Връщам се на работа :( - моля за съвет!

  • 2 358
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 379
Майчета, дойде и моят ред да се връщам на работа (след седмица) - за жалост прекалено рано, но неизбежно  

В същото време смятам да продължа да кърмя успешно Георги. Той е все още изключително на кърма, смятам да започна захранването най-рано след навършени 5 месеца, а може и по-късно. Засега само чета по въпроса и ми предстои и в тази връзка да се консултирам по-късно тук с вас.

Но на въпроса...

Ще се върна на намален работен ден (именно заради кърменето). Смятам да се изцеждам (вечер у дома и на обяд в офиса) и майка ми, която ще гледа Георги, да му дава изцедена кърма докъто ме няма. Мисля, че ще минем с едно, най-много две хранения с изцедена кърма. В цялата ми схема, обаче, изникват няколко въпроса:

1. Как да му дава майка ми кърмата - с шише, с лъжичка, с чашка?

Ако е с шише - дали няма да се научи на "лесното" (той пиеше вода в началото от шише, нямаше проблем с пиенето, но от месец и нещо не иска вода, а и аз му бях спряла шишето по време на една стачка).

Ако е с лъжичка - не отива ли част от кърмата зян, тъй като се улива и плюе и как се разбира в такъв случай колко е изял и колко е отишло по лигавника?

Ако е с чашка - как и с каква? От тези неразливащите се става ли?

2. Как да знам колко количество кърма да оставям, като се кърмим на поискване до момента и не зная колко изцоква? Не ми се ще да оставям прекалено много кърма, която после ще трябва да изхвърля  

3. Ще повлияе ли на производството ми на мляко това? Аз вече имам запас за хранене с кърма за цял месец, по едно хранене на ден - абе до момента около 5 литра +/-. Смятам да използвам изцедена от най-старата дата, а това, което цедя, да замразявам. Ще повлияе ли това по някакъв начин - в смисъл, съставът на кърмата дали не е различен от преди 2-3 месеца и сега?

И накрая ... Моля ви, подкрепете ме и ми кажете, че ще се справя, защото въпреки, че се чувствам уж уверена, че всичко ще е наред, колкото повече приближава, толкова повече съмнения и въпроси започват да ми блуждаят...  

Ще се справя ли?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Нямам опит с работа и кърмене затова не мога да ти помогна със съвет, но ти пиша за да те подкрепая и да ти кажа, че съм убедена, че ще се справиш. Най-важното е и ти да си повярваш и никакво съмнение не допускай да те гризе !!! Grinning

Успех!

# 2
  • Мнения: 704
Здравей,
относно въпросите ти за кърменето не мога да дам съвет, защото когато аз се върнах на работа дъщеря ми беше на 1г.4м.
Мисля, че може майка ти да му дава изцедената кърма от шише, защото ние бяхме на смесено хранене /кърма + добавка/ до 6 месец, като причината да спря да кърмя не е в това, че бебка се е отбила.
Колкото до самото връщане на работа, аз самата се почувствах много по-уверена, когато поднових социалните си контакти. Мисля, че ще справиш чудесно! Успех!

# 3
  • Мнения: 289
SZA, има вариант да се храни бебето и със спринцовка! Иначе аз не мога много да те посъветвам, американските майки да помагат, там това е много разпространено. Пожелавам ти успех и свалям шапка на майка ти! Ще си изкара още едно майчинство на стари години Grinning .

# 4
  • Мнения: 3 379
Цитат на: lyra
SZA, има вариант да се храни бебето и със спринцовка! Иначе аз не мога много да те посъветвам, американските майки да помагат, там това е много разпространено. Пожелавам ти успех и свалям шапка на майка ти! Ще си изкара още едно майчинство на стари години Grinning .


О, за спринцовката не се бях сетила. Аз имам такава за даване на лекарство, дали става?

# 5
  • Мнения: 3 379
Цитат на: dodo_dodo
Нямам опит с работа и кърмене затова не мога да ти помогна със съвет, но ти пиша за да те подкрепая и да ти кажа, че съм убедена, че ще се справиш. Най-важното е и ти да си повярваш и никакво съмнение не допускай да те гризе !!! Grinning

Успех!


Благодаря ти! Ох, уж съм уверена, но нали знаеш за червея на съмнението...  Confused

# 6
  • Мнения: 3 379
Цитат на: Vali
Здравей,
относно въпросите ти за кърменето не мога да дам съвет, защото когато аз се върнах на работа дъщеря ми беше на 1г.4м.
Мисля, че може майка ти да му дава изцедената кърма от шише, защото ние бяхме на смесено хранене /кърма + добавка/ до 6 месец, като причината да спря да кърмя не е в това, че бебка се е отбила.
Колкото до самото връщане на работа, аз самата се почувствах много по-уверена, когато поднових социалните си контакти. Мисля, че ще справиш чудесно! Успех!


Аз не се притеснявам от самото връщане на работа - в смисъл, знам, че ще се справя както с работата, така и с майчинството  Simple Smile

Но дали ще се справя и с кърменето?!?

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: SZA
Цитат на: lyra
SZA, има вариант да се храни бебето и със спринцовка! Иначе аз не мога много да те посъветвам, американските майки да помагат, там това е много разпространено. Пожелавам ти успех и свалям шапка на майка ти! Ще си изкара още едно майчинство на стари години Grinning .


О, за спринцовката не се бях сетила. Аз имам такава за даване на лекарство, дали става?


Отиди в Малечко на Дойран. Има специални спринцовки на Беби Конфорт за даване на лекарства. Жестоки са и са пригодени. Струват 10 лева. Спринцовката е със силиконов накрайник, за да му е по-мекичко на бебока, има и чашка в която се пъха това отред, тя е разграфена. Може да се изварява също така.
Ама и аз как го обясних...... Embarassed

# 8
  • Мнения: 289
Цитат
за спринцовката не се бях сетила. Аз имам такава за даване на лекарство, дали става?


Не знам, аз такава спринцовка не съм виждала Sad , зависи дали ще е удобна за майка ти и колко поема, не е ли твърде малка?

# 9
  • Мнения: 3 379
Цитат на: dodo_dodo

Отиди в Малечко на Дойран. Има специални спринцовки на Беби Конфорт за даване на лекарства. Жестоки са и са пригодени. Струват 10 лева. Спринцовката е със силиконов накрайник, за да му е по-мекичко на бебока, има и чашка в която се пъха това отред, тя е разграфена. Може да се изварява също така.
Ама и аз как го обясних...... Embarassed


Мерси, ще отида непременно. Само детокато ида там и не трябва да имам повече пари в себе си, че настава един харч...

Иначе аз имам такава спринцовка, мисля, че беше на Нук. Но е малка и няма чашка.

# 10
  • Мнения: X
Моят опит е малък, но може да съм ти от полза...
Когато Борис беше на 3 седмици трябваше да ходя на курс 4 часа дневно всеки ден, и да пропускаме поне едно хранене. В продължение на 5 седмици се цедях, и оставях на майка ми кърма, която тя му даваше със шише. МНого се притеснявах да не се отбие, но всичко е наред. Използвах шише на АВЕНТ с биренон с най-малката дупка.
А другата идея, която мога да ти дам. В болницата в която родих, много държаха на естественото хранене, естественото раждане и т.н. Та там ми показаха, ако се наложи дохранване или даване на цедена кърма, как да го правя за да не се отбие бебето. Имат едни спринцовки, с малко по-дълга част отпред. Вкарваш си малкия пръст в устата на бебето и то като засуче  със спринцовката малко по малко се налива в устата на бебо. При малки бебета работеше, ама не знам при вас как ще е.
Успех ти желая, и много спокойствие.

# 11
  • Мнения: 7 106
Още една идея от мен.Понеже Ева в момента ми прави страшни въртели на почти всяко хранене и понякога отказва да суче,аз се изцеждам и и давам от чаша.По-скоро използвам шишетата на Авент за тази цел,те са с широко гърло и с тънки стени.Обикновените чаши са с по-дебели стени и малките устенца по-трудно ги захапват.Отначало и беше много странно,после започна да го възприема като на игра и сега само като доближа шишето към устата и,я отваря широко.Принудих се да го приложа този вариянт,защото тя категорично не иска да захапе биберон,ако в него има мляко Confused .

За количеството - може да оставяш около 150-170 мл. за хранене /горе-долу това е "порциона" за тази възраст за едно хранене,а и имайки в предвид че е мъж Wink / пък едва ли ще остане много за хвърляне,и още около 50 неразмразена за всеки случай,ако юнака е много гладен.Ако един-два дни не изяде всичко,мисля че много скоро ще се нагоди към новите условия.

За съставът на кърмата - незнам,но си мисля,че щом това е общоприета практика една жена да се изцежда,да замразява,а в последствие да дава на бебето си от тази кърма,логично е да няма проблем за самото бебе.Щом си пие от на мама млекцето Stuck Out Tongue

Иначе и аз искам да ти дам кураж,сигурна съм,че ще се справиш!

# 12
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Браво, SZA!!! Искам да те подкрепя с две ръце и да ти кажа, че никак не са много майките, които хем се връщат на работа толкова рано, хем продължават с усилията да кърмят.
Мога само да кажа   Hands Clap   Hands Clap   Hands Clap !!
Ще се справиш- за това съмнения нямам, щом си имала нервите да изцедиш за 1 месец кърма и да я съхраниш! Това си е голямо постижение. Мен честно казано така ме хващаха нервите с това стерилизиране, замразяване и т.н, че срам ме е да си призная ама в началото доста хвърлих Embarassed  Embarassed .
Но сега като те слушам, направо се заразявам от ентусиазма ти!
И после да разкажеш как се справяш с цеденето в офиса Wink
Стискаме ти палци двамата с Калин и имаш моето най-искрено възхищение!

# 13
  • София
  • Мнения: 3 847
Сигурна съм, че ще се справиш със кърменето. Че ти с цял месец стачка се пребори, та сега някакво си цедене няма да те уплаши.

Нямам опит, но да споделя какво мисля по въпросите.

1. Май най-добре ще е с чашка. И то даже, ако можеш от сега започвай да го тренираш. Даже бабата да идва и да му дава тя, че малките са големи инати и ако се запъне, че няма да яде от баба, ще се видите в чудо. С лъжичката ще си отиде цял ден докато дадеш толкова кърма. А за бибиерона, също се опасявам, че може да се отбие.

2. Според мене оставяй както те съветва Shali 150-170 мл. замръзена кърма за едно ядене. Т.е. ако те няма около 4 часа. Освен това сутрин майката има най-много кърма, за това ти предлагам да се изцеждаш сутрин след кърменето - и двете гърди и да оставяш кърмата като резерв, ако се забавиш или ако не стигне замръзената. Ако не се изпие прясната, като се върнеш можеш пак да си я замръзиш.

3. Много е вероятно да ти се повлиае производството на кърма . Обяче има голяма вероятност промяната да е в положителна посока -  кърмата да се увеличи. Все пак, както изглежда ще се цедиш поне три пъти на ден, а до сега май е било по-малко. Така, че гледай на нещата от хубавата им страна.

Давай си спокойно от старата кърма. Да, състава е малко по-различен, но не е нещо, за което да се тревожиш. Пък и не е минало кой знае колко време от събирането и. Току виж бебе Георги започне пак да расте със темповете от първите месеци.

Поздрави и пожелания за успешно кърмене.

# 14
  • Мнения: 2 452
Аз работих и кърмех едновременно около 1 месец (обаче ми намаля кърмата и постепенно спря; добре че Изабела вече бе на 7 месеца). Помпенето е добре да се прави поне около 30 минути,  а не непосредствено след кърмене. Аз давах кърма с шише още от 16 ден (защото и беше трудно да сучи, та аз се помпех и дохранвах с шише. Кошмар!). Колко сте големи? Ако сте по-големки (над 6 месеца) може да опитате направо с чашка (неразливаща се). Ние използвахме чашка с мек накрайник на Авент. Много съм доволна от нея и я препоръчвам горещо! Зълва ми в момента е в процес на отбиване и захранва с чашка - при възникна проблем - детето не искаше да пие от чашката, затова е по-добре да започнеш подготовката по-отрано, за да свикне детето да се храни с чашка.

Според мен спринцовката не е добър вариант, защото тя е предназначена за даване на лекарство, а не за хранене, т.е. с нея се въвежда "болус" - голям обем изведнъж и това за мен не е нормално хранене; вярно, количеството хранителни вечества е същото, но не мисля, че е физиологично, освен това детето няма възможност да си задоволява сукателния рефлекс, а това е важно за тях.  
Лаура

Общи условия

Активация на акаунт