рахит

  • 3 536
  • 11
  •   1
Отговори
Mnogo molia vsi4ki mai4eta za malko info za rahita.Ot izvestno vreme ne me hva6ta san,otkakto pro4etohedna tema vav firuma.Moiat Tedi mnogo se striaska,ot nai malkia 6um podska4a,daje sam zabeliazala 4e i pri palna ti6ina ne e spokoen i zaradi tova ne spime pove4e ot 30-40min/ako e legnal do men izkarva niakolko 4asa/.Mnogo sam pritesnena,VIGANTOL vzimahme po edna kapka,no ot edna sedmica sme na 3 kapki na den,/koeto mi se struva dosta/Na6ata pediatarka kaza da ne se pretisniavam,no sam sigurna 4e edva li ima mai4eta koito da ne izpitvat strah ot tova.Izkam da vi pomolia za informacia po vaprosa-ot li4en opit ili ot internet,vsi4ko 6te mi bade ot polza.BLAGODARIA VI PREDVARITELNO

# 1
  • Мнения: 1 809
Ето нещо по въпроса и дано вие да нямате това заболяване Simple Smile .
Неслучайно има приказка, "...да не ти се случва това, което мисли майката..."(дали беше точно така, не помня Embarassed , но смисълът е този)
Бъдете живи и здрави! Stuck Out Tongue



http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/80702010.htm

http://www.medicalbg.com/zdrave/yourhealth/kids/medicalconditions/rahit.php

http://www.segabg.com/09022002/p0090011.asp

http://www.segabg.com/11102002/p0060002.asp

# 2
  • Мнения: 2 452
Защо се притесняваш? Има ли детето признаци на рахит (предполагам го водиш на консултация и го следи лекар, който би ти казал, ако са налице такива признаци). Ако не, то забрави за рахита! Моето дете е почти на 3 години. Ако трябва да се притеснявам за всеки потенциален проблем, досега да не съм между вас   Grinning   Grinning  Grinning
Радвай се на детенцето си и си го гушкай сега, защото много скоро ще стане независимо и тогава забрави за гушкане!
Лаура

# 3
  • Мнения: 7 831
Здравей,
И аз смятам, че не трябва да се притесняваш чак толкова, педиатъра лесно ще определи дали има или не рахит детето, сподели с него притесненията си! Това става като се опипа черепа, а за признаци като стряскане, потене или опадала коса на главата - е те не са меродавни сами по-себе си. Децата се стряскат, защото сънуват, в тази жега всички се потим, а докато не се обърнат сами по корем на почти всички им окапва косата на теметата.
Това че педиатъра е изписал повече капки Вигантол, също само по себе си не значи, че имате рахит, растете бързо и това е профилактика, а не лечение, при него дозите са доста по-големи (2* 3,4 капки на ден)!
Дори и да имате рахит, не мисля, че е чак такъв проблем, с вит.Д нещата се оправят и детето ще е добре.
Както са казали и момичетата преди мен, спокойно, майките се притесняваме за какво ли не, обаче колкото повече растат децата опасностите стават повече, и ти трябват здрави нерви и способност да отсяваш наистина опасните.
Радвай се на бебето, сигурна съм, че нямате проблеми.

# 4
Blagodaria vi mnogo za mneniata,no na6ata pediatarka kaza 4e tova sa na4alnite simptomi na rahit,a i kato 4eta iz neta naistina vsi4kite sa na lice.Sno6ti sam sediala do 3h da 4eta za detskite bolesti i napravo se pobarkah.Mai naistina majat mi 6te izleze prav,4e ot tolkova mnogo literatura po-zle stavam Embarassed Triabva da se vzema v race i da ne se pretisniavam dopalnitelno.Blagodaria vi Wink

# 5
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Щом педитърката ти е казала, че няма проблеми, не се притеснявай излишно.
Нашата кака изкара рахит на 2,5 месеца. Хубаво е, че го откриха рано (костите на черепа са меки), пихме 5 дена Калций и май Vit.C и с това се оправихме.
Синът ми за сега се справя по- успешно с бързия растеж, но от самото начало сме на 2 капки Вигантол, а за една седмица бяхме и на 3 капки. Извеждай бебо по- често навън и най- важното спокойствие!

# 6
  • Мнения: 3 251
Цитат на: Anonymous
Mnogo molia vsi4ki mai4eta za malko info za rahita.Ot izvestno vreme ne me hva6ta san,otkakto pro4etohedna tema vav firuma.Moiat Tedi mnogo se striaska,ot nai malkia 6um podska4a,daje sam zabeliazala 4e i pri palna ti6ina ne e spokoen i zaradi tova ne spime pove4e ot 30-40min/ako e legnal do men izkarva niakolko 4asa/.Mnogo sam pritesnena,VIGANTOL vzimahme po edna kapka,no ot edna sedmica sme na 3 kapki na den,/koeto mi se struva dosta/Na6ata pediatarka kaza da ne se pretisniavam,no sam sigurna 4e edva li ima mai4eta koito da ne izpitvat strah ot tova.Izkam da vi pomolia za informacia po vaprosa-ot li4en opit ili ot internet,vsi4ko 6te mi bade ot polza.BLAGODARIA VI PREDVARITELNO

Здравей,маменце!
Моята баба казваше;"колкото по-малко знаеш,от  по-малко болести си болен!"и я разбирам.Аз съм същата параноичка по отношение здравето на децата ми.Явно  е ненужно да се притеснявам толкова,но все пак ми е и любопитно.
 Sign Exclamation Та по темата,де.... Simple Smile Моят малкият син беше на 5 месеца когато откриха ,че развива рахит,имаше всички симптоми.На няколко пъти го споделях с педиатъра и при преглед ме успокояваше,че всичко е нормално.И така до 5 месец/отидох на частен прием при един лекар/,който беше абсолютно категоричен,че е рахитично детето.И най-интересното бе ,че въпреки съветите на педиатъра ни да спрем "Вигантол"-а,аз продължих да му давам по 2 капки дневно/защото било вече пролет и при разходките той щял да си набави необходимото количество вит.Д от слънцето....И така продължих аз с "Вигантол"-а,но се оказа ,че имало такъв тип организми които не асимилират достатъчно добре калция и вит.Д от храните.После ходихме на хомеопат/същия ,който ми постави диагнозата/и с точно изписаните лекарства ,след окло 20-ина дена се случи чудото.Детето ми коренно се промени,кожата се изчисти,придоби руменина ,а не оня жълтеникаво -сив тен,косичката му започна да расте,спря да се поти много и най-вече стана много жизнен и придоби апетит.Не ти пиша това за да те плаша,а да те окуража ,че когато попаднеш на добър лекар ,вслушай се в неговото мнение!Допълнителните притеснения  ще изнервят и теб и детето-затова по-спокойно!Бъдете здрави!И чао засега от мен! Grinning

# 7
  • Мнения: 461
Много Ви моля, не давайте прибързани отговори и съвети особено ако не сте се сблъсквали с този проблем.
Моето мнение е за собствено успокоение да го заведеш при доц. Коприварова  в консултативната поликлиника на Болницата по педиатрия. Педиатърката ти как определи дозата на вигантола. Спомням си че ние пиехме по две капки а доцентката се изказа че това нито е профилактична, нито е лечебна доза. Единият ми близнак беше с по-мека основа на черепа и се наложи да пие по четири капки, а на другият на който принципно кървните показатели индицираха по-развита форма на рахита трябваше да пие по три защото фонтанелата много бързо му се затваряше и по-голямата доза щеше да влоши положението. За да си сигурна дали детето има рахит или няма трябва да му се направи кръвно изследване на калций, фосфор и т.нар. алкална фосфотаза- за съжаление изследването е венозно, а най-добре вземат кръв по този начин лаборантките в същата тази поликлиника но е само срещу заплащане, както и ренгенова снимка на дясна китка.

# 8
Преписах някои от признаците за рахит от един учебник по детски болести:

"Най - ранните признаци са от страна на нервната система. Кърмачето става неспокойно, нервно стряска се от най-малък шум както в съня си, така и когато е будно. Едновременно с това намалява мускулния тонус и кърмачето става отпуснато. Най-отчетливият и сревнително ранен признак на рахита е размекването на черепните кости. Той се открива най-вече в областта на тилната кост, по-рядко върху теменните и слепоочните. При натиск с пръст върху черепа в тези области се усеща хлътване на костта както при натиск върху малка гумена топка или пергамент, придружено понякога с леко хрущене.  Фонтанелата у рахитичните деца остава по-голяма и се затваря по-късно, отколкото при здравите деца. Вместо да се затвори към 12-14 -ия месец, тя остава отворена понякога чак до година и половина - две. Поникването на зъбите у рахитичните деца често пъти се забавя до 10-12-ия месец."
 Има и други признаци, но те са по-редки.

# 9
  • Мнения: 4 176
Zdrawej
незнам дали някой е писал това , което ,ще напиша сега, но нямам време да чета всички постинги по темата.
В болницата ми каза педиатъра,че се познава кога едно бебе има рахит по това, че като натиснеш зад ушичките във вдлъбнатото  бебето изпитва болка. Плус това се поти ОБИЛНО в покой.

# 10
Здравейте. Аз съм още една разтревожена майка. Момиченцето ми е на 8 месеца и педиатърката ни казва, че всичко е ок, само че аз виждам симптоми: все още сме без зъбки и няма да има скоро( цитирам докторката), потим се постоянно, дори когато е хладно и още нещо, което ми прави впечатление лично на мен: дърпа си косата, сякаш я боли и я дразни нещо точно отзад на тила. Кажете, ако знаете, нещо по-подробно по въпроса. Благодаря ви предварително.

# 11
Здравейте, аз също имам момиченце на 1г и 4мес., дето се поти много повече от другите деца. Не знам дали да се тревожа ,но в яслата ми казаха: "Тя се поти много, сигурно е боледувала от рахит". Не знам дали толкова големи деца могат да боледуват от рахит при положение, че не са като по-малки. Тя е майско бебе и при всеки удобен случай сме на вън на разходка, обличаме я по-леко от другите деца. Надявам се това да е причината да се поти, защото други симптоми май няма.
Пишете какво мислите по въпроса!
Между впрочем тия дни в нашата ясла пускали парно!!! Можете ли да си представите, навън е 21С, а те парно! А лелките ми казват: "Ами то в нашата група е най-хубаво, най-топло, зимата е 27-28С!!!!!" При положение, че миналата зима в къщи като се топлихме с климатика го нагласях на 20-21С. Тя просто не е свикнала на такава жега. То не е и нормално!!!

Общи условия

Активация на акаунт