Конюнктивит и бебе???

  • 9 902
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 9 395
Баткото ни е с конюнктивит. Cry
Сега се върнаха от лекар. Събуди се вчера с подути клепачи на едното оченце, все едно го е ухапал комар или го е полазоло паяче. До следобяд отока спадна но оченцето червенееше вътре. Гледали са го при очен лекар и са казали че има конюнктивит. Изписали са му капки някакви -Тобрадекс и за мазане Играмид или нещот такова.
Мисълта ми е доколко това може да е сериозно и може ли да е опасно за бебката? Cry

# 1
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Конюктивитът е заразен, така че пази и бебчето и себе си. Внимавай като пипаш очичките на детето, да не пипнеш твоите или на бебчето, дай му отделна кърпа за лице (най-добре еднократни). Не се притеснявай, не е опасен, лекува се, но бебчето ти е мъничко, така че го пази, ако го "лепне" би било много неприятно. Предава се само при допир, така "от въздуха" не може да се зарази. Успех  Simple Smile .

# 2
  • София
  • Мнения: 9 395
Благодаря ти много!
Досега никога не сме имали такова нещо. Никой от нас. От къде го е пипнал не знам. Нямам идея Sad
Работата е там, че той непрекъснато иска да е до бебката-гушка я целува я и затова се притеснявам. Ох, и мен нещо ме сърби ямката на окото...

# 3
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Обясни му нещо да не я гушка точно сега. Иначе признаците са възпалени очи, секретиране на окото (гурилясване), като спиш на сутринта може миглите да са ти залепнали от гурилчета. И то те са едни такива по-жълти на цвят. Мисля, че за около седмица минава, при възрастните няма проблем, но при бебчета е много кофти. Казвам ти го, защото моят го изписаха с конюктивит от родилният дом и няколко месеца не можехме да го оправим, затихне, после пак се появи. При малките бебчета, не могат да се изписват силни капки (които се борят с бактерията). Пазете се, успех!

# 4
  • Мнения: 654
Grinning И нас ни лекуваха със същите лекарства.За два дни се оправихме и ги спряхме.Тобрекса(ако така се пишеше) е много ефикасен,но все пак е антибиотик и когато възпалението мине го спри-ние го ползвахме само два дни и се излекувахме.Спряхме го по препоръка на очната лекарка!

# 5
  • София
  • Мнения: 3 847
Характерно за конюктивита е, че окото боли и сълзи от по-силна светлина. Освен гурелите, окото е сякаш пълно с вода (мокро) или с пясък (много сухо). Възпалението трае обикновено 3-5 дни. Капките се слагат и в двете очи задължително.

За възрастни се изписва Тобрекс (ако окото НЕ е сухо) или Офталмосептонекс. Аз най-често ползвам вторите - по-меки са и са доста по-евтини.

Много често изписват Суфацетамид - НЕ си ги купувайте. Страхотно щипят в окото.

За бебета изписват Тобрадекс, но за сега не ми се е налагало да ги ползвам.

Защо не капеш кърма? В начален стадий помага.

# 6
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Недей кърма!!!Офтамолога, при който ходехме (и които в крайна сметка оправи бебока) изрично забрани да се слага кърма. Млечната среда била идеална за развитието на разни бактерии...

# 7
  • София
  • Мнения: 9 395
Цитат на: PetiaK
Обясни му нещо да не я гушка точно сега. Иначе признаците са възпалени очи, секретиране на окото (гурилясване), като спиш на сутринта може миглите да са ти залепнали от гурилчета. И то те са едни такива по-жълти на цвят. Мисля, че за около седмица минава, при възрастните няма проблем, но при бебчета е много кофти. Казвам ти го, защото моят го изписаха с конюктивит от родилният дом и няколко месеца не можехме да го оправим, затихне, после пак се появи. При малките бебчета, не могат да се изписват силни капки (които се борят с бактерията). Пазете се, успех!


Ами ние непрекъснато му напомняме, да стои по-настрана от нея, че той много обича да я целува по главичката.
Сега пък ни е голям проблем-поставянто на капките. То е само една единствена капка в лявото око-ама какъв рев му дръпваме, все едно ще го колим. Голямо е шубе за такива работи. Може да падне и да се удари яко и дума да не каже-така стоически приема болката, чак не е за вярване, а за такива дребни неща опропищява квартала.
Дано му мине по-бързо, че на море се канята да ходя с баща му другата седмица. Wink

# 8
  • София
  • Мнения: 9 395
Цитат на: LIDYA
Grinning И нас ни лекуваха със същите лекарства.За два дни се оправихме и ги спряхме.Тобрекса(ако така се пишеше) е много ефикасен,но все пак е антибиотик и когато възпалението мине го спри-ние го ползвахме само два дни и се излекувахме.Спряхме го по препоръка на очната лекарка!

Капките се казват Тобрадекс и честно казано ми се виждат доста силнички. Аз съм голям враг на кортикостероидните препарати-а този е точно такъв Sad . Че и по-зле, даже.
Вчера му четох листовката на Тобрадекса-това е антибиотик и кортикостероид- 2 в 1. Shocked
То и аз не искам да го ползваме дълго време,а ма от друга страна пък ако бактериите, попаднали в окото не се избият напълно, не е ли по-страшна повторната инфекция, не дай боже!
А от друга страна пише,ч е не се препоръчва за деца, освен в належащи случаи. Ама щом офталмолога е преценил така...
 Wink
Ще капем, какво да правим.
А иргамид-а е за мазане вътре в окото- само вечер.

# 9
  • София
  • Мнения: 9 395
И аз съм чувала/чела, че е опасно да се капе кърма в болно око, защото е идеалната среда за размножаването на бактериите. А те в случая са стафилококови или стрептококови. Wink
Та може да се получи така, че вместо да изпишеш вежди, да извадиш очи.
Иначе и на мен ми се ще, ако може да мине по най-безвредният за детето начин, ама се налага да се ползват капки за очи и то доста силни. Пък като чета за страничните ефекти от тях в листовката, направо настръхвам още повече. Sad  Neutral Face

# 10
  • София
  • Мнения: 3 847
Не знаех това за кърмата. Няма още седмица откакто ДжиПи-то ми препоръча да слагам кърма в очите на малкия, защото му се подуваше едното око и го сърбеше ужасно. А ужким е млада жена и би трябвало да е запозната с митовете и легендите в медицината.

Много ми е съвестно, че два дни му капах кърма в очите на Боби.

Дано се сетя другият път като ходя на консултация, да уведомя докторката, че вместо да лекува, развъжда коки...

# 11
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Рая, добре че си спряла кърмата, за тия лекари - думи нямам. Мен тия съвети (за кърмата) ми ги даваха разни баби - майка ми, нейни приятелки, но аз тях по принцип не ги слушам много, а после разбрах, че е вредно. Почиствай оченцата с преварена водичка, това е напълно достатъчно. Ако продължи дълго време да ви е възпалено оченцето, лекарката трябва да ви прати на офтамолог. Но не се притеснявай при повечето бебчета често очичките се възпаляват за кратко (извинявай, забравих за погледна колко ти е голямо бебчето  Embarassed ).

Копче и ти не се притеснявай за силните капки. Само такива могат да се справят с конюктивита. Моето синче го оправиха на 5 мес. с капки, които са за деца над 3 години. Като четох листовката, косите ми настръхнаха, веднага хукнах до офтамоложката, а тя жената каза, че редовно така "се шашкали" майките и че само това помага. Капките ни бяха Тобрекс, но истината е, че оттогава си нямаме проблеми с очетата - пу, пу, пу  Grinning . А колкото до това, че плаче - сигурно му щипят на детето или пък го е страх да му слагаш нещо в очите. Имам спомени, когато имах конюктивит като малка, че капките щипеха, а пастата не се усещаше, но някак ти замъгляваше окото. Дано се оправи бързо преди моренцето, а бебчето на кого ще го оставите?
Много късмет ви желая  Flowers Four Leaf Clover !

# 12
  • Мнения: 49
Ами вижте сега всеки сам си решава, но ща ви кажа как стана в моя случай. Йоанка от първата седмица й сълзеше окото и имаше секрет. GPто ни изписа тобрин за мазане и някви капки. Каза да я мажем 5 дни. Нищо! Още пет дни - пак не минава. Каза че може да е запушено слъзно каналче. Даде ни направление за офталмолог. Ходихме на оталмолог в педиатрията, но и тя (уж "офталмолог") не можа да разбере дали е конюктивит или каналче. Изписа ни някакво силно и скъпо лекарство, което след като купих прочетох че не се препоръчва за деца до 1.5г. и категорично отказах да го слагам. После една позната педиатърка ми изписа някакво друго мазило и капки от което също не ни мина. Бях страшно против това да се маже с кърма, както ме караха да правя всички роднини, а и след като четох тук във форума, миех си я с преварена водичка и физиологичен разтвор. Но ве4е стана на три месеца и все не й минаваше. И тогава самостоятелно реших да опитам бабините трънкини методи с кърма  Embarassed  - два дни я мазах и оттогава вече почти месец (да чукна на дърво) няма и следа от секрет. Така че всеки сам си решава но според мен кърмата не е чак толкова вредна, колкото я изкарват. А и още не съм чула някой да се е влошил след капане на кърма Sunglasses

# 13
  • София
  • Мнения: 9 395
Цитат на: PetiaK
А колкото до това, че плаче - сигурно му щипят на детето или пък го е страх да му слагаш нещо в очите. Имам спомени, когато имах конюктивит като малка, че капките щипеха, а пастата не се усещаше, но някак ти замъгляваше окото. Дано се оправи бързо преди моренцето, а бебчето на кого ще го оставите?
Много късмет ви желая  Flowers Four Leaf Clover !

O, борбата е голяма заради слагането на капките. А пък за мазането -направо минаваме в истерична нотка. Обяснявам му, той е голям вече и разбира, ама ей за такива дребни работи е голямо шубенце.
А аз бебето си няма да оставям на никой. Просто ние с бебката няма да ходим на море Laughing . Само те с баща му-двамата по мъжки Simple Smile .

# 14
  • София
  • Мнения: 9 395
Светланка, така е мила, всеки сам си носи отговорността и взема решения-още повече свързани със здравето на детето му.
Радвам се, че сте се оправили.

А при нас нямаше никакви съмнения, че не е конюнктивит-окото вътре е червено, клепачите подпухнали и притворени, сълзене и гурелясване на очето. Така изглежда 'картинката' отстрани. Wink

Общи условия

Активация на акаунт