Ремонт на комин в панелен блок

  • 13 265
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Добър вечер.
Предваритено се извинявам ако такава тема вече съществува, но не можах да намеря отговор точно на това. А и проблема е много спешен.
Накратко ще опиша каква е ситуацията:
панелен блок, 7 етажа, ние сме на първия. Печка с водна риза в кухнята. Коминско тяло - 3 отвора един до друг. Първите две тела с преминавания, третото право от горе до долу. На него няма оставени дупки за вкарване на тръба. Това тяло граничи със стената на банята. Отдушника за банята е отделна ПВЦ тръба. Поради не добра тяга в тялото оставено с розетка за вкарване на тръба сме пробили дупка в правото тяло и сме вкарали дима там. Но в съседи от горните етажи им пуши от стените в баните. Там не може да се измаже, защото са си дигнали стени с плочки и са оставили само по една вратичка за водомера и кръгло отворче за вентилатор. Дефакто от тези двете места пуши здраво. Един от съседите ми от по-горните етажи 2 пъти запушва правото тяло (знае, че сме в него, разбива го и тъпче и си мисли, че при нас се връща всичко, а то - димът стига до тапата, и тръгва надолу до най-близкия отвор - оригиналната розетка на друг съсед и целия дим излиза в тях) с парцали, монтажни пяни и всякакви боклуци каквито намери.  И двата пъти аз го разбивам и отпушвам от покрива. Това обаче вече не може да продължава всяка седмица да се катеря по покривите и да пускам гюлета. Идята ми е да пусна тръба от покрива до нас.
МОже ли някой да ми даде идея как точно да става спускането (предполагам на отделни парчета по няколко метра) и как да ги захващам едно за друго(за сега ми идва на ум само заваряне), както и дебелина и диаметър, за сега мисля Ф110/ 1мм, т.е. около 20 м тръба ще тежи около 50-60 кг. Естествено никой от комшиите ми няма да вземе никакво отношение(финансово или трудово), и аз трябва сам да реша проблема, щото те са си изидали стени в баните и не може да се измаже, там от където им пуше.

Надявам се, че описах проблема разбираемо. Simple Smile
Ако има нужда от допълнителна информация веднага ще я добавя.

# 1
  • Мнения: 5 979
На твое място бих помислил за извеждане на нов комин навън в жилището, без да се занимавам с такава сложна задача каквато си поставил. Аз лично някой ако ми запуши банята с дим от комин на печката си не бих го оставил на мира докато не проумее за какво става въпрос. Тази вентилация не е предназначена за такива цели.

# 2
  • Мнения: 0
Мислил съм и по този въпрос, но от първи до 7 етаж (че и малко по-нагоре) от вън на фасадата - първо ще се загрози облика на сградата(не че е много красива), второ ще е много по-скъпо заради окачването и монтажа, трето възниква въпрос с конденз на тръбата, който въпрос ако трябва да разреша става още по-скъпо и т.н.
Не мисля, че си ме разбрал правилно, това, което ползваме не е вентилация, а комин. И какво да направя аз, че в съседите стените на баните граничещи с комина имат пукнатини или пък не са замонолитени добре при строителството, и заради "подобренията", които са си направили, не може да ги измажем.
Отвора, който по принцип е оставен за тръба е в първото тяло, което на горния етаж отново се включва в третото право. Но явно при строителстово, без да искат от бързане майсторите леко са позапушили отворите за преминаване и тягата там никаква я няма. Затова се принудихме да пробиваме нови отвори.

# 3
  • Мнения: X
Добър вечер.
 Коминско тяло - 3 отвора един до друг. Първите две тела с преминавания, третото право от горе до долу. На него няма оставени дупки за вкарване на тръба. Това тяло граничи със стената на банята. Отдушника за банята е отделна ПВЦ тръба. Поради не добра тяга в тялото оставено с розетка за вкарване на тръба сме пробили дупка в правото тяло и сме вкарали дима там. Но в съседи от горните етажи им пуши от стените в баните........  , а то - димът стига до тапата, и тръгва надолу до най-близкия отвор - оригиналната розетка на друг съсед и целия дим излиза в тях) с парцали, монтажни пяни и всякакви боклуци каквито намери.  И двата пъти аз го разбивам и отпушвам от покрива.  

Надявам се, че описах проблема разбираемо. Simple Smile


В това "право тяло" не е ли "Отдушника за банята е отделна ПВЦ тръба' ?
. Аз лично някой ако ми запуши банята с дим от комин на печката си не бих го оставил на мира докато не проумее за какво става въпрос. Тази вентилация не е предназначена за такива цели.


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=439532.msg13873727#msg13873727


# 4
  • Мнения: 0
Тази схема я знам, но тя не е такава при нас. Тя се прилага мисля в по-нови блокове.
Отдушника за банята е пвц тръба, минаваща нагоре по етажите заедно с останалите канализационни тръби. На покрива излиза през етернитова тръба на разстояние от комина. Плюс това правото тяло, в което сме влезли няма вход от никъде - в кухнята е плътно, а в банята както казах граничи със стената.

В нашия блок принципа на комините е както на схемата, само че 1,2,3 етаж преминават в третото право тяло, 4,5,6 етаж влизат в средното, 7 етаж влиза в първото и право нагоре илиза пак през него. Но просто тези преминавания не са направени както трябва или поне нашето не става.
Комшията от 7 етаж(не от нашата страна обаче) даже ми се оплаква, че неговото тяло е тотално запушено с някви строителни разтвори, и той се е принудил да избие вход в средното тяло.

Нещата се променят, мисля че ще се откажа от варианта с тръбите. Причината е, че имам чертеж за комините, както и останали комински тела във фабриката, произвела елементите за блока. Днес ходих, разгледах добре как точно са направени. Не съм в нарушение като съм влязъл в правото тяло, защото така или иначе влизам там от която и да е дупка.

Последна редакция: чт, 04 ное 2010, 16:00 от Веско_

# 5
  • Мнения: 0
Проблема е ясен - пукнатини и незапълнени фуги по стената граничеща с коминното тяло. Решението е тяхното запълване.
При неподходящи атмосферни условия - силен вятър или мъгла, тягата в комина е намалена и започва пропушване през тези фуги и пукнатин. Следва пълнене на банята, а след това и на целия апартамент с дим.

# 6
  • Мнения: 2
Авмо вие сте си решили проблемитес кУмините, а моите тепърва започват.
Питам някой знае ли как са монтирани кумините в блоковете панелки от преди 1980?
 На първи етаж сме над нас има още 7, на нас кумина ни е излишен и исках малко да му вдигна нивото /така беше преди за да направят старите собственици мивка лята, която аз сега разбих/, Но увисна целият кумин и майстора го махнал измазал и чисто таванче.
Опасенията са ми да не се изсухлят надолу останалите 8 кумина, как е сглобката към панела някой знае ли?!

# 7
  • Мнения: 49
Живеех в панелен блок на осмия етаж - наш съсед на третия етаж беше направил същото като теб - повярвай ми, идеше ми да излея един бетоновоз в комина - у нас ходехме с противогази, а той ми обясняваше, че не го интересува - доколкото знам комините в кухните на панелните блокове не са за печки на твърдо гориво, а за абсорбатори. Проблема си го реших като се махнах от този блок, така и не съм питала бившите съседи как са си решили проблема.

# 8
  • Мнения: 2
всъщност аз няма да създам такива проблеми на хорицата, защото съм на 1 етаж
Питанката ми е как са монтирани комините, да не ми се изсухлят на съседите у нас ако леко друсне?!

Общи условия

Активация на акаунт