Тълкуване на рентгенова снимка

  • 10 371
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 124
ЗДравейте, от известно време чувствах болки ту в единия, ту в другия крак или кръста и се реших да отида на лекар, пратиха ме на снимка, но уви джипито ми каза, че не може да ми разтълкува резултата затова моля вас, ако някой знае, разбира да ми обясни :Профилна рентгенография на лумбални прешлени: Осификации по предните надлъжни лигаменти- начална спондилоза с остеохондроза на ниво Л5-Ес1, с листеза на същото ниво, подчертана лордоза.
Джипито ми даден направлени само за ортопед не е ли по скоро за невролог и сериозна ли е диагнозата.

# 1
  • BG
  • Мнения: 2 458

Най-общо: имаш начално приплъзване и износване на прешлените, вкостяване на хрущялните дискове между тях и изкривяване на целия гръбнак в посока напред. Всичко това "притеснява" множеството нерви, които излизат от гръбначния сълб в посока ръце и крака и затова са болките. Ортопедът има за цел да се справи с костните проблеми, а неврологът да облекчи болките, причинени от това.







# 2
  • Мнения: 161
Mного благодаря за обстойния отговор, а според теб сериозна ли е тази диагноза, какво следва от нея, опасна ли е, много съм притеснена. А болките при мен са следните : ту в единия, ту в другия крак но в горната има част към ставата. Понякога ми се стяга мускула на бедрото. Но най- добре се чувствам, когато съм клекнала. Мога ли да разчитам на теб утре да снимам снимката и да я кача, да я разтълкуваш  и ти. Виждам, че разбираш и ми се иска да чуя и твоето мнение за това, което ти виждаш на снимката.

# 3
  • BG
  • Мнения: 2 458

Медицинско лице съм, но не съм лекар, още по-малко специалист, затова не бих могла да разчета снимката, мога само да предам на по-разбираем език разчитането. Е, опасна не бих казала, но не е за пренебрегване. Имат я много хора, за съжаление. Не бих казала, че се лекува и е обратимо, по скоро се приемат лекарства за облекчаване на стаданията, съчетно с физиотерапия и санаториални процедури. Болките ти са свързани с нервите, които се засягат при определена поза, затова в някакво положение чувстваш облекчение, в друго - болка. Засягат се нервите ту към левия, ту към десния крак, а те и двата тръгват от лумбалните прешлени, затова те боли и кръста.Това е за mischenceto. А  kotenceto описва болки  в областта на тазобедрените стави. Тогава може да се касае за коксартроза - заболяване на самите стави, свързано с редуциране на хрущяла.



# 4
  • Мнения: 124
Отново много благодаря, вчера бях се бях толкова ошашавила, че забравих, че съм  на компютъра на моя приятелка и всъщност пиша от  нейния профил, а добър специалсит ортопед да препоръчаш - все пак съм само на 26г

# 5
  • BG
  • Мнения: 2 458
Отново много благодаря, вчера бях се бях толкова ошашавила, че забравих, че съм  на компютъра на моя приятелка и всъщност пиша от  нейния профил, а добър специалсит ортопед да препоръчаш - все пак съм само на 26г

Не знам откъде си.  Thinking  Аз не съм от Сф, ако за там питаш. Наистина май си доста притеснена? Grinning


# 6
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 17
Моля ако има компетентно медицинско лице да ми разясни ситуацията ми ,какво да очаквам и какво да предприема .На 41г съм ,преди около два месеца почнах да чувствам силни болки в кръста който на моменти ми блокираха движенията /работата ми е на крак физически натоварена и често наведена/.Пратиха ме на скенер ето и резултата:КТ на лумбални прешлени:На фона на нормолордоза умерено изразени спондилоартрозни изменения с фини , предни ръбцови остеофити.Дисцитни изменения с малко на брой Шморл"ови телца като при нискостепенен М.Шоерман-Мау.Липсват данни за интра или екстрадурални формации,както и за дискови протрузии. Хипертрофия на артикулиращите израстъци с периартикулерни осификации на места проминиращи интраспинално. В допълнение към това прибавям и резултат от снимка на шиините прешлени -Спондилоза на шийния сегмент на гръбначния стълб,изгладена физиологична лордоза.Ръбови остеофити по задния руб на прешленните тела на ц4 и ц5 Личната ми лекарка ме изпрати на рехабилитация но ми отказаха Благодаря предварително

# 7
  • Мнения: 2 480
Моля ако има компетентно медицинско лице да ми разясни ситуацията ми ,какво да очаквам и какво да предприема .На 41г съм ,преди около два месеца почнах да чувствам силни болки в кръста който на моменти ми блокираха движенията /работата ми е на крак физически натоварена и често наведена/.Пратиха ме на скенер ето и резултата:КТ на лумбални прешлени:На фона на нормолордоза умерено изразени спондилоартрозни изменения с фини , предни ръбцови остеофити.Дисцитни изменения с малко на брой Шморл"ови телца като при нискостепенен М.Шоерман-Мау.Липсват данни за интра или екстрадурални формации,както и за дискови протрузии. Хипертрофия на артикулиращите израстъци с периартикулерни осификации на места проминиращи интраспинално. В допълнение към това прибавям и резултат от снимка на шиините прешлени -Спондилоза на шийния сегмент на гръбначния стълб,изгладена физиологична лордоза.Ръбови остеофити по задния руб на прешленните тела на ц4 и ц5 Личната ми лекарка ме изпрати на рехабилитация но ми отказаха Благодаря предварително

С какви мотиви Ви отказаха рехабилитацията? Не е подходяща при такава диагноза или? Не разбирам написаното, далеч съм от медицината. Обаче преди 5г. моят кръст беше почти блокирал, трудно ставах от легло и от стол. За 1-2седмици го оправиха с физиотерапия-късовълново излъчване и ел.магнити, поставени от двете страни на гръбначния стълб.

# 8
  • BG
  • Мнения: 2 458
Галка,  имаш шипчета,  вкостяване на хрущяла и леко изкривяване на гръбначния стълб в шийната област. Почти като на mischenceto. Не знам защо са ти отказали рехабилитация, но и според мен тя малко ще ти помогне - по-скоро ще облекчи страдание от изкривяването чрез лечебна физкултура. Шиповете няма как да се излекуват, нито вкостяването. Лекуват се симптомите, т.е. болка и възпаление на засегнатите нерви.



Общи условия

Активация на акаунт