Какво променихте в кърменето и храненето след годинката?

  • 533
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 567
Вашият опит и съвети ще ми е много полезен  Hug Знам, че повечето от вас водят записки и молбата ми е да надникнете и да попрепишете нещо  Grinning
При нас планът на хранене изглежда горе-долу така:

8.30 Кърмене
10.00 Закуска/каша с плод, кис.мляко с плод или бисквита, кус-кус, овесени, просени ядки, амарант и тн/. Попара не обича.  Rolling Eyes
Следва сън от 11 докъм 13ч, като често преди това се кърмим.
13.30-14.00 Зеленчуково пюре, по-точно сготвени и леко надробрени зеленчуци, 3-4 дни в седмицата гарнирани с месо.   chef Риба дадох само 1 път, не се одобри, ще пробвам пак по-натам.
Следва сън от 16 до 17-18ч. След това задължително кърмене и ако пожелае някой плод или плодово пюре.
В 19.30 вечерята е каша.
В 20.30 преди сън идва ред на кърменето.

Та, какво мислите? Смятате ли например, че трябва сутрин първо да давам закуската, а след това да предлагам цица? Същото важи и за следобедната закуска  newsm78 Не трябва ли да установя сравнително постоянни по време закуска, обед и вечеря, а също и 2 междинни закуски преди обяд и следобяд и между тях да кърмя?Само не знам къде да набутам всичко това... Laughing
А също-какво давате за вечеря?
Много благодаря предварително на всички!  Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 4 242
При нас режима и менюто са почти идентични с вашите. Закуската е малко оскъдна тъй като здраво се насуква през нощта и сутринта, та явно няма място. За сега не смятам да променям нищо, виждам че Ива е добре и доволна. Аз също.

# 2
  • Мнения: 2 567
Да, и нашата закуска е оскъдна, предполагам, че причнината е същата  Grinning Тя още от съвсем малко бебе се насмукваше здраво и после издържаше по цели 3-4 часа.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 381
При нас положението е подобно.
В сутрешните часове много се кърмим, т.е. колкото поиска
9-10ч. - закуска - каша, овесени ядки с масло и сирене или плод. Попара и макарони не обича
11-12ч - кърмене преди сън. Ако сме на разходка се пропуска, защото вече не иска да суче навън.
13-14ч. - обяд - взимаме от детската кухня, предлагам второто
15-16ч. - кърмене преди сън. Ако не заспи, предлагам десерта от кухнята.
18ч. - кърмене или десерта от кухнята
20ч. - вечеря - предлагам супата.
22ч. - кърмене за приспиване, понякога няколко пъти Laughing

От скоро се опитва да си промени режима с 1 спане на ден, но като часове храненията си остават.

# 4
  • Мнения: 313
Здравей,
Лора скоро ще стане на 1г3м.Вече спи по веднъж на ден.Горе-долу имаме вашия режим.
Закуска към 10.00ч-предпочита овесени ядки,най-често ги правя с кисело мляко и банан.
Обяд към 13ч -   chefгледам да съм сготвила супа-предпочита пилешка или зеленчукова крем супа
Следва следобеден сън от 13.30-16ч
Закуска -пасиран плод
Вечеря-каквото съм сготвила за нас,вече Laughing
Кърмене-когато ме пожелае,задължително преди сън. През ноща 2-3 пъти

# 5
  • Мнения: 967
При нас беше по същия начин. Само дето аз на 1год и 1мес започнах работа на пълен работен ден и разредихме доста дневните кърмения. Така постепенно минахме само на сутрин и вчер. Ще почне да хапва обилна закуска, когато спре да се буди нощем. Аз докто кърмех нощем сутрин не беше много гладен. Сега обаче нощем не се буди и сутрин омита огромна купа с каша  Wink
Моят съвет е да не променяш сегашния режим стига да не си решила да отбиваш постепенно. Ако започнеш да разреждаш кърменията неизбежно бебето ще започне да губи интерес към това занимание и е голяма вероятността да се отбие като моя син. Ако имаш възможност да си стоиш в къщи и да кърмиш по-добре задръж още малко така, пък скоро детето само ще с покаже, че вече не му е толкова интересно да суче често и ще разредите.
Сещам се само - като не обича попара, можеш да слагаш сиренце в зеленчуковото пюре на обяд. Сиренето е много полезно. Ако пък не харесва - наблегни на млякто  Wink Успех! Справяте се чудесно  bouquet

# 6
  • Мнения: 1 586
Не съм си записвала, но горе долу промените са следните (разбира се са станали плавно):
-спрях да давам купешки безмлечни каши, минахме само на домашни пълнозърнести и грис.
-Спрях да й готвя отделно зеленчуковите пюрета
-спрях да й пасирам манджите (това май го бях почнала още 2-3 месеца преди това) 
-спрях да й дробя с хляб/сухар манджата (взе да ги отказва надробените манджи)
-мина на нашата храна около годинката, почти не съм й готвила отделно
-може би около това време взе да отказва домашните пасирани плодове - предпочиташе да си ги гризка цели.
-нищо не съм променяла в кърменето и до сега - все си е на поискване Simple Smile

Това се сещам.

# 7
  • Мнения: 967
Само за ориентир да то кажа за режима ни сега:
7:30-8:30 - овесени ядки с мляко / попара със сирене (редувам през ден)
12:00 - 13:00  - Готвена манджичка ( зеленчуци + месо / ориз / картофи / бобови )
17:00 - 18:00 -  Плодова каша / мляко с ориз / кисело мляко с бисквити
20:00 - Мляко

Между храненията предиобед или следобед давам плод.

# 8
  • Мнения: 967
Не съм си записвала, но горе долу промените са следните (разбира се са станали плавно):
-спрях да давам купешки безмлечни каши, минахме само на домашни пълнозърнести и грис.
-Спрях да й готвя отделно зеленчуковите пюрета
-спрях да й пасирам манджите (това май го бях почнала още 2-3 месеца преди това) 
-спрях да й дробя с хляб/сухар манджата (взе да ги отказва надробените манджи)
-мина на нашата храна около годинката, почти не съм й готвила отделно
-може би около това време взе да отказва домашните пасирани плодове - предпочиташе да си ги гризка цели.
-нищо не съм променяла в кърменето и до сега - все си е на поискване Simple Smile

Това се сещам.


Абсолютно вярно  Wink

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Здравей,
Лора скоро ще стане на 1г3м.Вече спи по веднъж на ден.Горе-долу имаме вашия режим.
Закуска към 10.00ч-предпочита овесени ядки,най-често ги правя с кисело мляко и банан.
Обяд към 13ч -   chefгледам да съм сготвила супа-предпочита пилешка или зеленчукова крем супа
Следва следобеден сън от 13.30-16ч
Закуска -пасиран плод
Вечеря-каквото съм сготвила за нас,вече Laughing
Кърмене-когато ме пожелае,задължително преди сън. През ноща 2-3 пъти
При нас е доста подобно - но дребната сутрин си закусва най-здраво към 9ч,независимо от цялото сукане в ранните сутрешни часове.Яде каша - овесени ядки,просо,елда,зърнени ядки-смес - със сирене и масло или зехтин,защото с плод не се кусват въобще,гадост голяма според нея Sick
Към 10-10.30 суче пак.
Обядва към 12-12.30 - каквото съм готвила за нас,ако е подходящо,като отделям 2 порции за нея преди да сложа сол и подправки - едната заминава във фризера за боен запас,когато съм готвила нещо неподходящо,а другата остава за обяд.
Към 13.30 - сучене за приспиване за следобеден сън.Ако се разбужда,следва съответно пак сучене за приспиване,може по 2х така в рамките на следобедния сън.Суче и веднага след събуждане.
Към 16.30ч опитвам да дам плод с много променлив успех - обикновено изяжда 2-3 парченца само,хич не обича плодове това дете (батко й беше същия Rolling Eyes).
По някое време суче.
Към 19ч вечеряме ние и тя обикновено прихапва от нашите чинии по някое парченце,кога повече,кога почти нищо.
В 20ч се къпем и след това следва сучене за приспиване.
Нощем суче много различно,обикновено около 3 пъти - веднъж към 12-1ч и няколко пъти рано призори,към 4-5ч.
Нещото,което променям от няколко дни,е да се опитвам да давам първо манджата - т.е. ако примерно към 11.30 реши,че иска да суче,направо давам яденето,защото ако й дам да суче,обяда бива зарязан и неуважен въобще.

# 10
  • Мнения: 21
И ние търпиме промени в режима, но горе долу е така:
8:30 - 9:00 часа - сучене, попара със сирене, овесени ядки с плод, каша с плод (напоследък отказва сутрин да суче, особено когато го е правила около 3 пъти през ноща)
10:00 - 11:30 - сън, сокче или пасиран плод след това, разходка
13:00 - 13:30 - обяд, от месец сме на детска кухня, давам и от двете яденета по малко; когато много й се спи, суче и заспива, а обяда е към 15 часа. В повечето случаи си цоква за десерт след като се наобядва.
16:00 - 16:30 - ставане от следобеден сън
17:00 (понакога и 18:00) - следобедна закуска - десерта от кухнята, плод с цокане или бисквити с кисело мляко
20:00 - 20:30 - къпане и сучене, още преди заспиване сме само на мляко; може и да не й стига, но не ми се дава вечеря толкова малко време след следобедната закуска.
Общо взето е това при нас. Вземам си полезни идеи и от всички вас! Благодаря!

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
В кърменето промени почти няма - все си е на поискване, и все суче много/7-8 пъти/.Голямата разлика дойде, когато на 14 месеца спрях да го кърмя нощем.Тогава се промени и сънят му - не знам защо, но вместо две кратки дневни дремки започна да спи голям 2-3 часов сън следобед и това му е Wink
В храненето - сериозни промени.Минахме на обща храна, готвя му отделно само ако нашата е крайно неподходяща за него.Започна да яде сол и съответно да пие вода Simple SmileМлечните вече не ги ограничавам - изяжда по половин кофичка кисело мляко - голям му е фен WinkНе пасирам, само намачквам храната.Вчера за първи път си позволих да му дам нещо пикантно - никулденския шаран/имаше черен пипер/, ама нали ми беше именик Heart Eyes
А, голямата новина е, че отскоро вече се храним сами с вилица Joy

# 12
  • Мнения: 2 567
Мерси много за отговорите  Heart Eyes
Ще почне да хапва обилна закуска, когато спре да се буди нощем.
Тя не се буди нощем, откакто навърши 4 месеца. Не, засега не искам да отбивам, радвам се, че и тя не иска.

А вечер не е ли по=добре да яде нещо готвено или тя сама ще се откаже от кашата  newsm78 Направо мре за нея, чак се разтреперва от кеф  hahaha , а иначе изобщо не е от ящните  Rolling Eyes

# 13
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Момичета,

Супер е, че кърмите бебоците си. Имам приятелка, която живее в Барселона и тяхната педиатърка й беше казала да кърми, докато може; по-хубаво за детето нямало. Та тя отби дъщеря си на 3 години и няколко месеца.

Не съм чувала за такъв случай в България.

Мога да ви дам идея за 2 ястия, подходящи за възрастта между 12 и 18 месеца, които не видях по-горе и който моята дъщера много обича:

1. Грис - вари се 150 мл вода с 1 супена лъжица грис около 5 мин, след това се добавя 150 мл прясно мляко и се вари до сгъстяване. Преди да се махне от огъня се добавят 1 1/2 чаени лъжички захар. Бърка се през цялото време.
Давам го в 5 ч.
2. Зеленчуци с месо + зелени подправки. Обикнове варя зеленчуците заедно, като ги добавям последователно според времето, за което увират. 10-тина мин преди свалянето от огъня слагам магданоз, кервиз и т.н (част тях обаче вадя след това заради силната им миризма). Месото (пиле, телешко, говеждо и т.н.) или супа топчета (но само топчетата) варя отделно. Затварям в 4-5 малко бурканчета и съхранявам във фризера.
Смесвам зеленчуците с месо или 2-3 пъти в седмицата с 1/2 жълтък, сол, масло , пасирам наедро.
Давам го на обяд и 1/2 порция вечер в добавка на кашата.

# 14
  • Мнения: 2 784
9.00-кърмене
11.00- кремчето от кухнята или каша
12.30- разходка да вземем кухнята и сън по време на разходката
14.00-14.30- пюре от кухнята, понякога, ако пщрето не и се е усладило след това се кърмим
17.00- кремче или каша+ кърма
20.00- супа от кухнята
21.30-22.00- къпане ,кърмене и сън
24.00-9.00-безкрайно кривене и кърмения през час... Sad
Примерно това е.

Общи условия

Активация на акаунт