МОЛЯ ПОСЪВЕТВАЙТЕ МЕ!

  • 2 530
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Predstoi mi izti4ane na maj4instvoto ot 2-te god.Iskam da si polzvam plateniq otpusk vednaga sled kato svar6i mai4instvoto mi.Rabotodatelqt mi otkazva ustno da mi razre6i takav.Motiv:firmata ne funkcionira i trqbva da se razdelim kato podpi6e6 molba za osvobojdavane.Az otkazah da podpi6a takava.Predloji mi da me nazna4i v dr. negova firma na vremenen dogovor.Tova sa6to ne me ustoiva i tova mu otkazah.Vapreki tova podadoh molba za otpusk s vh.nomer/data i pe4at i sega 4akam.Otgovor nqmam.Vaprosite mi sa:
1.Kak da procediram v slu4ai , 4e firmata ne mi otgovori na molbata?
2.kak da procediram v slu4ai, 4e mi bade othvarlena molbata pismenno.
3.V slu4ai 4e se varna na rabota bez da polzvam otpuska ima li pravo rabotodatelq da mi namali zaplatata i po tozi na4in da me prinudi da napusna sama.
4.Тъй като от фирмата не искат да ме съкратят ,а може да ме освободят по взаимно съгласие.Ако се съглася и започна работа на друго място от където ме съкратят ме и пратят на борсата.Има ли такъв вариант с цел по-голямо обещетение и по-дълъг срок.
5.Ако ме съкратят , а преди това съм била в майчинство -какво се взема като доход назад за изчисляване на обезщетението за борсата- майчинството(240 лв.) или заплатата на която са ме осигурявали.
Предварително благодаря на всички,които се включат и ме посъветват.

# 1
  • Мнения: 126
Фирмата не е ли замразена или ликвидирана (не съм съвсем сигурна дали се казваше така) щом не функционира? Ако е,значи не може да се върнеш на работа. Поне аз така го разбирам,но нека по-знаещите да се изкажат.

# 2
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
По 1 и 2 от питането ти - имаш неизползван отпуск и за 2010 г. нали
КТ
Отлагане на ползуването
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
1. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.

По 3 от питането ти

Закон за защита от дискриминация
чл.13, ал. 3 (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Когато майката, която ползва отпуск за бременност и раждане или за отглеждане на дете, или лицето, което ползва отпуск по чл. 163, ал. 8 от Кодекса на труда или за отглеждане на дете, се върне на работа поради изтичане на отпуска или поради прекъсване на ползването му, има право да заеме същата длъжност или друга, равностойна на нея, и да се възползва от всяко подобрение на условията на труд, на което би имало право, ако не беше в отпуск.
Чл.14, ал.4 (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) След завръщане от отпуск в случаите по чл. 13, ал. 3, при наличие на индексиране на заплатите на работниците и служителите, трудовото възнаграждение на лицето, ползвало отпуска, се индексира със съответния на останалите работници и служители процент.

# 3
imam otpuska ot 2009 ,2010 i 2011 god.
Firmata ne funkcionira , nqma slujiteli kam neq , osven men i oshte edna maika.Vsi4ki slujiteli bqha prehvarleni kam dr.firma na rabotodatelq dokato bqh v mai4intsvo, no zabelejete na vremen dogovor.Sa6toto mi be6e predlojeno i na men , no az ne podpisah.Sega oba4e me karat da podpi6a molba za osvobojdavane.No az ne iskam , za da ne izgubq pravata si na zaz6titena ot zakona kato majka na dete pod 3 god.Vaprosa e , 4e naj-veroqtno 6te tarsqt a4in da me prinudqt da napusna.Moje li tova da stane kato pri eventualno vra6tane na rabota mi promenqt zaplatata na po-niska.

# 4
Oshte edno uto4nenie za firmata - tq ne funcionira , no si sa6testuva , ne e zakrita , nito likvidirana,prosto kam neq nqma slujiteli osven men i oshte edna majka.

# 5
  • Мнения: 135
В същото положение съм поставена и аз във фирмата, в която работя.
Всички служители са преназначени към друга фирма, а тази се води "замразена". Sad

# 6
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
Oshte edno uto4nenie za firmata - tq ne funcionira , no si sa6testuva , ne e zakrita , nito likvidirana,prosto kam neq nqma slujiteli osven men i oshte edna majka.

И какво като търговското дружество няма дейност, нали не е в ликвидация напр. Трудовият ти договор е към това търговско дружество и имаш правата по КТ.

# 7
da , az pravata 6te si tarsq po KT , vaprosa e dali rabotodatelqt moje da me prinudi po dr. na4in da napusna po svoe jelanie.Zatova iskam da razbera pri eventualno vra6tane na rabota  ima li pravo da mi namali zaplatata napr. na minimalnata?

# 8
koketka, ti kak 6te procedira6,kakvo ti predlagat na teb kato varianti?

# 9
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
da , az pravata 6te si tarsq po KT , vaprosa e dali rabotodatelqt moje da me prinudi po dr. na4in da napusna po svoe jelanie.Zatova iskam da razbera pri eventualno vra6tane na rabota  ima li pravo da mi namali zaplatata napr. na minimalnata?

Работодателят, за съжаление, винаги може да се опита да те принуди нещо с различни неформални методи. Въпросът е да не се поддаваш и да опиташ да запазите добрия тон.

# 10
  • София
  • Мнения: 97
Добре де, ама какво ще работиш в тази фирма ако се върнеш на работа там? Нали няма дейност? Трябва нещо да се споразумеете- например да си използваш отпуска или да ти го плати, а после да те назначи директно на постоянен трудов договор в новата фирма....примерно  newsm78

# 11
problema e 4e iskat da me nazna4at na vremenen dogovor v dr.firma , a tova izob6to ne e dobar variant za men.Prosto tarsqt na4in da me mahnat i to po lesniq za tqh na4in.

# 12
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
problema e 4e iskat da me nazna4at na vremenen dogovor v dr.firma , a tova izob6to ne e dobar variant za men.Prosto tarsqt na4in da me mahnat i to po lesniq za tqh na4in.

Важно е, че го знаеш.

# 13
  • Мнения: 820
problema e 4e iskat da me nazna4at na vremenen dogovor v dr.firma , a tova izob6to ne e dobar variant za men.Prosto tarsqt na4in da me mahnat i to po lesniq za tqh na4in.

Защо не пишете на кирилица? Толкова ли е трудно? Пък и пускате втора тема за едно и също нещо май ....

# 14

Общи условия

Активация на акаунт