За мотилиума-против повръщане)

  • 6 057
  • 4
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 164
Здравейте, аз писах за голямото повръщане преди 2-3 дена но сега имам други въпроси които не ми дават мира и пак се обръщам към вас за помощ. Та значи отидохме на гастро при някаква прехвалена доц.Ковачева в центъра по педиатрия, която направи следния преглед - пипна, щипна 2 пъти Александра по коремчето измрънка си под носа и написа рецепта за мотилиум 6 пъти 15 мин.преди всяко ядене , така един мисец и пак да сме отишли.. На въпроса ми какво е това лекарство и има ли странични ефекти тя беше мн. изчерпателна НЕ. Една майка ми беше написала че са го пили по 3 пъти на ден(но аз се сетих след това,то нали прегледа ни продължи всичко на всичко 5ф мин.) - ние защо така? Днес питах и педито има ли някакви сранични неща и тя каза - Е, ами то всички лекарства имат някакви. Моля ви напишете какво знаете виеза това лекарство, защото започнах да се чудя дали да го давам изобщо.

# 1
# 2
  • Мнения: 8 585
Здравейте, аз писах за голямото повръщане преди 2-3 дена но сега имам други въпроси които не ми дават мира и пак се обръщам към вас за помощ. Та значи отидохме на гастро при някаква прехвалена доц.Ковачева в центъра по педиатрия, която направи следния преглед - пипна, щипна 2 пъти Александра по коремчето измрънка си под носа и написа рецепта за мотилиум 6 пъти 15 мин.преди всяко ядене , така един мисец и пак да сме отишли.. На въпроса ми какво е това лекарство и има ли странични ефекти тя беше мн. изчерпателна НЕ. Една майка ми беше написала че са го пили по 3 пъти на ден(но аз се сетих след това,то нали прегледа ни продължи всичко на всичко 5ф мин.) - ние защо така? Днес питах и педито има ли някакви сранични неща и тя каза - Е, ами то всички лекарства имат някакви. Моля ви напишете какво знаете виеза това лекарство, защото започнах да се чудя дали да го давам изобщо.
Простете, но целият подход тук е сгрешен. Първо поставяме диагноза и после даваме лекарства. Това с особена сила важи за коремни оплаквания, повръщане и диария при децата. Защо? защото зад тези чести на вид симптоми може да се крие от невинно до много тежко заболяване.
"Мотилиум"-ът е лекарствено средство подобряващо функцията на храносмилателният тракт, ограничава гастро-езофагеалният рефлукс и подобрява храносмилането.
Такъв тип препарати НЕ Е  практика да се изписват при деца, без да е напълно изяснена диагнозата. Защо? защото се "прикриват", "тушират" редица важни симптоми, можещи да ни насочат към диагнозата БЕЗ ЗАКЪСНЕНИЕ. Повръщането е често при деца. От какво е предизвикано при Вас е по-важният въпрос.
Ако има нужда от нещо, което може да се предпише, ЩОМ КАТО ВСИЧКИ ДРУГИ ДИАГНОСТИЧНИ ВЪЗМОЖНОСТИ СА ИЗКЛЮЧЕНИ, това е ЕДНА, МАКСИМУМ ДВЕ дози Церукал ( Метоклопрамид). Но 6 пъти дневно за един месец Мотилиум-това ми се вижда неразумно много...

"След 40 години практика на педиатър, никоя друга област не ми поставя толкова въпроси, и не ме кара да се чувствам толкова несигурен, колкото коремната област и свързаните с нея симптоми."
Чарлз Бренеман-известен Чикагски педиатър от 40-50-60 години на миналият век... (по Илингуърт).

# 3
  • София
  • Мнения: 6 477
Ние пихме Мотилиум 1 месец. Но да разкажа предисторията. Към 3-тия месец се започна едно повръщане някъде час-два след хранене. Последва консултация с детски хирург от Пирогов и ехограф. Имаше съмнение за пилорна стеноза, което ехографа отхвърли. Следваше консултация с гастро, там като разчетоха ехо-то и прегледаха дребната стигнаха до извода, че въпреки всичко пилора й прави спазъм, та по този повод трябва да се пие мотилиум. Но пак казвам, така само с пощипване за 5 минутен преглед - не е много добра идея да се дава мотилиум. Може да направите ехограф и консултация с друг гастро-ентеролог.

# 4
  • Мнения: 1 866
Мога да кажа че на мен това лекарство ми го предписаха във Франция като бях бременна и много повръщах първите 3 месеца. Може би защото не го смятат за вредно. Аз обаче взех 2-3 пъти, не ми подейства и спрях, защото не исках да взимам лекарства в начална бременност. Още повече че в указанията за медикамента пише, че не се препоръчва да се взима по време на бременност или само с лекарско предписание. Иначе пише че може да се взема от възръстни от 3 до 6 пъти на ден, а за деца се предпочита течния вариант на медикамента. За страничните ефекти извън алергиите са описани само няколко неща и то наистина дребни.

Общи условия

Активация на акаунт