За кърменето и рахита?

  • 548
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 467
Вчера бяхме на консултация и честоти имате рахит  Shocked Беба и само на кърма. Мерки 6,580кг. и 67 см. Педиатъра ни ме караше рано да захранвам, аз устоях. Но сега ме хвърли в диви размисли - като имала беба рахит трябвало да захранвам? Колко вярно има в това? Ще търсим и друго мнение за диагнозата, но докато го получа...  гризе ме нещо отвътре да не сгафя. Та това ми е въпроса: Като има бебче рахит , трябва ли да се захранва?
Обяснение - кърмата не му стига като състав???

# 1
  • Мнения: 4 915
Първо - за да се установи рахит със сигурност 100% се прави кръвно изследване и рентгенова снимка на китката на детето.

Второ - рахитът е в резултат на недостиг на вит. Д и на недостатъчно излагане на слънчева светлина. Вит. Д, освен чрез кърмата, се приема и на капки.


Трето - няма такова нещо като "недостатъчност на кърмата като състав"!!!

А ето и малко повече инфо за рахита (за съжаление не съм си отбелязала източника):

Симптомите на рахита включват:
- Деформации на скелета: криви крака; птичи гръден кош (гръдната кост е издадена напред); рахитична броеница (издутина в областта на ребрата); асиметричен или с чудата форма скалп (например образуване на "ръбове" по главата) незатваряне на фонтанелите; деформации на гръбначния стълб, деформации на таза;
- Нарушения на зъбите: забавено формиране и никнене на зъбите; дефекти в структурата на зъбите; повишена честота на кариесите
- Мускулни крампи, намален мускулен тонус; слабост;
- Нарушен растеж, нисък краен ръст;
- Повишена склонност към фрактури;
- Болка по костите (ръцете, краката, гръбначни стълб и таза).

Диагнозата се поставя след преглед от педиатър при установяване на горепосочените симптоми, а също така и на базата на някои допълнителни изследвания (при необходимост) - ниско ниво на калция в кръвта (когато е под нормата се появяват мускулни спазми - тетания), ниско ниво на неорганичния фосфор в кръвта, повишена алкална фосфатаза в кръвта, метаболитна ацидоза, рентгенологични данни за нарушена осификация и за декалцификация или за нарушена костна структура. При децата основен за поставяне на диагнозата е клиничния преглед от педиатър.

Профилактиката включва допълнителен прием на вит. Д под формата на капки, а също така и минерали (калций и фосфор) като добавка към храната или в комбинираните препарати, съдържащи витамини и минерали, предназначени за съответната възраст. Необходимо е и излагане на слънчева светлина на детето.

Лечението също включва приложение на витамин Д, калций и фосфор, понякога се налага прилагането и на допълнителни терапевтични методи.


Непременно направете още един преглед при специалист. При дъщеря ми също бяха поставили деагноза "наченки на рахит", и я водих в Детска Консултативна Поликлиника към Педиатрията на Александровска болница - още 2 докторки я прегледаха, правиха й трансфонтанелна ехография - и нищо, нямаше изява на рахит. Не се наложи да й правят и кръвно изследване, което се извършва точно в тази поликлиника. Но никой и не ми е намекнал да я захранвам рано Мариела - та си я захраних почти в 6тия месец.

# 2
  • Мнения: 181
косара също имаше рахит като малка откриха го когато беше на 6м. въпреки това я кърмех до 9м.  не са ми препоръ4вали никога да спра да кърмя,напротив продължавай докато имаш кърма.аз я захраних в 5м   ние увел.капките .след като не и стига кърмата защо не я дохранваш с адапт.там има вит. д  но да я захранваш толкова рано.......

# 3
  • Мнения: 2 467
Кърма имам много и беба си яде доволно. Но педито рече, че трябва рахитно дете да се захранва.
Последваха и едни лекции за предимството на адптето пред кърмата (адаптираното имало повече вит. Д и калции), но тука вяра не хващам...

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ето съвсем наскоро се нищеше същата тема - прегледай да се успокоиш - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=46843.0.

# 5
  • София
  • Мнения: 481
...последваха и едни лекции за предимството на адптето пред кърмата (адаптираното имало повече вит. Д и калции)...
Това би трябвало да те наведе на някои мисли за компетентността на този лекар. Тъкмо и периода е подходящ- декември е месец за смяна на личните лекари.

# 6
  • Мнения: 2 531
То може и да има повече вит. Д в адаптето , но затова си има препарати/вигантол и др./ които да набавят необходимото! В Канада например дават вит. Д само на кърмените бебета, на изк. хранените ,не. Захранването на всички е еднакво!

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Но педито рече, че трябва рахитно дете да се захранва.
Последваха и едни лекции за предимството на адптето пред кърмата (адаптираното имало повече вит. Д и калции), но тука вяра не хващам...

 #CrazyНе мога да коментирам, задавих се от смях hahahaАко утре ти каже да му дадеш да смуче пирони, щото му е малко желязото - ще му дадеш ли hahaha
Репликата за смяната на лекаря декември месец много ми хареса.Севетвам те да се възползваш Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт