Боб в гърне и баклава

  • 1 006
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 663
Помогнете ми,моля ви,нямам си никаква представа как се прави баклава,а много ми се иска да си хапна домашна...събрах мнения от роднините на бързо кой как я прави,ама ми се ще да питам и вас-с боба пак така.Кажате ми,как ги приготвяте вие
 Hug Hug Hug

# 1
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Значи за боба отношение няма да взема. Обаче за баклавата - Да. Имам едно малко колебание в  рацептата и трябва да направя сверка с тефтера с рацаптите. Обаче той е вкъщи, аз съм на работа сега и ... от това следва, че няма да ти дам рецептата сега. Но утре ще стане. Рецептата е не е трудна, а ефектът е гарантиран. Дано не си много нетърпелива... Grinning

# 2
  • Мнения: 25 447
БАКЛАВА С ГОТОВИ КОРИ
Продукти: 1 пак. кори за баница ("Фамилия")
160 г краве масло
1 ч.ч. счукани орехи
1 ч.л. канела (по желание)
За сиропа: 600 г захар
1/2 л вода
1 щипка лимонена киселина
1 ванилия (1 ч.л. настъргана лим. кора)
Тънкостта е в приготвянето на баклавите.
Корите се разтварят и се разрязват на две по дължина. Получават се 2 правоъгълника. Най-горната кора на единия се намазва с разтопено масло и в горния й край, по средата, се сипва 1 пълна ч.л. орехи(по желание размесени с канела). Хващат се 2 или 3 от корите, прегъват се на две по дължина - получава се един дълъг правоъгълник, а плънката остава затворена в горния му край. След това тя се нагъва по диагонал надолу, при което се образуват триъгълници. Така нагънатите баклави се поставят в намазана с олио тава, намазват се отгоре с разтопено масло и се пекат в умерена фурна.
От водата и захарта се приготвя сироп, който се вари 5 мин. Прибавят се лимонтозуто и ванилията и сиропът се отмества от огъня. Когато се поохлади, в него се поставят по 2-3 от изстиналите баклави, след 3-4 мин се обръщат и след още 2-3 мин се изваждат. По този начин се сиропират("къпят") всички баклави, след което се заливат с останалия сироп.
Пробвайте, няма да съжалявате! Да ви е сладко!   chef

# 3
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Да ми скъсаш ушенцата малко ще ми е. Но идвам вечее-е-е-е-...

1 пакет кори за баница - по възможност по-дебели.
1ч.ч. счукани орехи
4 яйца
4 ч.ч.(от 250г.) захар
1п. канела
2 ванилии
1ч.ч. олио
1 бакпулвер
1ч.ч. брашно
вземаш голамата тава на фурната. Намазнаваш я. Нареждаш едни върху други половината кори. Яйцата разбиваш с 1 ч.ч. захар хубавичко с миксера. Добавяш брашното , в което предварително!!! си разбаркала добре!!! бакпулвера. Бъркаш с лъжица. После слагаш и канелата и накрая орехите. Тази планка изсипваш и разстилаш в/у наредените в тавата кори. Откоре донаслегваш останалите кори. Вземаш остър нож и нарязваш нещото на големи квадрати, които после режеш на триъгълници. Сгорещяваш чашата олио. Да запуши. С горещо олио трабва да полееш баклавата по всички разрези.Ще "цъфнат". После мяташ в предварително загрята фурна и печеш като баница. Приготвяш сироп от 3 ч.ч. захар и 4 ч.ч. вода. Ароматизираш с ванилията. Когато сиропираш баклавата едното нещо трябва да е студено, а другото - горещо. Най-добре студена балава и горещ сироп.  Това чудо го криеш някъде да си почине и ще го хапвате след няколко часа. Най-добре на другия ден. Вкусът е гарантиран. Моля, пиши ми ако я приготвиш. Ще ти  пратя рецептата и на лични, щото не си изпълних обещанието вчера да ти я дам.  chef  bouquet

# 4
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Аз правя баклавата с шам фъстък. Става много хубава.

Баклава

500гр. готови кори (фини)
300гр. шам фъстък
200гр. масло
2-3с.л. галета
1с.л. канела

за сиропа
3ч.ч захар
2 1/2ч.ч вода

В на маслена тава слагам 4-5 кори и поръсвам с плънка (смлените ядки, галетата и канелата ), после редувам кори и плънка. Последните 3 кори ги слагам без пълнеж. Нарязвам с остър нож на квадрати и заливам с разтопеното масло. Пека на 180 градуса. След като изстине заливам баклавата с топъл сироп.
Приятен апетит Wink

# 5
За баклавата само ще дам малко по-различна заливка
3 ч.ч захар
3 ч.ч вода
1 с.л мед
кората на един лимон настъргана (гледа се да не се стърже от бялата част)
сока на половин лимон
1 пръчка канела
Завира се, докато сока стане бистър.

# 6
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
700-800гр свинско месо,1и 1/2 ч.ч. зрял фасул,4-5 лъжици олио,1ч.л. червен пипер,1ч.л. доматено пюре,1 глава лук,магданоз,джоджен,сол.
Фасулът се накисва от вечрта в студена вода.На другия ден се изплаква, залива се отнова със студена вода и се сварява на тих огън до омекване.
Месото се нарязва на парчета и се запържва с сгорещената мазнина.Прибавят се ситно нарязаният лук,червеният пипер и доматеното оюре и сместа се задушава.
Прибавя се свареният фасул,ястието се посолява,разбърква се добре и се изсипва в глинено гърне.Слага се във фурната да къкри 2ч. Преди поднасянето се поръсва с магданоз и джоджен.По желание може да се поръси и със стрита печена люта чушка.
 Онзи ден правих баклавата на  tedi_b и стана страхотна!!!!

# 7
  • Мнения: 240
А как се прави най-обикновена баклава?Много ми се иска да направя но не знам точно как.

# 8
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
А как се прави най-обикновена баклава?Много ми се иска да направя но не знам точно как.

Точно както съм дала рецептата, само че вместо шам фъстък слагаш орехи Wink

# 9
  • Мнения: 1 708
Аз правя боб така:накисвам боба от предната вечер;сварявам го с една главичка лук и малко олио;след като е готов прибавям солта;запържвам две глави лук,прибавям брашно,червен пипер,малко домати(от шише) и прибавям към сварения боб.Подправки:чубрица,джоджен.копър и магданоз;изливам го в глинен гювеч и къкри 20 минути във фурната. Hug

Общи условия

Активация на акаунт