здравейте - имам въпроси

  • 962
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 564
бебчето ми вече се роди казва се мартин и  е на 8 дни
вече се знае че изцяло ще сме на изкуствено мляко  аз още не съм се ориентирала в правилата на това хранене и ми е трудно ( така че тази тема ще е най - посещаваната от мен вече)прегледах библиотеката на бързо но поради липса на време (знаете как е в началото)да чета не намерих отговори а имам толкова въпроси и всичко ме интересува
първите дни той много повръщаше ядеше по 5 гр фризолак  и беше изплашил всички   сега минахме на вризовом и вече си хапва по цели 50гр  незнам как се определя дозата според дните на бебето ? преди 2 дни едвам 30 гр изпиваше колко трябва да яде в следващите дни?
притеснявам се и от правилата на приготвяне на тази храна - пълня един термос с вряла преварена вода и го сменям на 12 часа - приготвям я и след 5 мин я давам дали улучвам подходящата температура? ако му е горещо дали има рефлекс да откаже ?аз пробвам на китката ама аз по принцип тарпя на много топло и не  мога да преценя- ако му е студено млякото както става накрая дали няма да го заболи коремчето ? пяната която се образува нали не се брои за грамаж?
задължително ли трябябва да си плакне устата след хранене , колко вода трябва да пие между храненията - слагате ли захар?
кърмените бебета акат почти на всяко хранене как е нормално при този вид хранене ?
ще се радвам ако  ме ориентирате в нещата свършвам сега че стана много далго

# 1
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Честито бебе!
След изписването ни от родилния дом, хранех Рая 8 пъти по 60 гр., но тя си е лакома. Децата са различни и не могат да се съпоставят количествата на храната, ако изяжда малко повече или по-малко - няма нищо фатално.
И аз процедирах така с термоса. За температурата- като си капнеш на ръката, трябва да усетиш лека топлина. Но някои бебета повече си харесват млякото студено, други- по-топло... детето само си показва, с времето ще свикнеш да разпознаваш реакциите му.
Пяната не се брои, брои се водата. Напр. 90 мл. вода+3 л. АМ=100 мл. мляко, независимо колко пяна се е образувала при разбиването.
Това за водата е болна тема- по-назад можеш да прочетеш споровете. Аз лично съм предлагала вода на децата си между храненията и съм ги оставяла да пият колкото искат. Мисля, че адаптето предизвиква жажда и водата е необохима на бебето. Ако не иска- не настояваш. Аз в началото слагах по малко захар, после я спрях. Но опитай с вода без захар- още по-добре ако я пие.
Колкото до акането- много си зависи от детето, и в това отношение всяко е различно. Голямата ми дъщеря имаше запек (случвало се е по 2-3-4 дена да не ака), малката акаше след всяко ядене. Това зависи и от млякото, което даваш.
Успех!

# 2
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
 Честито беб4е, да е живо и здраво!
Ще се опитам да ти отговоря на някои от твоите въпроси. Сигурна съм ,4е и други мами ще се включат и ще ти помогнат. В началото схемата на хранене е такавеа за всеки ден на бебето =на 10 гр. После става така 100 гр + по 10 гр за всеки месец, но всичко е много относително, защото всяко бебе се храни разли4но. Тези схеми са по-скоро оринтировачни. Прави малко пове4е мляко в на4алото 60гр или 90гр. То ще ти покаже колко му е достатъ4но. Не го насилвай, то ще поеме колкото му е необходимо.
За термоса и аз правех така за улеснение. За Т наистина по- преценка, гледай да е с телесна Т, но малко по-топла или студена не е фатално.Продължавай да я пробваш по същия на4ин с китката.
За приготвяне на млякото спазвай стриктно инструкциите на кутията и вси4ко ще е о.к .
Приятно хранене! Misc Baby Bottle Misc Baby Bottle Misc Baby Bottle

# 3
  • Мнения: 1 032
Честито бебче   ylinfant По принцип фризовомът помага и срещу запек, не само за повръщане- така че е напълно нормално да си пълните памперса след всяко ядене. Казват, че е нормално кърмачето да ака от 1 до 8 пъти на ден така че те очаква голямо сменяне и бърсане.
Относно грамажа на млякото- зависи и по колко пъти се храните на ден. Нашто педи ни беше казало, че до края на първия месец трябвало да стигнем до 110 мл мляко на хранене, а после да качваме с по 10 мл на месец, т.е. 2 месец- 120 мл, 3 месец- 130мл и т.н. Това обаче според мен е препоръчително, а не задължително- детето ти може да има и по- голям апетит, а може и да се насища с по- малко мляко. За да не ти се образува пяна при млякото можеш да го разбиваш с вилица. Ние бяхме на фризовом и процедирахме така- хем се разбива по- лесно когато водата е хладка, хем няма пяна.
За водата- щом имате силно повръщане не давай вода един час преди и след хранене. За това се сещам в момента

# 4
Честито бебче! Да ви е живо и здраво. Не е страшно. Трябва само да си спокойна и всичко ще си дойде на мястото. Сега да започна със съветите които мога да ти дам. Ако гледаш упътването отзад на кутията няма да се чудиш по колко да даваш и по колко пъти. Ако видиш че остава или пък че го изпива на един дъх и иска още ще корегираш дозата. Понякога ако усетиш че е огладнял бебчо и ако все пак искаш да спазваш интервалите между храненията просто му дай водичка- преварена/с малко захар или без/. Може и чай от лайка а също и има един чай на хип- против колики. той си е сладичък. Чувала съм че някои деца отказват да пият вода, но не е болка за умиране. Не се вживявай в това. Ще пие вода като иска. А за да си сигурна че количеството е точно първо ще слагаш водичката, а след това мерителните лъжички. А сега за Марките адапт. мл.
моя бебчо е на 55 дни и вече сме пробвали почти всички млека. Той е лаком и всичките ги хареса, но най добре му се отрази Аптамила. Много съм доволна. От Фризолака се запече яко. Успех и я карай по- спокойно

# 5
  • Мнения: 5 299
Здраей и честито беб4е Hug
На повечето въпроси другите момичета са то отговорили, но и аз да се включа. За топлото мляко, можеш да сложиш шишето във съд със студена вода - или на течаща студена вода - по-добре да е по-хладко, щом не ожеш да предцениш, защото аз вчера така се заблудих и  малката се разплака - оказа се че млякото е по-горещо и малко и изгорих устата, но не беше страшно. Можеш също да си вземеш шише има такива на Нук(мисля че бяха) -показва кога е идеална температурата. Peace
За водата аз давах, но малката не искаше и до ден днешен не пие вода, но подслаждах първия месец(доколкото си спомням имаше връзка със жълтеницата) Можеш да си купиш чай на Хип(против колики) или да свариш в 100мл вода 5-6 зрънца копър. Аз кърмих малко(20дена) , но като минахме на АМ малката започна да ака 1 път на ден и така е досега. За повръщането  - нормално е . Не трябва да те притеснява, че връща мляко, ако повръща на фонтан - може да означава, че е с рефлукс.

Радвай се на беб4ето и ако имаш още въпроси питай Hug

# 6
  • Мнения: 5 713
Здравей!  bouquet
Вклю4вам се само по няколко въпроса.
За пяната на млякото: гледай да я избягваш, защото малко или много засилва коликите. Вместо да друсаш шишето, може да разбъркваш млякото с лъжица.
Усти4ката гледах да я плакна след всяко хранене  с малко вода.
Вода за пиене предлагай, но ако откаже не се притеснявай. С ад. мляко беб4овците поемат достатъ4но те4ности. Захар не съм слагала. За акането не знам- всяко детенце е разли4но. Маги примерно я запе4е Фризовома. До организъм си е.
Успех

# 7
  • Мнения: 4 564
 благодаря ви за съветите   Simple Smileмарти вече спря да връща - хапва по 50 гр Misc Baby Bottle и аз за сега съм доволна
спинка  smile3524по цял ден , но през ноща е неспокоен и плаче  newsm45
след като изварите или стрерилизирате шишетата как ги подсушавате ?
аз ги бърша със  твърда салфетка или домакинска хартия
правилно ли е това?

# 8
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Първите месеци обикновено са така- денем спи, нощем- плаче (или просто се кокори...)
Знам, че повечето майки смятат стерилизацията за необходима, но според мен- не е (и не само според мен, все по-често срещам инфо по чуждите сайтове, че е достатъчно да извариш шишето преди първата употреба, а след всяко хранене се мие с четка и сапунена вода). Не съм стерилизирала и проблеми с децата не съм имала.
Мисля, че бърсането на шишетата не е най-добрият вариант- остават влакънца по стените на шишето. По-добре е да си изсъхне.

# 9
  • Мнения: 46 434
........колко трябва да яде в следващите дни?.....

Бебетата са различни. Аз съм давала толкова, колкото е искало моето, а не колкото са пили нечии други. Правех и ако още плачеше правех ново и така, докато се наяде. Беше на поискване.

..... притеснявам се и от правилата на приготвяне на тази храна

Преварявах вечерта и я пиеше през следващия ден. Винаги на стайна Т, не съм притопляла или изстудявала.

 
.....пяната която се образува нали не се брои за грамаж?......

Не.

 
.......задължително ли трябябва да си плакне устата след хранене , колко вода трябва да пие между храненията - слагате ли захар?

Не, не съм плакнала устата.
Вода не съм давала /докато беше изцяло на течна храна/, след като я захраних с твърда храна тогава започнах да предлагам вода. Захар не давам, дори сега, няма нужда от захар, расте си здрава и права и без нея.


 
.......кърмените бебета акат почти на всяко хранене как е нормално при този вид хранене ?


И тук бебетата са различни, моето акаше преди и след хранене, м/у 14 и 16 пъти на ден  ooooh!

# 10
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Честито бебче Hug
И аз да се включа по някой въпроси,за температурата на млякото-може и вообще да не го затопляш,просто с водичка,която е била на стайна температура,първо това много ще те улесни,второ бебетата свикват с дадена температура на млякото и в даден момент ако нямаш възможност да затоплиш,може да ти откаже да го изпие.
През ноща ако ти се буди може да му даваш чайче/чайовете на хип вършат чудесна работа/приготвят се много бързо,те са на гранули и се разтварят във вода,с малко захар/има против колики,подсилващи,абе всякакви.
Шишетата никога не съм бърсала след стерлизация/не е необходимо/

# 11
  • Мнения: 4 564
значи мога да приготвям храната във  влажно шише? newsm78
не че се вманячвам ама когато нещо е ново за мен винаги се притеснявам  Rolling Eyes
незнам откаде ми е останало в главата че шишето трябва да е абсолютно  сухо !?

# 12
  • София
  • Мнения: 2 356
  bouquet
Аз след като стерилизирах шишетата, ги сглобявах и затварях. Нищо им няма. Така няма да се чудиш къде да ги слагаш да съхнат. Плюс това те няма да стоят 2-3 дни - още същия ден ще използваш всичките измити шишета.
За температурата - аз не съм си капала на китката, а и до сега си допирам топлото шише до клепача на окото, ако пари, значи и на бебето ще пари. Досега грешка е нямало (е 1-2 пъти, не се брои, но бебето ще се разреве, ако има нещо.)
Виж сега - пяната, смятам че тя е тази която образува коликите на бебето, т.е. въздушните мехурчета. Винаги съм я махала по-следния начин:от капките за колики - Еспумизан или Саб Симплекс, каквото даваш, капеш 2-3 капки в шишето с мляко. Пяната изчезва моментално. Така правех до 4-5 месец да призная.
Устата плакнех с 1-2 лъжички вода, заради млечницата.
Смятам, че е по-добре, ако нощем се буди да даваш мляко, а не чай. Бебешкия организъм си знае кога е гладен. Моята спря да се буди нощем към 4 месец.

п.п. И ние бяхме на Фризолак смесен с Фризовом. Давай колкото му се яде. Правиш малко повече, като почне да си го изпива, правиш следвщата доза. То само ще си регулира. мойта на тая възраст ядеше между 30 и 60мл, като ако изпие по-малко, ревваше по скоро.  Grinning Сега гледам е яла по 10-11 пъти, а и още мъчих кърменето. На 2-3 седмици е яла между 60 и 80 мл - около 8 пъти дневно. Това е приблизително. И на 1 месец вече около 90-100мл, а на 2м между 120 и 180 мл различно през деня. Като нощем хапва по малко денем повече. Така че схемите много много не важат, те са приблизителни, а всяко бебе си е различно.
А, когато спрях да кърмя, тя започна да ака по веднъж на ден. Аз веднага реших, че се е запекла и по съвет на педиатърката включих Фризовом (преди това давах само Фризолак). Тя не започна да ака по-често, но пък спря да връща млекце след хранене. Преди това не смеех да заспя, от страх да не повърне, случваше се, ако не се е уригнала добре, напр.

Последна редакция: нд, 27 ное 2005, 21:14 от Denat

# 13
  • Мнения: 5 299
значи мога да приготвям храната във  влажно шише? newsm78
не че се вманячвам ама когато нещо е ново за мен винаги се притеснявам  Rolling Eyes
незнам откаде ми е останало в главата че шишето трябва да е абсолютно  сухо !?


Изключително рядко ми се е случвало да правя млякото в сухо шише. Най-често го измивам преди да направя млакоото. Също не съм стерилизирала( 2-3 пъти месечно) и то само първите 3 месеца. Сега не стерилизирам нищо. Мия шишетата с четка, веро и гореща вода - не подсушаам после.

# 14
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Аз съм стерилизирала с хапчетата на Чико/студена стерилизация/.По лесно и удобно е не са ми се скапвали шишетата и бибероните,както се получава при изваряването Wink

Общи условия

Активация на акаунт