Как наричате децата си?

  • 3 951
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 532
Провокирана от една майка във форума, която нарече децата ми чавета newsm78 се замислих как всъщност наричам децата си, освен с техните имета. Е, аз им казвам обикновено и взависимост от ситуацията СЪКРОВИЩЕ НЕЗЕМНО, когато плаче, ЖЪЛТО ПАТЕНЦЕ, когато играем, ДРЕБОСЪЧЕ, когато им обличам мъничките дрешки и ми е толкова мило, МАЙМУНА, когато не слушат Laughing
А ВИЕ? bowuu
И, ако някой знае всъщност какво значи думата чавета, МОЛЯ, кажете ми? Може би е някакъв диалект? Thinking

# 1
  • Мнения: 1 493
Всеки си има разни галени имена или любими думи , с които се обръща към децата си в различни ситуации. Други думи ползва, за да ги нарече в приятелски разговор. За обръщения съм ползвала:
Слънчице, Кюфи / от кюфтенце / , Принцесо, Принце, Памперс, Съкровище, Пльоки, Скъпотио / котако побеснявам /, Пъпеш / обожавам пъпеш "Медена роса" / и т.н.
В разговор , наричам  децата си "Чудото на чудесата " / сина ми /, Слънцето но Изтока / дъщеря ми / , Принцесата, Принца, Гения на мама, Мързела, Детето/Децата Чудо и т.н. придава колорит, емоционална окраска на разказа ми.
Чаве на цигански означава дете ! Hug

# 2
  • Мнения: 2 700
Обикновено се обръщам на галено име. Ползувам също "на мама любовта", "злато", "уважаема госпожице", "слънце златно", "уважаемост", "принчипеса". Когато съм ядосана, обаче, й казвам Атанаске /мъжът ми е Атанас/. Не знам защо така ми беше хрумнало -може би, че е взела от него някои лоши черти. Но така си и остана.

# 3
  • В офиса
  • Мнения: 3 994
Обръщението ми, ако махнем името, към нея обикновено е герой от някакъв филм, или книга. Също и разни от сорта - маймуно, диване, разбойничке, калпазанке, дяволке, които все пак могат да са казани с любов. За нея са актуални и всякакви модификации на бубо, буболино, бубачко, бръмболинке...
Когато говоря за нея е или дребоса/дребната, или диването.
Всякакви флорално-фауново-сърдечни мотиви не й пасват, пък и не пасват на моя начин на говорене.

# 4
  • ново
  • Мнения: 5 881
Обикновено се обръщам на галено име.
Понякога - мишленце, зайче, хубавице, слънце, принцеске Peace
Когато беше малка вуйчо и и викаше "кюфте", но сега определено ще и подхожда "рагу" Joy

# 5
  • Мнения: 3 405
Аз го наричам с галеното му име, с малки разновиднисти и става още по-умалително и обичливо. Прди му виках бебчо-дребчо, бубульонче,бебок-зверчок и разни подобни. Сега тези не са актуални и понякога му викам Никсън, 'щото е Ники и е на Николай сина му Laughing

А ЧАВЕТА - нямам никаква представа какво значи тази дума. newsm78

# 6
  • София
  • Мнения: 625
изреждам цялата зоологическа градина Joy казвам му и на галено....а брат4еда/който е 16 год по -голям/ му вика пампи/заради памперса hahaha

# 7
  • Мнения: 2 609
Най-често и викам "слънчице"  Nature Sunny,понякога и "диване" yesyes-с най-добри чувства

# 8
  • София
  • Мнения: 7 242
И, ако някой знае всъщност какво значи думата чавета, МОЛЯ, кажете ми? Може би е някакъв диалект? Thinking
Мисля, че идва от чавки - трябва да значи нещо като малки сврачета Grinning.
А иначе моята наред със стандартните обръщения като слънце, съкровище и т.н. я наричам и Кокун, Кукуле, Пискуле, Дзвер, на мама Крокодилчето и все от тоя сорт Joy

# 9
  • Мнения: 7 640
Чаве на цигански означава дете ! Hug
newsm10

# 10
  • София
  • Мнения: 4 865
ама верно ли не знаехте за чаветата? малко телевизия гледате...

да кажа и аз:
Виктория - вече е на 10 г. и не вървят никакви галени и умалителни обръщения, но сме запазили две: Кви (от кВики)  и Бики (така я наричаше нейно приятелче-американче, когато бяха малки).

Габриела - още е във възрастта, когато можеш да я наричаш как ли не. любими са ми: Жу (съкратено от бижу) и Пинки. Вариациите на името й, които използваме са Габ и Габа, рядко я наричаме Габи, но пък й казаваме Баба-Габа, Габа-Жаба; аз я наричам и Принчипеса.

имаме и много "контекстуални" обръщения, но те се променят наистина много бързо. татко им често си има други обръщения за тях.

понякога и към двете се обръщам с "Данаилова Георгиева"

# 11
  • София
  • Мнения: 13 200
Мисана и Сашица са напоследък имената, с които я наричаме  Crazy

# 12
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Най-често - "коте"...но това е универсално обръщение вкъщи..може да се изпозлва за всеки:)
Иначе...целия пухкав животински свят + каквото ми дойде на ум в момента:)
Не се обръща само на "Ели"Simple Smile
Въобще..много се дразни, когато някой и сбърка името или се опита да и съчини някое галено такова....

# 13
  • Мнения: 9 894
не очаквах, че ще го наричам толкова различно, но тук, във форумите постоянно му сменям прякорите - млекосмукателят, желязната челюст, Свинчо, пръдливата мишка, Малчо.... иначе на него ми говоря като на Свинчо, слънчо, сънчо, хубаво детенце, миличък, душичко, миличък пръдльо,.... като реве, гледа така тъжно, че му казвам"нещастно детенце"...а израждащата ме докторка му викаше "коте".
съседите му казват "бебе Дидко".

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
 Най-често с галените им имена, но също и слънце - това ми е най-любимото.

Общи условия

Активация на акаунт