Неколаус, дядо Коледа

  • 1 019
  • 7
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 242
Дойде време и аз да научавам разни неща от дъщеря си Grinning. Ето тези дни например, ми обясни, че Николаус бил брат на дядо Коледа, надничал през прозорците и му казвал кои деца са послушни и кои не /за да знае добрият старец как съответно как да раздаде подаръците Wink/. Аз като детенце израсло с дядо Мраз си признавам, че тези неща хич не ги знам, а въпреки желанието ми, не намерих книжка в която да е обяснено. Та сега въпросът - Цвети твърди, че тази нощ Николаус ще мине по къщите е ще остави в обувките на децата плодове и лакомства. Ха, сега newsm78 Аз мислех, че дядо Колда пълни чорапчето с вкусотийки и то на Коледа. Как е в действителност? И още - Цвети ми говори за някакъв обичай да се оставя нещо на дядо Коледа. И по този въпрос не съм осведомена.... и изобщо какво се прави на Коледа и около Коледа /за Бъдни вечер знам/.

# 1
  • Мнения: 2 792
 Лекси, Цвети учеше немски в детската градина, нали..., тези и познания, май се дължат на немското влияние Wink
 Николаус е  традиционен герой в Германия, той идва наа 6 декември и носи подаръци и лакомства, не знам дали е точно брат на дядо Коледа, но има май някаква връзка между тях... Честно да ти кажа мамите в чужбина, най-точно биха ти отговорили, аз имам само  любителски познания по въпроса Laughing

# 2
  • Мнения: 3 927
Май трябва да научим всички западни обичаи и традиции...толкова бързо се настаняват у нас......
И аз не съм наясно и се присъединявам към питанката ти.

# 3
  • Мнения: 2 700
Сен Никола се чествува тържествено основно в католическия свят. Във Франция се води предшественик, но не роднина на Дядо Коледа. Пак там в нощта на 5 срещу 6 декември децата оставят пред вратата на къщата си някаква храна (за магарето на Сен Никола) и обувките или чорапите си близо до камината, които Сен Никола пълни с лакомства от благодарност, че са нахранили магарето му. Коледните чорапи, които напоследък добиха популярност в БГ, са всъщност предназначени за Сен Никола.

# 4
  • В офиса
  • Мнения: 3 995
Е то този Николаус си е нашият св. Николай. Темата ти ме накара да попрочета за него, защото не знаех кой знае колко много. Ето на тук житието му - http://www.pravoslavieto.com/life/12.06_sv_Nikolay.htm. Имаше интересни и поучителни моменти
Цитат
След смъртта на родителите си той употребил всичкото си богато наследство за добри дела, стараейки се да не го знаят тия, на които правел благодеяния. Той помнел Божията заповед - да правим добро скришом ида не търсим за него светска слава.
Та, мисля си този Николаус, роднина на дядо Коледа не го ща в къщи Simple Smile Ще направя една компилация от прочетеното и ще й го разкажа като приказка. За рибата на трапезата е ясно.

# 5
  • Мнения: 2 792
  Май трябваше да уточня, че сейнт Николаус е св.Николай, ама съм патка заспала и си мислех, че всички го знаят Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 7 831
Това открих:

Цитат
В Западна Европа също честват свети Никола (Николаус). В немско-говорящите страни, Холандия и Белгия този ден е особено важен за децата. В нощта на пети срещу шести декември децата оставят обувките си с надеждата добрият светец да ги напълни с лакомства и подаръци.  В много райони на запада празненствата за свети Николаус постепенно се трансформират в Коледа.

Цитат
Тържествата започват още от 6 декември, деня на свети Никола, когато децата оставят обувките си пред камината. През нощта Николаус обикаля от къща на къща, носейки със себе си голяма книга, в която са записани всички пакости на децата. Ако те са били послушни през годината, добрият старец оставя в обувките им лакомства и дребни подаръчета. Ако обаче малчуганите са вършили повече пакости, отколкото добрини, той напълва ботушките им със сухи клонки.

Нещо интересно.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 242
Благодаря на всички зо отговорите  bouquet  bouquet  bouquet
пуснах темата и в "Родители в чужбина" - там също ми дадоха много изчерпателни отговори.
Днес май ще трябва да посетя Била-та за лакомства Wink
Но май става много объркано newsm78 - Бъдни вечер ще празнуваме по източноправославно му, Николаус - по католически, дядо Коледа, по американски образец, а от време на време се опитва да се намеси и Дядо Мраз Joy

Общи условия

Активация на акаунт