въпрос за Прогестерон-а

  • 5 057
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 61
Мили дами,
вчера за първи път се видяхме с моята гинеколожка. След първото ми кървене, кето продължи 10 дни имах второ, по кратко. Докато се добера до лекар, вече съм в 10-та седмица и се чувствам добре. След като изказа предположение, че съм изхварлила дете близнак, с което не мога да се съглася, ми предписа таблетки "Прометриум"/100% прогестерон/, за поставяне и то огромна доза-400мг на ден. Даде ми за 7 дни, а като проверих в аптеката, колко струват за още 7, ми се отщя да ги купувам. Прибрах се и направих проучване в интернет, защо се изписва. И...разбрах че е категорично забранен за бременни, предизвиквал деформации. И няма такава доза, нито на опаковката, нито в упътването в инернет. От един американски форум разбрах, че го изписват за задържане, докато започне плацентата да функционира. Но не и такав грамаж, и само след изследване на хормоните. Питаме се и се притесниаваме с таткото, как така ми изписват хормони, без да знаят какви са моите нива. Решихме да намалим дозата на половина и сега слагам по 1 сутрин и вечер. Споделете моля, как постъпват лекарите в България. Дано да има мами с подобен опит.
   Освен това не чухме тоновете на детето и съм пак на преглед след 2 седмици.Това не ме притеснява, нали е рано... Иначе ми предложи частен видеозон, които не е 10-тина лева, но отказах. Все пак имаме линейка да плащаме.
чао засега и благодаря за всеки отговор.

# 1
  • Мнения: 38
здравей,на мен ми бяха изписали утрогестан-това е прогестерон,една капсула съдържа 100мг,бяха ми изписали по 2 на ден-вагинално,но на опаковката пише,че може до 4 на ден-т.е по 400мг до 12г.с.Така че,не се притеснявай!Тук в БГ също изписват лекарства без да изследват хормоните,което и според мен не е много правилно,но явно такава е практиката.Ако преди си имала някакви проблеми с яйчниците,прогестеронът помага за изграждането на плацентата,а и ще спре кървенето.Аз дори пих по 30 мг дневно от 12 до 20 г.с.Според мен, слушай лекарката и успех!!!

# 2
  • Мнения: 2 489
Ако се прилагат вагинално няма страшно. Аз съм с Utrogestan /100 % чист прогестерон/ 3 по 2 на ден - общо 600 мг. Така, че не се тревожи. По принцип тези дози се предписват при ин-витро, но аз съм с един яйчник, та затова.
Страничните ефекти са при перорално приложение.
Това за близнака може и да е вярно, имам позната с такъв случай. Опаковката ми за 5 дена струва тук около 17 лв.

# 3
  • Мнения: 2 489
Освен това тоновете на сърцето при мен ги установиха още на 7 г.с. при вагинален ултразвук. Ако е коремен качеството може да не е толкова добре, но въпреки това 10 седмица мисля е много. Дано просто лекарката да не е видяла, а то да е имало, защото се вижда само една малка пулсираща точка.

# 4
  • Мнения: 826
Приема на прогестерона е опасен само м/у 6-8с. от бременността..........Довежда до малформации на срамните устни при моми4енцата......... По правило се изписва ако е установено ниското му съдържание в организма на бременната при хормонално изследване....... Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 7 831
Здравей,
Аз пиех Дуфастон, които доколкото знам е синтетичен Прогестерон и се пие на таблетки за задържане и др. Вики няма малформации или други проблеми, а и доколкото знам доста бременни го пият.
Така че спокойно, ако не се доверяваш на гинеколога си го смени, но не си назначавай самолечения.
Желая ти лека бременност, раждане и хубаво бебче!

# 6
  • Мнения: 1 722
Аз също пия Дуфастон, който е синтетичен прогестерон и то някъде от 5-6 г.с. и още продължавам да го пия- вече 2 опаковки. При нас е на цена 16,50 за една опаковка.  Той служи на жълтото тяло - за задържане и се пие до края на 12 седмица /3-ти лунарен месец/, после плацентата си го изработва. А сърдечния тон на бебето установихме 6-7 седмица, но с вагинален ехограф /или както там му казват/.

Общи условия

Активация на акаунт