БИО продуктите - купувате ли?

  • 23 701
  • 109
  •   1
Отговори

Анкета

Пазарувате ли БИО продукти (храна, препарати, дрехи, играчки.. ) за децата си?

Опции:

# 30
  • Мнения: 122
Пак аз. Simple Smile Понеже получих няколко съобщения за биофермите, отговарям направо тук на всички.

Биоферми с доставка до София:
Биоферма "Чемерник" - http://www.chemernik.com/
Био хотел и ферма "Моравско село" - http://www.biohotel-bg.com/
Он-лайн - http://gaiaorganic.com/

Биоферма с доставка до Пловдив:
Биоферма "Топалови" - тел.: 0888 612033
Аграрен Университет (трябва да се ходи на място там!) - http://www.bioferma.org/

Биоферма с доставка до Бургас:
Биоферма "Пенов и Ко" - гр. Средец обл. Бургас ул."Васил Коларов" № 103, тел.: 05551/ 3550

Освен това ще издам една малка тайна. В София се подготвя Био фермерски пазар, който най-вероятно до месец ще започне да се провежда поне веднъж седмично.

   
Kabiv, много ме заинтригува. А знаеш ли дали има биоферми в близост до Варна? Интересувам се не само от плодове и зеленчуци, но и от мляко, сирене, яйца. 

# 31
  • Варна
  • Мнения: 3 871
Пак аз. Simple Smile Понеже получих няколко съобщения за биофермите, отговарям направо тук на всички.

Биоферми с доставка до София:
Биоферма "Чемерник" - http://www.chemernik.com/
Био хотел и ферма "Моравско село" - http://www.biohotel-bg.com/
Он-лайн - http://gaiaorganic.com/

Биоферма с доставка до Пловдив:
Биоферма "Топалови" - тел.: 0888 612033
Аграрен Университет (трябва да се ходи на място там!) - http://www.bioferma.org/

Биоферма с доставка до Бургас:
Биоферма "Пенов и Ко" - гр. Средец обл. Бургас ул."Васил Коларов" № 103, тел.: 05551/ 3550

Освен това ще издам една малка тайна. В София се подготвя Био фермерски пазар, който най-вероятно до месец ще започне да се провежда поне веднъж седмично.

   
Kabiv, много ме заинтригува. А знаеш ли дали има биоферми в близост до Варна? Интересувам се не само от плодове и зеленчуци, но и от мляко, сирене, яйца. 
И аз се присъединявам към питането за био ферми в близост до Варна!

# 32
  • Мнения: 5
Ние нищо не пакетираме Simple Smile Нито произвеждаме Simple Smile
Не мога да говоря конкретно, защот не искам да намесвам имена на фирми и продукти..
А и съм подписвала доста документи за конфиденциалност на информацията.. не искам да си създавам проблеми Simple Smile

Аз също нищо не разбрах от написаното Thinking
БИО на запад е ежедневие и начин на живот.
Напр. в Германия за да е една стока с БИО сертификат това означава контрол по цялата верига на производство. Започва се от самата почва - между 5-10 год не се обработва с изкуствени торове. Контролира се замърсяването и почти всяка седмица. и т.н. Защото за да се произведе всеки краен продукт готов за консумация то в една или друга степен се използват продукти от земята. Вкл. за да се произведе напр. БИО мляко или БИО сирене кравите трябва да пасат в контролирани БИО пасища.
Ако минете през Германия по време на наторяване навсякъде мирише на естествена оборска тор. Там не се наторява земята с изкуствени торове.
Затова става въпрос. Затова БИО-то е философия. дори ако се замислите в страните от западна Европа не се използват неразградими опаковки. Всичко се рециклира. Защото една найлонова торбичка отива в почвата и остава там. А знаете ли колко химикали се влагат в производството й. Всеки си казва е на мен нищо ми няма. Да сега. А нашите деца, които ги блъскаме с всякакви химикали (разбира се без да го желаем) косвено от консумацията на краставици напр. Да ме прощават всички ама не мога да се съглася, че в парниците краставиците и доматите стават за 1 месец. Спомняте ли си преди известно време скандала с доматите от Йордания - във пъти по-високо съдържание на забранени пестициди в Европа. И нали се сещате, че тези домати се използват и за консерви и за лютеница и навсякъде.
Затова аз ще се опитвам да купувам БИО храни. Доколкото това е възможно.

...а знаеш ли в България дали има такъв орган, който да следи тези сертификати дали са ОК...и въобще дали стоките наистина са БИО (не само на етикет, така да се каже)?

# 33
  • Мнения: 658
Момичета, нямам информация за ферма до Варна, но и на мен ми стана интересно и проучвам.

marcheto83 има, разбира се, контролиращи органи в България, дори 4 - Балкан Биосерт, QC&I,  Био Хелас и четвъртата в момента ми убягва newsm78. Контрол има , но злоупотребяващи търговци още повече. Всъщност злоупотребите с доверието на хората идват от такива, които не са сертифицирани и изобщо не подлежат на такава. Например последната наглост от страна на Нивея да нарече една от новите си серии био - NIVEA Pure & Natural . Въпросният клейм обаче не е гарантиран от нито един био стандарт, защото разбира се няма авторитетен орган, който да се хване на мерака им. Новите изисквания за сертификация са поне 70% от продуктите на една марка да бъдат био.

# 34
  • Мнения: 5
Момичета, нямам информация за ферма до Варна, но и на мен ми стана интересно и проучвам.

marcheto83 има, разбира се, контролиращи органи в България, дори 4 - Балкан Биосерт, QC&I,  Био Хелас и четвъртата в момента ми убягва newsm78. Контрол има , но злоупотребяващи търговци още повече. Всъщност злоупотребите с доверието на хората идват от такива, които не са сертифицирани и изобщо не подлежат на такава. Например последната наглост от страна на Нивея да нарече една от новите си серии био - NIVEA Pure & Natural . Въпросният клейм обаче не е гарантиран от нито един био стандарт, защото разбира се няма авторитетен орган, който да се хване на мерака им. Новите изисквания за сертификация са поне 70% от продуктите на една марка да бъдат био.

Мерси за инфото... стана ми интересно. Къде може да се прочете повече по въпроса, но достоверно - да питам аз (въпреки гугъл), че виждам че си доста запозната. Simple Smile
Мерси още веднъж.

# 35
  • Мнения: 658
marcheto83 не съм сигурна дали разбрах точно каква информация търсиш. Тук - http://bioferma.bg/index.php?p=52&l=1 - можеш да видиш сертифициращите организации, които работят на местна почва, като някои си партнират с Балкан Биосерт, други са по-специфични. Ако търсиш повече коментари на тази тема, то за сега наистина трудно би намерила достоверен източник. Скоро ще има и такъв, но в момента цари лек информационен безпорядък. Можеш да ме питаш и на лични, ако те интересува нещо специално, аз ще ти отговоря като човек, който се занимава с това.

Намерих една малка ферма във Варна. Отговарям на лични на svetli и Back to Nature.

# 36
  • Мнения: X
Предпочитам био продукти когато има такава възможност. Макар и с едно наум, купувам зеленчуци на Гимел (картофи, моркови, спанак, краставици). Благодаря на Kabiv за линковете, ще проуча възможностите за доставка от био фермите.

За другите продукти - варива купувам най-вече от Слънце Луна, понякога от био щанда на Карфур. Био леща или каквото и да е на Крина например не бих взела. Препарати съм купувала от магазина на Здравословен в Лозенец или пак от Карфур. Купувам също сирене, прясно и кисело мляко на Хармоника. Има и био масло в повечето супермаркети. Вкъщи не ядем месо, яйца взимам от "свободни кокошки" - нещо не мога да се прежаля за унгарските био яйца, а и не консумираме чак толкова много.

Козметика съм взимала от Здравословен и от Гая органик, за дъщеря ми взимам серията на Веледа, която май не е био, а просто е с натурални съставки.

Нали не наричаме "био" серии като тези на Арома например, които никакъв сертификат нямат? Под био продукти имам предвид само такива, които имат печат на сертифицираща организация, не всичко, на което пише "еко" и "био".

# 37
  • Мнения: 658
Нали не наричаме "био" серии като тези на Арома например, които никакъв сертификат нямат? Под био продукти имам предвид само такива, които имат печат на сертифицираща организация, не всичко, на което пише "еко" и "био".
  202uu
Извинявам се на авторката на темата, че така обсебих темата й, но въпросите, които тук коментирате силно ме вълнуват Embarassed
Когато става дума за купуване на био продукти, по света работят много успешно кооперативите като така цените им са доста по-приемливи, има възможност за цялостно управление на предлагания асортимент и винаги получавате прясна продукция. Аз знам за поне два модела домакински кооперативи. Единия модел вече работи и в България - София и Пловдив, с малки разлики, но основното е че домакинствата имат директна връзка с био фермерите и си зареждат продукти без посредници. Има съвсем реален потенциал за такива кооперативи и в Бургас, сега научавам и за Варна.
Другия тип кооперативи е като този - магазин за здравословна и достъпна храна със изцяло затворен цикъл. Стоките, които се предлагат там са био храни, произведени от членове на кооператива с минимална надценка, други здравословни храни и  домакински стоки, които се зареждат наедро, но се предлагат на членовете на групата без никаква търговска надценка. Повечето от членовете работят в магазина веднъж на месец, например, като срещу това получават отстъпка или нищо. В този магазин могат да пазаруват единствено членове на кооператива. Този модел все още не е проходил в БГ.
Споделям ви тази информация с едничката цел да спрете да набеждавате биото като недостъпен пазар Simple Smile Освен биомагазините има и други начини

# 38
  • Мнения: 2 132
Ние минахме вчера през магазина на Гимел. Опашка 10-тина човека Simple Smile Краставиците от 1.20 до 1.80лв за кг, домати 2.40 кг, салатка по 50стотинки, спанак 1,50 за кг... Ами, в магазина не био нещата са по-скъпи Grinning

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 108
Ние минахме вчера през магазина на Гимел. Опашка 10-тина човека Simple Smile Краставиците от 1.20 до 1.80лв за кг, домати 2.40 кг, салатка по 50стотинки, спанак 1,50 за кг... Ами, в магазина не био нещата са по-скъпи Grinning

JeniB, къде се намира магазина на Гимел?

# 40
  • Мнения: 122
Нали не наричаме "био" серии като тези на Арома например, които никакъв сертификат нямат? Под био продукти имам предвид само такива, които имат печат на сертифицираща организация, не всичко, на което пише "еко" и "био".
  202uu
Извинявам се на авторката на темата, че така обсебих темата й, но въпросите, които тук коментирате силно ме вълнуват Embarassed
Когато става дума за купуване на био продукти, по света работят много успешно кооперативите като така цените им са доста по-приемливи, има възможност за цялостно управление на предлагания асортимент и винаги получавате прясна продукция. Аз знам за поне два модела домакински кооперативи. Единия модел вече работи и в България - София и Пловдив, с малки разлики, но основното е че домакинствата имат директна връзка с био фермерите и си зареждат продукти без посредници. Има съвсем реален потенциал за такива кооперативи и в Бургас, сега научавам и за Варна.

Да не би да имаш предвид така наречените задруги за солидарно земеделие? На мен поне така ми звучи.

# 41
  • Мнения: 658
Да не би да имаш предвид така наречените задруги за солидарно земеделие? На мен поне така ми звучи.
Точно тях имам предвид

# 42
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 691
Ние минахме вчера през магазина на Гимел. Опашка 10-тина човека Simple Smile Краставиците от 1.20 до 1.80лв за кг, домати 2.40 кг, салатка по 50стотинки, спанак 1,50 за кг... Ами, в магазина не био нещата са по-скъпи Grinning

JeniB, къде се намира магазина на Гимел?

Извинявам се ,че отговарям аз . Ето това намерих-http://www.gimel.bg/new/index.php?act=content&rec=3

# 43
  • Мнения: 2 132
Ние минахме вчера през магазина на Гимел. Опашка 10-тина човека Simple Smile Краставиците от 1.20 до 1.80лв за кг, домати 2.40 кг, салатка по 50стотинки, спанак 1,50 за кг... Ами, в магазина не био нещата са по-скъпи Grinning

JeniB, къде се намира магазина на Гимел?

Извинявам се ,че отговарям аз . Ето това намерих-http://www.gimel.bg/new/index.php?act=content&rec=3
Да, до село Звъничево. Това е малко след Пазарджик.

# 44
  • Мнения: 5
marcheto83 не съм сигурна дали разбрах точно каква информация търсиш. Тук - http://bioferma.bg/index.php?p=52&l=1 - можеш да видиш сертифициращите организации, които работят на местна почва, като някои си партнират с Балкан Биосерт, други са по-специфични. Ако търсиш повече коментари на тази тема, то за сега наистина трудно би намерила достоверен източник. Скоро ще има и такъв, но в момента цари лек информационен безпорядък. Можеш да ме питаш и на лични, ако те интересува нещо специално, аз ще ти отговоря като човек, който се занимава с това.

Намерих една малка ферма във Варна. Отговарям на лични на svetli и Back to Nature.


Много благодаря за информацията. Ако ми се появят други питания, ще се възползвам от възможноста за лично...Благодаря ти още веднъж.

Общи условия

Активация на акаунт