения: 4 068
Ооооооооооооооооооо, аз съм твърдо ЗА.
Направо съм се отчаяла вече. Чудя се кога ли ще почнат да произвеждат колички оф роуд с висока проходимост.
Даже ще ти разкажа точно какво ми се случи днес.
Значи тръгвам аз с количката да пресичам на зелено. И тамън да стигна до другия тротоар един лъскав мерцедес се изсилва и за малко да отнесе количката. И естествено спира точно на пешеходната пътека и аз няма от къде да кача количката на тротоара щото другите места са свръх високи. Изкочи ми сърцето от страх. За секунда си помислих какво щеше да стане ако бях само сантиметър напред на улицата. И понеже човек като се вбеси не знае какво прави ритнах един шут на калника на мерцедеса......и го огънах. Бая шут явно съм ритнала, но в беса си не съм си преценила силата. И тоя мухльо шофьора на тупалката тръгва да слиза от колата и заплашва, че ще ме бие. Аз обаче спрях и му казах, че за никъде не бързам и ако иска да се пробва. Обаче изкочи един друг шоьор/таксиметърджия/ и му се развика здраво. Каза му, че ако иска да се бие да почва щото него и без това го сърбели ръцете. Оня тъпак се качи в колата си и си тръгна със смачкан калник. Обаче аз няма да ти казвам колко време след това треперих цялата. И то хич не ми дремеше, че оня можеше да ми врътне два шамара и да ме приспи. Само като си помисля, че можеше да отнесе количката с детето......като се сетя и сега се разтрепервам. Баси идиотите има.
Та с удоволствие ще се включа в твоята кампания, понеже дали по тротоарите или по улиците от такива шофьори дето не се съобразяват ми е писнало здраво.

# 2
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 893
Идеята ти е много добра и напълно те подкрепам. smile3501

# 3
  • Мнения: 83
Браво за куража, renci!

Съчувствам, и аз щях да треперя много дълго...

Изпратих листовката на ел.поща.

Дано не се случват повече такива неща.

Последна редакция: сб, 05 ное 2005, 21:22 от gwenllian

# 4
  • Мнения: 5 228
Абсолютно те подкрепям! Всеки път докато стигна до парка се изнервям страшно. Често си мисля за хората, които се движат с инвалидни колички и колко дискриминирани са те - те просто не могат да отидат НИКЪДЕ. Аз количката примерно мога да я вдигна, да я пренеса, да отида на отсрещния тротоар (колкото и да е трудно понякога), но хората в неравностойно положение нямат тази възможност. Много е тъжно.
Аз отдавна имам подобна идея между другото, но все не я прилагам в действие. Още този уикенд ще си купя (най-после) мастило за принтера и се включвам. Изпрати ми листовката и на мен, моля те, на mariasimova@hotmail.com.
Между другото, бях споделила тази идея с един приятел и той каза, че спроде него по-ефективно щяло да бъде с лепенки, които не могат да се махнат след това от колите.  Mr. Green

# 5
  • Мнения: 1 178
gwenllian smile3501
Думи нямам положението е пла4вно, аз съ6то съм слагала бележки на колите по повод алармите. Напомнях 4е в квартала живеят хора и молих да намалят или изкл/4ват алармите през деня.
renci ти си много смела!
Аз от една година живея в едно малко град4е в Германия и съм у4удена колко много хора в неравностойно положение има по улиците, вода4ите когато видят 4е си наближил пе6еходната пътека спират и 4акат да премине6, много ми бе трудно да свикна да премина а не да 4акам аз  Rolling Eyes
Мисля, 4е ако идеята бъде подкрепена от пове4е хора, може да се излезе с призив, обръ6тение или декларация до Общините, за по-строг контрол и да се налагат съответните глоби, самозалепва6ти се от рода на "Аз не паркирам на тротоара, а ТИ".
Засега немога да направя с ни6то друго, освен да Ви изпратя най-добри пожелания за на4инанието.  newsm10

# 6
  • Мнения: 4 068
Видях листовката. Идеална е. Още утре давам на мъжо да я разпечати и размножи и почвам да я мушкам под чистачките на всички дангалаци дето паркират където не трябва.

А колкото до смелостта-хич не съм смела даже. Просто това беше някаква инстинктивна реакция от моя страна. Като разказах на мъж ми той ми ме подкрепи за ритника, но ми се скара, че не съм записала номера на тоя друсльо. Тъпото е, че можехме да му направим нещо понеже имме познати където трябва/полицията имам превдив/. А би трябвало без връзки и познати такива идиоти да ги глобяват и то здраво, че да не помислят следващия път да щуреят по пътищата.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 057
Съгласна съм, че трябва да се спре по някякъв начин  паркиранете на коли по тротоарите. В моя квартал (Дървеница) е практика колите да се паркират по тротоарите, а майките с бебешките колички да вървят по улиците.  Днес направих забележка на двама "водачи на мпс" и те така ме изгледаха, все едно, че те са си в правото. На третия, шофьора на маршрутно такси, които беше спрял на входа на алеята за минаване към блока ми, просто не издържах и го попитах "Защо не качите колата на алеята, та да не може да се минава?", той смотолеви нещо и се дръпна.
Така че, ще разпечатам посланието и ще го слагам под чистачките. newsm10 newsm10 newsm10
Аз лично съм шофьор и мисля, че хората не го правят нарочно. Просто не мислят за майките с колички, пешеходците и инвалидите. Важно е да спрат някъде и да си свършат работата.
Ако има мами, които работят в медии, може би не е лошо да се направи репортаж за проблема, защото той е сериозен.

# 8
  • Мнения: 2 755
....Реших за позитивно послание, мисля ще има по-голям ефект. И така, вървя и като не мога да продължа заради някоя паркирала кола на тротоара и слагам една листовка под чистачката. Може да няма голям ефект, но се чувствам по-добре.

Та реших да ви предложа да се включите в тази импровизирана кампания. Нито е сложно, нито е скъпо, но ако много майки подемат инициативата, току виж българинът се замислил! newsm78
Идеята не е лоша, но ако аз тръгна да я прилагам, предвид мястото на което живея, цялата ни разходка с детето, ще се превърне в досадно изживяване. Толкова коли има по тротоарите, че ако на всяка сложа такова послание, не само, че ще ми отиде времето, но и ще ми излезе доста скъпо. Да не говорим, че голяма част от шофьорите, ще ни теглят по една м...а, защото и за тях паркирането е мисия невъзможна.
Според мен, единственото решение е, да бъдат притиснати онези самозабравили се общински съветници и кмета ( който бъде избран ) и буквално да бъдат зарити с купища жалби от майките - ежедневно звънене по телефоните с оплаквания, чести репортажи по телевизията, с което да се напомня на обществото за този проблем и жалби, жалби, жалби до всички инстанции, имащи отношение към този проблем. Ако разчитаме само на самосъзнанието на шофьорите.....е няма как да стане.

# 9
  • Мнения: 603
Идеята не е лоша, но ако аз тръгна да я прилагам, предвид мястото на което живея, цялата ни разходка с детето, ще се превърне в досадно изживяване. Толкова коли има по тротоарите, че ако на всяка сложа такова послание, не само, че ще ми отиде времето, но и ще ми излезе доста скъпо. Да не говорим, че голяма част от шофьорите, ще ни теглят по една м...а, защото и за тях паркирането е мисия невъзможна.
Според мен, единственото решение е, да бъдат притиснати онези самозабравили се общински съветници и кмета ( който бъде избран ) и буквално да бъдат зарити с купища жалби от майките - ежедневно звънене по телефоните с оплаквания, чести репортажи по телевизията, с което да се напомня на обществото за този проблем и жалби, жалби, жалби до всички инстанции, имащи отношение към този проблем. Ако разчитаме само на самосъзнанието на шофьорите.....е няма как да стане.
Rolling Eyes И аз така мисля. Ще си разпечатам листовки. Но ще ги слагам само на някои особено нагло спрели. Имата такива, които спират пред входове или места за слизане и качване на колички от тротоара.
Случвало ми се е да слагам ръкописно написана бележка на чистачката на един, който беше спрял пред входа на болницата. И то точно срещу рампата за колички. На всичкото отгоре си личеше, че има нещо общо с общината, защото си имаше специален пропуска на предното стъкло.
След като ми се наложи да си пренеса количката с бебо повече от 15 стълби, доста се напуших. Добре ще е, ако се подготвя предварително с листовки за такива случаи. Може би шофьорите няма да им обърнат внимание, но поне ще направя нещо. Писна ми от това чувствно за безсилие  #2gunfire
А за проблема с паркирането на тротоара мисля, че шофьорите носят по-малката вина. Истината е, че има много натоварени места, където просто няма къде другаде да се паркира. Много нови сгради са построени без да са предвидени места за паркиране под или около тях. Мисля, че 90% процента от отговорността за решаването на този проблем е на правителството и общината. Мога доста да пиша по тази тема, но може да ви стане достадно, така че спирам.
Ще се включа в кампанията.
Понякога, за да ми е по-леко си представям, че предвижването с количка по пътищата е нещо като спорт - бяГАНЕ С препятствия
 Laughing

# 10
  • Мнения: 1 999
Идеята е добра! thumbsup но не мисля, че ще има голям ефект! ooooh!
Аз също много се дразня на паркираните коли по тротоарите и че трябва да обикалям по улицата, което хич не е безопасно. Откачам като видя паркирана кола точно на мястото където е направено за минаване на колички Twisted Evil
renci, браво, само така!

# 11
  • Мнения: 3 861
Идеята е супер, и аз като Ренци като се вбеся ритам по колите, но досега не съм попадала на бесен шофьор. Ще се включа в инициативата с листовките. Ще ми изпратите ли на лични една, ако трябва мейл да дам?

# 12
  • Мнения: 1 520
Идеята е супер. То тъй или иначе с ритане по колите нищо не ства. Може вярно като им го кажеш с добър тон и да им светне, че са виновни. Изпрати ми я моля те листовката да видя как изглежда. elinger@gbg.bg

# 13
  • Мнения: 232
Всичко това е много хубаво, ама ми се стува само излишно хабене на нерви. Аз системно се опитвах да науча хората, които живеят в съседните блокове да не се паркирват пред входа на паркинга ни , но нямаше никакъв резултат. Даже ми се караха.Та вече реших , че е безсмислено да се ядосвам. А като карам по улиците просто ме е страх кой ще изкочи и ще връхлети. А и пешеходците нямат също никаква култура- пресичат на червено, а като спрана пешеходец да пресече, отзад следващата кола почва да бибитка , едвали не за какво съм  дала път.

# 14
  • Мнения: 83
Много ме окуражихте всички!

Изпратих листовка на всички, които искат и са си дали email или го виждам в профила. (Lilly, valval, не ви знам email-ите.) Разбира се може да я редактирате или измислите собствено послание.

Не е толкова скъпо въобще – на един лист А4 се разпечатват шест, а на места копират по 3 ст. един лист, което ще рече 200 листовки за 1 лв. Е, разбира се не са впечатляващо качество, но е важно посланието.

И аз не слагам чак на всички коли, все пак сме на разходка, на която се опитваме да ни е приятно, но пък някак си това изпълва с цел раходката и се ядосвам по-малко, защото правя нещо по въпроса.

Аз също си мислех за лепенки, които да залепям на стъклото точно пред шофьора, но се отказах едно, че е по-сложно, не знам къде могат да ги отпечатат, доста по-скъпо, а и наистина повечето шофьори не го правят от зла умисъл, а просто не се сещат какво причиняват. Затова и реших за позитивно послание. Но пък ще взема да си отпечатам и лепенки за най-фрапантните случаи, когато ме е много яд.

Иначе и аз не мисля, че ще има голям ефект, но ако го правим много майки, и ако се опитаме да въздействаме по-всички възможни начини трябва да може  нещо да се промени. Ако искате ще измисля и едно примерно писмо-жалба. Всеки може да го разкраси и изпрати до своя кмет. Но най-вероято на писмата ще получим в най-добрия случай учтив отговор. Ужасно ме е яд на Софиянски, защото за толкова години един многоетажен паркинг в центъра не построи, на колко места сложи колонки по ръба на тротоара, че да не могат да се качват коли и колко шофьори глоби за неправилно паркиране?. Не искам въобще да коментирам състоянието на самите тротоари и наистина отбягвам да мисля за хората в неравностойно положение, защото ми е много тъжно.

Това, което ще има ефект са медиите, мислех си че ако се разрастне кампанията рано или късн медиие ще забележат, но друго ще е ако го вемат прсърце. Например имаше една кампания на БГ –радио за спирането на зебри и мисля, че имаше известен ефект. Така, че ако някой има познати в радио, особено такова което се слуша ще е наистина много добре.

Общи условия

Активация на акаунт