Липом

  • 5 291
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 183
Здравейте, момичета!
На големия ми син днес му откриха случайно / вчера правихме снимка със съмнение за пневмония/ липом в белите дробове Sad. Не било злокачествено. Било някакво мастно образувание. Някой знае ли нещо повече за това чудо?
Благодаря предварително  bouquet!

# 1
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте,
колко е голям сина Ви?  Правен ли е скенер?
Диагноза липом не може да се постави по рентгенова снимка.
Пък и това е много много рядко заболяване.
Има липом на сърдечната ципа, който се разполага в долния вътрешен ъгъл на сърдечната сянка и е извън белия дроб.
Ако е това, по принцип не е опасно.
Изключително рядко може да бъде злокачествено.
Трябва да видя рентгенографията.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 183
Доктор Оги, благодаря Ви за включването  bouquet!
Синът ми е на 16 години. Да, освен рентгенография, му правиха и скренер - така поставиха диагнозата в МВР болница. Образуванието се намира съвсем горе, мисля, че е далеч от сърцето. Но подробности не са ми обяснили, та затова исках малко повече инфо по въпроса.
Каква е причината за образуването му? Ще продължава ли да расте / в момента е с размери 6,5 /3,5 см - хич не е малко/? Трябва ли нещо профилактично да се прави?

# 3
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Здравей. Аз имам липом в коремната област и като го гледаха на видеозон казаха че няма нужда да се маха. Обаче целия ми род по бащина линия имат по различни места на тялото и на брат ми примерно го махнаха защото беше на главата и го болеше. Изглежда е нещо наследствено и не е злокачествено. Но на мен също ще ми   е интересно да разбера повече за това. малко ми е притеснено всеки път като го напипам в корема си.

# 4
  • sofia
  • Мнения: 769
Съпруга ми има поне 10 липома по цялото тяло с различна големина. консултирал се е с доста специалисти и му казваха,  че хирургична намеса е необходима само ако тръгне да се възпалява по някаква причина. Но от както започна хомеопатично лечение за сенната хрема се наблюдава сериозно смаляване на най-големите.  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 351
Липом е доброкачествен тумор от мастна тъкан.Не съм чул досега да става злокачествен.Ограничен е и ако не притиска важни органи или съдове не ги оперират,още повече май търпят и обратно развитие.
Обаче!
100% сигурна е само биопсията по отношение на тия неща. Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 3 188
"Липом" е хистологична диагноза, което е част от най-общото понятие доброкачествени тумори. Всъщност той е най-разпространения доброкачествен тумор, който се появява по цялото тяло - подкожие, вътрешни органи, храносмилателен тракт. В късна възраст много рядко може да дегенерира злокачествено, тоест става липосарком.
Най-демонстративни са липомите на подкожната област - разрастване на мастните клетки, което може да добие големи размери. Няма точно обяснение за това. Може да са единични и множествени.
Липомите по откритите части на тялото - глава, ръце и крака са неестетечни и хората желаят тяхното оперативно премахване. Множествените липоми, или т.н. липоматоза, също е неприятна, но пък не можеш да нарежеш тялото, за да отстраниш всичките.
Липомите на вътрешните органи се проявяват болестно, когато притиснат важна част от органа - бронх, жлъчни пътища, черво, кръвоносен съд. Иначе цял живот могат да останат незабелязани.
Появата на липом в белия дроб и евентуалното му малигнизиране е характернно за по-късната възраст. Диагнозата на скенера може да е достатъчна, но трябва на периоди от 6 - 12 месеца да се следи, дали има тенденция към нарастване. Има и изследвания, наречени туморни маркери, които не винаги са специфични.
Правят се и прицелни биопсии с тънка игла (през гръдната стена или при бронхоскопия).
Изобщо, трябва специалист-пулмолог, който да проследява нещата.

Общи условия

Активация на акаунт