пак за коледа - какво ще разкажете на децата

  • 2 735
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 506
Говоря за дечицата, на които им предстои да празнуват първата си осъзната коледа (2.5 - 3 год).
Аз установих, че нямам ясна идея дали и как да предам това, което зная за Рождество. Някой да е попадал на нещо подходящо за тази възраст - разказче, илюстрации, филмче?
Или да оставя разказите за по-натам, пък сега да наблегнем на лампичките по елхата, дядо Коледа и подаръците?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 792
Аз не се вдълбавам (на 2г4м е). Четем 'Франклин и коледният подарък' и чакаме Дядо Млаз, който носи подалъци на който слуша. Туй то.

# 2
  • Мнения: 2 452
Моето дете е англоговорящо; миналата година (беше точно на 3 години и беше първата и осъзната Коледа) и купих комплект книжки за Рождество Христово, разказани като приказка; оттам научи за " baby Jesus", друго не зная дали и остана от историята (тя обожава бебета). Имаше и няколко книжки за грозни дървета, които се украсяват с много любов и грейват (идеята същата, само вариантите различни). Сигурно отново ще четем същите книжки, но вероятно ще разбере повече този път.
Един ден (сигурно е било още през лятото, когато бе на 2.5) и разказах и за Санта, как идва от комина през камината и оставя подаръци; как го возят еленчетата и как елфовете на Северния Полюс изработват подаръци за послушните деца - после близо месец се страхуваше да остава сама в дневната, където е камината Mr. Green. Така че внимавайте какво и как им казвате; много са впечатлителни в тази възраст! Аз не съобразих.

# 3
  • Мнения: 1 258
Хей Лаура,как детето ти е англоговорящо,а ти пишеш на такъв хубав български?Това е тъжно!

# 4
  • София
  • Мнения: 4 866
Какво ще им разкажа ли? Ами истината. Дори мисля за по-голяма "церемониалност" заедно да прочетем рождествената история от библията, т.е. да подчертая, че това не е просто поредния мамин разказ за нещо си, а е истинска история, случила се много преди те да се родят.

Позходящи за възрастта на твоето детенце са няколкото различни издания на библията, които са предназначени за деца - с кратки и ясни текстове и красиви илюстрации. Има ги в книжарница "Верен" на Солунска (в София) - имат възможност и за поръчка онлайн, на сергиите на Славейков сигурно също ги има.

# 5
  • Мнения: 3 506
Laura, голям автогол си си вкарал значи с тази камина  Laughing Удивително е какви работи могат да родят малките главици....

Бу, тези книжки с костенурчето Франклин много често се споменават, пък никога не са ми попадали пред очите, трябва да взема да се поогледам по-внимателно.

Yanita, това за истината ясно, ама моя щурчо трудно ще ме слуша, ако не успея с нещо да му привлека вниманието, затова ми се искаше малко "нагледен материал". Ако не те затруднява, кажи кое издание ми препоръчваш. По-лесно ще ми е да го поръчам on-line, ама да не се окаже като книжлето с текстове от библията "за деца", което имам, че то определено не е за деца...

# 6
  • София
  • Мнения: 4 866
познавам добре второто и третото издание. червената книжка е със съвсем кратки текстове - 3-4 изречения. другата е с тектове от поне половин страница със ситни букви - за по-големи дечица. та засега бих ти препоръчала червената книжка.

за франклин - много книжки има тук:http://www.pe-bg.com

# 7
  • Мнения: 2 452
Laura, голям автогол си си вкарал значи с тази камина  Laughing Удивително е какви работи могат да родят малките главици....

Бу, тези книжки с костенурчето Франклин много често се споменават, пък никога не са ми попадали пред очите, трябва да взема да се поогледам по-внимателно.


Тя го надрасна; тази година исках да сложа малка елхичка пред камината, но не ми разрешиха, защото Санта щял да се спъне в нея като слизал от комина, та се наложи да я преместя.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 249
С Ради четем заедно Библия за деца. В седмицата преди Рождество ще правим от глина Мария, Иосиф, бебето Исус, обора, животните.
Този вариант, за който Янита говори е:
А тук можеш да я поръчаш: http://www.veren.org/rubrik.php?T=12&SESID=9612de13ba981b16379a347fa7626038

Ето и няколко линка с картинно предаване на историята:
The Nativity Story
http://www.learnthebible.org/saviour_is_born.htm - има линк към презинтация на PowerPoint
http://www.geocities.com/~perkinshome/story.html
The Christmas Story Advent Coloring Book

# 9
  • София
  • Мнения: 4 866
ехооооо, големи сръчковци се извъдихте! сега пък и глина! направо се депресирах вече с моите картонени елхички. габриела ще си помисли, че има най-несръчната майка Laughing

# 10
  • Мнения: 3 506
Yanita, благодаря.
Iva, и на теб! Поръчах я вече, остава да ми я донесат. Довечера ще разгледам линковете - ужким търсих и аз, ама на нищо интересно не попаднах. С две думи ще пробвам да го заинтригувам малкия пък да видим. Ради е с около годинка по-голям, нали? От кога четете, интересно ли му е?

ПП За глинените фигурки и аз не смея, ще вземем да направим нещо, дето после никой няма да познае какво е Laughing

# 11
Тази библия за деца и ние я четем.Мойта дъщеря е почти на 6 и се сърди че историйките са много кратки.За това купихме и други книжки на тази тематика.Иначе тая червената библия за деца е на български и английски-така че четем на които език тя си избере.И понеже живеем в Торонто тя предпочита английски  ooooh!

Последна редакция: пт, 02 дек 2005, 00:59 от Vivi

# 12
  • Мнения: 1 347
ще правим от глина 

От къде купувате глина? Иска ми се да намеря от тази кафявата и да я демонстрирам на щерката Simple Smile

# 13
  • София
  • Мнения: 7 242
ще правим от глина 

От къде купувате глина? Иска ми се да намеря от тази кафявата и да я демонстрирам на щерката Simple Smile
Глина има в почти във всяка книжарница. Вчера гледах и в онзи големия детски магазин до Билата на бул. България

# 14
  • София
  • Мнения: 2 249
ехооооо, големи сръчковци се извъдихте! сега пък и глина! направо се депресирах вече с моите картонени елхички. габриела ще си помисли, че има най-несръчната майка Laughing
Ми така е, като не обича да оцветява, но честно казано не е особено впечатлен от "сръчността" ми.
А картонените елхички са супер!

Ради е с около годинка по-голям, нали? От кога четете, интересно ли му е?
Ради е на 3,5. Имаме детската Библия от бебешкия период и сме започнали да я разглеждаме заедно с другите книжки - значи преди 2г. Колко е разбирал е друг въпрос, но обича да я разглежда и да си говорим.

Общи условия

Активация на акаунт