Самостоятелното хранене !

  • 1 389
  • 22
  •   1
Отговори
Синът ми е на 1 г и 11 мес . идеята ми беше за гъкчетата , но ми хрумна гениална идея . Да поставя началото на самостоятелното хранене като го оставя да се храни сам ,Естествено първите няколко пъти може би ще остава гладен , но така ще се научи , че трябва да се храни сам . Ще гледам първите дни да наблягаме на по - гъстите храни , защото със супите сигурно ще е пълен провал . Какво мислите ? Някоя от вас да е правила такива опити и кога ?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Хе, че то отдавна е време да му дадеш възможност да се храни сам! Още към 8-10 месеца се дават храни за ядене с пръсти, а към 1,3 - 1,6г се връчва лъжицата и да се спасява... Simple Smile
Определено е добра идея да се храни сам вече (с малко помощ от теб, разбира се).

# 2
  • Мнения: 3 251
И аз към годинката им давах по-твърди храни - за самостоятелно хранене , след месец - 2 започнаха и с лъжичките . Колкото  да се опитвах да помогна при малкия , само да посегна и почваше неистов рев - с една дума :"Не си  й помисляй -  щом е в ръцете ми лъжицата , никой няма да ме режисира ! " Оставях го сам , но няма да казвам какво мазало беше и по дрехи и по столче , но пък му беше кеф... Hug

# 3
  • Мнения: 25 449
Синът ми беше на около годинка, когато започнах да му давам да яде сам с вилица. Имах едни десертни вилици с широки и тъпи зъбци и с кръгли дървени дръжки, много удобни за хващане. Намазвах му филийка с нещо, нарязвах я на хапки и му давах да яде сам. Под мой контрол, разбира се! Много чисто се хранеше детето и много се кефеше! Но с лъжичката нещата станаха по-бавно и по-трудно. Може би чак към 2 години се научи да яде що-годе чисто с лъжица. Много ми помогна това, че тръгна на ясла на 1 г. и 9 мес. и там лелите също са го учили.
Та за себе си направих извод, че за децата е по-лесно да се научат първо с вилица(храната не бяга от нея! Wink), отколкото с лъжица.

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Сина е на 2г.2м и нещо вече и не яде сам  Blush. Аз не му давам, но и няма желание. Пък така на мен ми е по-лесно, бързо и чисто  Party Знам, че греша, но...  Confused
Не си казва за гърнето, не говори, играе само с кукли...още има ли...?  newsm78

# 5
  • Мнения: 1 403
Ние сме на годинка,още не сме почнали  Rolling Eyes,мислим да се ориентиреме на там. Но и аз съм чувала,че по - лесно става първо с вилицата и след това с  лъжичката.

# 6
  • Мнения: 442
За да не остава гладен - една лъжичка в неговата ръка да свиква и да се опитва сам, а ти помагаш с твоята.
Успех!

# 7
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Идеята ти наистина е гениална.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Сина е на 2г.2м и нещо вече и не яде сам  Blush. Аз не му давам, но и няма желание. Пък така на мен ми е по-лесно, бързо и чисто  Party Знам, че греша, но...  Confused
Не си казва за гърнето, не говори, играе само с кукли...още има ли...?  newsm78

И при нас е същото,само,че вече правим опити с вилицата Party
И ние не говорим,казваме само за малката нужда и т.н.

# 9
  • Мнения: 62
Между другото точно днес мислех и аз да пускам тема да питам по въпроса, но малко по-иначе. Защото Емил се понаучи да яде сам на година и малко, а в яслата съвсем му се затвърди и вече е доста надобрял, но продължава да му е по-интересно да си играе с храната... Знам,ч е може да си гребне и да си лапне, но на него му е по-забавно да бърка и мацоти.. И по тоя повод почти винаги го храня аз, защото става по-бързо и чисто... И за това се чудех.. кога придобиват по-сериозно отношение и ядат вместо да си играят? Как да го науча?

# 10
  • все тук
  • Мнения: 1 714
Денислав беше на година и 10 месеца, когато поиска да се храни сам. Но и сега, когато му омръзне, казва: Не мога да се храня и аз довършвам яденето. Но не съм го насилвала - мисля, че детенце само решава кога да го направи.

# 11
  • Мнения: 2 755
От известно време го уча да се храни сам, но той взема лъжицата и започва.......да ме храни.  Wink Laughing Трудна работа е, ама ще се справим. Мазането......абе ясно ви е, няма какво да пиша. Crazy

# 12
  • Мнения: 8 505
Хе, че то отдавна е време да му дадеш възможност да се храни сам!

И аз съм на това мнение.Но не от първия път да го оставиш сам,а постепенно.Даваш му една лъжица,а ти го храниш с друга или слагаш лъжицата в ръката му и я насочваш с твоята ръка.Това са вариантите,които съм опитвала аз.Дребосъка си хареса втория,вече помагам само в крайната фаза (нацелването на устата).
И се въоръжи с търпение за мацаницата.Късмет!

# 13
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
абе като не иска да хваща пустата лъжица???
той не гори от желрание и да си държи храната - общо взето ми е чистник - много му е неприятно да си нацапа с храна ръцете...
та в този случай да го чакам или?

# 14
  • Мнения: 603
Ние се храним с две лъжици - една за бебо и една за мен. Той обаче, все още нищо не може да си сложи в устата с лъжицата. Все не може да се пребори с гравитацията.
Въпреки това, явно му доставя удоволствие да се упражнява, дори и на празна чиния Laughing Когато му омръзне да се тормози с лъжичка, започва със шепи и тогава става една мацаница... Оставям го, обаче,  да се опитва, колкото си иска. Колкото и да цапа, все пак трябва да се упражнява, за да се научи.
Мечтая за деня, в който ще връча чинийката и лъжичката и няма да се занимавам повече.

Общи условия

Активация на акаунт