За скъсената юздичка на езика?

  • 3 523
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 227
Здравейте  Simple Smile  
Мартин е на две години и четири месеца и откакто се е родил, та до днес, непрекъснато е с наслюнчена брада, която често изпръхва. Доскоро педиатрите отдаваха този феномен на никнен на зъбките, но вече отдавна зъбки не никнат, а слюнката му продължава да си тече. Освен това вече почти проговори и особено при произнасянето на "съскащите" съгласни, плюе много.
Заведох го на стоматолог по друга причина и когато споделих с нея за слюнченето, тя каза, че юздичката на езичето й се струва късичка. Освен това имаме фамилна предразположеност към това (половината ми рода сме с рязани юзди).
Въпросът ми е - някоя от вас имала ли е подобен проблем? На какъв специалист и къде трябва да го заведа? Хирург спомена стоматоложката - но кой?
Необходимо ли е направление?
Някой с опит по въпроса и друга възможна причина за непрекъснатото слюнчене?

Благодаря предварително  Simple Smile

# 1
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Причината за прекаленото слюноотделяне може също така да е друга: например някакви налепи в носоглътката и други, които са все пак от компетенцията на докторите. Аз обаче като логопед ти препоръчвам да я отрежите, ако наистина е къса. Това, може би знаеш, влияе на произношението. А и от стомотолог знам, че предизвиква оголване на зъбите в основата им. Мисля че трябва да се обърнете към зъболекар хирург. Пращам ти на ЛС телефон.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 227
Благодаря за отговора и ЛС, logo5ka  Simple Smile

За вредата от късата юздичка върху говора знам много добре - сестра ми "говореше" ужасно преди да я отрежат. Сега говори идеално, благодарение разбира се и на половингодишното посещение при твоя колежка.
На Мартин не мога да преценя къса ли е или не, не съм специалист, но ще го заведа непременно.
Само да те питам - тази лекарка освен в частен кабинет къде работи (в коя болница)? Извинявам се за върпоса, но съм се настрадала достатъчно от "специалисти"  Embarassed
И още нещо - ако се окажа, че не е езика, а съскането (той съска доста) продължи, на каква възраст най - рано мога да се консултирам с логопед? Трябва ли да изчакам и Р-то, и другите по - сложни буквички и после наведнъж да изправяме нещата (ако има какво да се изправя)? Или по - рано - по - добре?

# 3
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Тази зъболекарка работи само на частно. Преди това е била в транспортна болница до гарата. Тази вечер ще опитам да и се обадя. Мен ме води една друга зъболекарка, нейна позната, за да ми цепи венеца,че бая се бях издула Wink Тогава я питах дали мога да и пращам деца, защото е хирург и тя каза ОК.
За логопед изчакай да навърши 3 годинки, но не по-късно. До тогава речта все още се формира.

# 4
  • Мнения: 462
Ние също имахме този проблем, но по съвет на детската невроложкато и  логопеда при които водехме единия си близнак на рехабилитация отрязяхме юдичката още на около 10 месеца ако не се лъжа. Ходихме в стоматологичния факултет и стоматолозите първо ни се изсмяха, а после ни обвиниха, че сме луди. Казаха че манипулацията се прави под пълна упойка и детето било много малко затова. Трябвало да се изчака поне до две години. Логопеда обаче настоя защото се затруднявала подвижността на езика и детето първо трудно се храни с лъжица и второ ще има проблеми при проговарянето. Тогава отидохме при отоларинголог - д-р Радославов / уши, нос гърло/ в медицински център Гургулят, който без проблемно за не повече от една минута свърши работата. Щом Ви е семеен проблем би трябвало личния ви лекар отдавна да е предприел нещо в тази насока. Вземи си талон от здравната каса за уши, нос, гърло и иди при д-р Радославов

# 5
  • София
  • Мнения: 1 227
Заведох дребния в МА, гледаха го, бъркаха му в устата, плезиха го и всичко, за което се сеща човек. Казаха, че нищо му нямало  Wink  Всички ципи си били наред... А слюнченето си продължава, особено при съскащите съгласни, които при него са много съскащи...., щял да го израсте, казаха, но на мен нещо не ми е спокойно  Sad
Ще взема да пробвам и в Гургулят.
Благодаря на всички за отговорите Simple Smile

# 6
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Все пак ще се надяваме нещата да се оправят. Ако това съскане продължи и до четвъртата година ще ви се наложи да посетите мен или някой друг логопед Laughing  Но дано да го израстите. Стискам палци Grinning

ПС: Направихте ли консултация с уши нос гърло специалист, за да сте сигурни, че не се касае за полип в областта на назофаринкса.

# 7
Цитат на: rally
Здравейте  Simple Smile  

Въпросът ми е - някоя от вас имала ли е подобен проблем? На какъв специалист и къде трябва да го заведа? Хирург спомена стоматоложката - но кой?
Необходимо ли е направление?
Някой с опит по въпроса и друга възможна причина за непрекъснатото слюнчене?

Благодаря предварително  Simple Smile


Теди беше с такъв проблем, но го откриха на 2м като беше. Казаха ни , че трябва да се резне "юздичката", която се нарича "Френулум", преди детето да е проговорило. Ние го заведохме в ИНСТИТУТА ПО СТОМАТОЛОГИЯ, когато стана на 1г, при д.р Угринов. Той ни каза, че трябва да му се направи пълна упойка и с медицински трион да се резне под езика. Много се уплаших, най-вече от пълната упойка. Все пак е малко дете. Трябваше да бъде здрав поне десет дни преди манипулацията и да занесем кръвни проби. Виж сега какъв късмет имаше Теди: когато отидохме да занесем изследванията, анестезиологът го нямашер но се появи някакъв друг доктор, който ни попита за какво става въпрос. Ние му разказахме. Теди седеше в баща си и бяхме на стълбите,защото вътре в клиниката не пускаха. Докторът каза "Я дайте да погледна" и докато се усетим бръкна в устата на Теди, извади една ножичка и му кръцна юздичката. Детето ревна съвсем за малко , не от болка а от недоволство, че някой му бърка в устата. Потече и малко кръв и това беше всичко. ОПЕРАЦИЯ НА СТЪЛБИТЕ. Докторът дори не ни иска пари. Той всъщност не беше просто доктор, а доцент и каза, че на много дечица им бил резнал юздичката. Доцентът се казва Емил Георгиев и вероятно маже да бъде намерен в клиниката по пластична хирурги на 12 или 13 етаж на института по стоматология. Някъде му имам и визитката, ако искаш прати ми ЛС и ще я потърся. Това е. Дано съм ти помогнала поне малко.

# 8
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Не препоръчвам доц. Емил Георгиев дори за такова просто нещо.
Нашето бебе едва не умря от неговата "компетентност".
Наско също беше с много къса юздичка и то до толкова, че не можеше да пие и от биберон, и освен това имаше нужда от операция на небцето, за което ни пратиха при Георгиев.  Бебока се хранеше сьс сонда, защото не можеше да пие от шише, Георгиев му сложи една пластина на небцето и обеща, че всичко ще е наред, на езичето според него нищо му нямаше, нямало пречки да не яде - и същия ден бебо беше аспирирал мляко при нещастните опити за хранене - попаднало в белия дроб. Лежа един месец на антибиотици в интензивно отделение. Още имаме последици от тази пневмония...

Под всякаква критика е това да реже езичето на стълбите без елементарни хигиенни условия, но ми е много познато - като ходихме ние, на бебо му бръкна в устата с бъркалка от кафето си - Наско беше на 17 дни.

В последствие когато му оперираха небцето, са направили и удължаване на юздичката - УДЪЛЖАВАНЕ, а не рязане. И имаше едни ситни шевове под езичето. Сега вече се храни нормално, движи с и добре езика и може да се изплези - преди дори не можеше да го изнесе пред зъбите.

# 9
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
firebird:
Цитат
В последствие когато му оперираха небцето, са направили и удължаване на юздичката - УДЪЛЖАВАНЕ, а не рязане. И имаше едни ситни шевове под езичето. Сега вече се храни нормално, движи с и добре езика и може да се изплези - преди дори не можеше да го изнесе пред зъбите.


Скъпа, вие сте били със съвсем друга диагноза. Доц. Емил Георгиев е много популярен и добър специалист в тази област. Не знам защо така се е представил. Neutral Face
А във вашия случай често се случва детето да аспирира храна. Жалко, че е имало такива последствия. Но хубавото е, че вече се оправяте.


Що се касае за рязане на юздичката с пълна упойка, не е задължително. Въпросният доцент например използва някакъв спрей с локално действие.

# 10
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Георгиев отрече нашата диагноза - диагнозата беше комлекс или синдром на Пиер Робен - когато детето освен цепнатина на небцето има малко езиче, къса юздичка и по-малка долна челюст. Според него в родилното са се престарали, нямало такова нещо, детето не бивало да яде със сонда и резултата беше аспирационна пневмония.
Другите хирурзи, опериращи такива небца, казаха, че пластината не е била нужна - служела, ако има цепнатина и на венеца, а в нашия случай проблема беше мекото небце и съвсем малко от твърдото.
Децата с цепнатина на небцето можели да ядат, макар да връщат храна през носа, децата с Пиер Робен - не, поне не и в ранните месеци.
На практика стана това, което каза доц. Анастасов от Пловдив - детето не яде не заради небцето, а заради езичето и долната челюст. На 8-9 месеца започна да яде с лъжица и махнахме сондата, но тогава се виждаше вече, че езичето е доста пораснало. На 15 мес. го оперираха в Пловдив.
Доц.Георгиев може и да умее да  прави операции, но се има за прекалено велик и раздава акъл в области, в които не е компетентен,  като се оказа с нашето бебе.
И когато ни приеха в интензивното отделение, реакцията на дежурната лекарка беше "Пак ли тоя? Негова работа е да оперира, а на педиатрите е работа да се грижат за бебетата."

# 11
Не знам доколко е добър този доц.Георгиев, но колкото до хигиената, той беше взел стерилна ножичка и вероятно си е измил ръцете, докато беше в клиниката да търси анестезиолога. Аз съм доволна, че се случи така. Преди това Теди не можеше да прави "като кончето" и "ррррр", а сега дори и "л" казва - все звуци, които не би могъл да произнася, ако не му беше резната юздичката. Имам познати много добри логопеди, които са на същото мнение.

Общи условия

Активация на акаунт