За малформациите: очи в очи

  • 649
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 169
Бих искала да се обърна към всички, които имат някакъв опит с пренаталната диагностика или пък да създам тема, която да помогне на лаици като мен, чиято глава е пълна с въпросителни...

Изчетох всички материали, публикувани в бг мама за пренаталния скриниг, но не ми стана ясно:

1. Кръвните тестове за оценка на риска само за синдрома на Даун ли се отнасят?
2. Амниоцентезата дава ли диагноза и за други хромозомни аномалии? Ако не, какви други изследвания се правят?
3. Как стои въпросът с други вродени малформации? Как могат да се "видят" те? Четох из форумите за сърдечни примерно, за такива на отделителната система и прочее страшни неща, които никой никому не би пожелал... Всички те на ехограф ли се виждат? Има ли и някакви други методи, които да не са базирани до такава степен на случайността?

Както ще се досетите, за пръв път ми е... Пък тези мисли жужат ли, жужат...
сигурно някои ще се запитат защо не се обърна към гинеколога си... И това ще направя, но ми се щеше да посъбера още информация.

Благодаря предварително
Simple Smile

# 1
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
В сайта на бг-мамма има доста статии за генетичните изследвания, за пренаталната диагностика и тнт.
Разбирам интересът ти Simple Smile, но моят съвет е да си направиш препоръчителните изследвания без да се заравяш в такива мисли и страхове...освен ако не ти е много интересно и не те притесняват, разбира се Simple Smile

Истината е, че дори да си направиш всички изследвания и те да са ОК - може да има проблем...както и обратното. Случва се, да се  установяви проблем по време на бременност, а после се ражда здраво бебе.

Важно е гинекологът ти да следи мерките на бебо дали са в норма и дали плацентата е ОК....такива неща, да ти назначава изследвания и въобще - да си гледа работата добре:)
А твоята работа е да си спокойна и да си чакаш бебето без да се панираш излишно.   bouquet

# 2
  • Мнения: 3 089
така-а-а. първо, бих искала да напомня, че е повече от хубаво да имаш доверие на лекаря, който следи бременността ти. т.е. ако той/тя ти каже да направиш някой тест - прави го; ако ти каже, че няма нужда, не се тюхкай защо не те праща (както аз доста дълго време правих и така, в някаква степен, съсипах голяма част от бременността си за да се съмнявам дали избраният лекар е добър или не. е, добър беше, ама си скъсахме взаимно нервите). в противен случай няма смисъл да даваш пари и да не вярваш на човека, който 'те следи'. за свое спокойствие, и ако док. те изпрати, е хубаво да направиш следнитеизследвания (аз поне ги направих):
1. диагностика на 4д ехограф (при мазнейкова и подобни на нея) - струва между 50 и 80 лв. оглеждат се всички органи за наличие или не, или за малформации; и да - за проблеми в отделителната система и за другите органи. добре е "гледачът" да е на ниво. добрият ехограф не гарантира добро диагностициране, знаеш.
2. генетично изследване - за наличие или не на риск от генетични заболявания, вкл. и синдром  на даун - май беше 37 лв. прави се в медицинска академия. амниоцентезата следва кръвното изследване, ако се окаже, че има завишен риск. резултатите и от двата теста не трябва да се вземат за окончателни - те не доказват наличие на заболяване, а възможност да има такова.
3. фетална ехокардиография - това е изследване за малформации единствено на сърцето - прави се на специален ехограф. прегледът продължава около 20-30 мин. и се 'гледа' единствено сърцето, камери, клапи, аорта и т.н. аз го правих в 3-та градска при д-р велковски - бил корифей, казват. струва 50 лв. (плаща се на касата)
не съжалявам за нито една стотинка, дадена за тия изследвания. 

# 3
така-а-а. първо, бих искала да напомня, че е повече от хубаво да имаш доверие на лекаря, който следи бременността ти. т.е. ако той/тя ти каже да направиш някой тест - прави го; ако ти каже, че няма нужда, не се тюхкай защо не те праща (както аз доста дълго време правих и така, в някаква степен, съсипах голяма част от бременността си за да се съмнявам дали избраният лекар е добър или не. е, добър беше, ама си скъсахме взаимно нервите). в противен случай няма смисъл да даваш пари и да не вярваш на човека, който 'те следи'. за свое спокойствие, и ако док. те изпрати, е хубаво да направиш следнитеизследвания (аз поне ги направих):
1. диагностика на 4д ехограф (при мазнейкова и подобни на нея) - струва между 50 и 80 лв. оглеждат се всички органи за наличие или не, или за малформации; и да - за проблеми в отделителната система и за другите органи. добре е "гледачът" да е на ниво. добрият ехограф не гарантира добро диагностициране, знаеш.
2. генетично изследване - за наличие или не на риск от генетични заболявания, вкл. и синдром  на даун - май беше 37 лв. прави се в медицинска академия. амниоцентезата следва кръвното изследване, ако се окаже, че има завишен риск. резултатите и от двата теста не трябва да се вземат за окончателни - те не доказват наличие на заболяване, а възможност да има такова.
3. фетална ехокардиография - това е изследване за малформации единствено на сърцето - прави се на специален ехограф. прегледът продължава около 20-30 мин. и се 'гледа' единствено сърцето, камери, клапи, аорта и т.н. аз го правих в 3-та градска при д-р велковски - бил корифей, казват. струва 50 лв. (плаща се на касата)
не съжалявам за нито една стотинка, дадена за тия изследвания. 

Momi4eta, zapazete si tova. Maj4eto e prava  bouquet.
I za lekaria, i za izsledvaniata. Ako niamate doverie na ginekologa si- ne hodete pri nego. Ako shte go proveriavate kak raboti, dali si e nau4il urozite i si e napisal domashnite-  :hahaha:ne ste 4ovekat, koito e kvalifiziran za tova. Vqrvaite na ginekologa si, a ne na vseki uli4nik/uli4niza(razbiraite 4ovek bowuu ot ulizata, kafeto i t.n., koito niakade, neshto bil 4ul i razbral, 4e ... )
Izvinenia za latinskite bukvi, no kiriliza niamam dnes  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт