проблем - бучка в гърдата, болезнена, дайте съвет???

  • 1 473
  • 8
  •   1
Отговори
Здравейте на всички майки във форума. Проблема ми е следния, преди 3 седмици родих, всичко беше нормално, започнах да кърмя и в един момент на едната ми гърда към рамото се образува топка, която ме болеше и започна да расте.Сега е колкото орех и продължава да ме боли и расте. Моля Ви дайте съвет, зто все още не мога да открия такъв лекар в Бургас където живея! Благодаря на всички предварително!!!!

# 1
  • София
  • Мнения: 6 254
Докато кърмиш от тази гърда с бучицата, я масажирай. Можеш да редуваш топли и студени компреси. Пий също лецитин - той помага за отпушването на каналите, не е лекарство, а хранителна добавка. Вземи си от канадския или полския (българския е много слаб) - можеш да пиеш до 4 капсули дневно, като ти се разсее бучката е добре да пиеш по 1 на ден превантивно. Друго не се сещам.  newsm78

Успех!  bouquet

# 2
  • Мнения: 192
Предполагам,че бучката е предизвикана от запушване на каналче.Взимай мерки,че да не стане по-лошо.
За да се разнесе трябва да се изцежда гърдата и бебето да суче предимно от нея (но да не се занемарява другата).Също направи и горещи мокри компреси,и в допълнение масажи.
Лецитина доста помага също.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Горещи влажни компреси преди кърмене или директно под горещ душ, масажираш мястото,докато кърмиш и цедиш и давай на бебето да суче много често, през час-два (ако не иска,е хубаво да цедиш), като на всяко кърмене да суче първо от тази гърда,за да я изпразва хубаво.След кърмене може да слагаш студен компрес.Махни сутиена и всичко, което може да те стяга, носи само широки дрехи и увеличи количеството течности, които пиеш.
За лецитина вече са ти казали,а за още идеи можеш да погледнеш и тази статия:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1594
Имай предвид,че като се оправи запушването,мястото ще е болезнено като натъртено още няколко дни,но това не е проблем. Следи дали ще вдигнеш температура - дори да стане, продължаваш с тези мерки и чак ако за 24ч няма проблем, тогава се мисли за антибиотици.Но обикновено за 24ч подобрението е значително и не се налагат други мерки.

# 4
Здравейте отново, благодаря на всички, които бяха така добри да ми отговорят, но при мен нещата доста се влошиха! Няколко дни след като започнах да кърмя ми се разрани зърното и след няколко дни вдигнах температура, започнах да слагам горещи компреси и след изцеждане като че ли нещата се пооправиха, но не можех да кърмя, зто много ме болеше зърното. През останалото време изцеждах с помпа и така храних детето. И след няколко дни открих тази бучка,която беше много малка, но болезнена. Кърмех от другата гърда още една седмица, но и тя възпали и само изцеждах. Говорих с акушерка, която ми каза да спра да кърмя и да започна да дохранвам бебето, но тази бучка продължаваше да расте и ми дадоха антибиотик - Оспексин и хапчета които да спират кърмата. Сега само изцеждам кърмата, пия хапчетата, но не виждам никакъв ефект. И незнам какво да пробвам още!!!

# 5
  • Мнения: 4 915
Виж и тази статия: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29197.0

За съжаление, не знам какъв съвет да ти дам. Два пъти съм имала запушване на каналите - болезнено, с бучка и само много упорит и продължителен масаж, в съчетание с изцеждане,  ми помогна да разкарам бучката.

Бучката трябва да се премахне чрез масажиране и цедене, друг начин няма. Може би ти се препълват много гърдите. Трябва да пиеш лецитин, както са ти казали по-горе.

Не знам дали е необходимо да спираш кърмата, всъщност трябва да ти се лекува инфекцията, а същевременно ще продължаваш да цедиш и масажираш докато бучката се премахне. Когато се излекува инфекцията и спреш антибиотиците, ще можеш да продължиш да кърмиш. Явно проблемът идва от свръхстимулация на гърдите и на може би по-големите интервали, през които кърмиш/цедиш?  newsm78

Още в самото начало, когато усетиш твърдо и болезнено място, трябва да почваш да го третираш, всяка минута, всеки час са от значение!

Може би трябва да посетиш още един лекар /не акушерка/, който подрепя кърменето и е запознат с проблемите при него. Някои мами може би имат координати на такива лекари?

П.П. Намерих тема за лекари, подкрепящи кърменето - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=30924.msg642765;topicseen#msg642765

Последна редакция: сб, 05 ное 2005, 17:16 от Free Soul

# 6
Аз също имах запушване на каналите и само комреси с кърпа с топла вода под чешмата и масаж помогнаха. Мъчила съм се 4 часа, от 4 през нощта до 8 сутринта и успях, отпушиха се и се разсея бучката. Протъркала съм си кожата на гърдата, цялата е ожулена ама успях. Успех

# 7
  • София
  • Мнения: 6 254
Как забравих да ти кажа: първите две седмици след като родих се цедях така: слагаш тенджера с вода на котлона и като заври цедиш над нея. Така каналите се отпушват много по-лесно, само внимавай да не ти прилошее от парата.

# 8
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Имах абсолютно същия проблем - разранени  зърна и бучка, висока температура и накрая антибиотик и отбиване. И до ден днешен като си мисля за тогава, съжалявам, че не намерих нужната ми помощ, за да се справя и да продължа да кърмя. Всеки ден съжалявам за това, не само заради детето, но и заради мен. В последствие ми откриха киста в едната гърда, а всички знаем, че кърменето е най-добрата профилактика. Напълно добре те разбирам и знам през каква болка минаваш, но ако наистина си мотивирана да продължиш с кърменето те насърчавам да се бориш, докато успееш. В този форум има много информация. Чети, спазвай съветите и дерзай. Сега е най-важно да оправиш раните и да разкараш бучката. За твое успокоение  ще ти кажа, че дори и отбито бебенце може пак да се закърми.
Успех и бързо оправяне, каквото ида решиш да правиш. Все пак аз акъл не мога да давам, защото с времето болката се забравя.

Винаги в тези теми пиша, че ледените компреси с мокри кърпи от фризера помагат най-добре, тъй като не провокират развиване на бактерии, както това правят топлите компреси.

Общи условия

Активация на акаунт