Присаждане на стволови клетки от пъпна връв

  • 4 456
  • 10
  •   1
Отговори
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Първото присаждане на стволови клетки от пъпна връв извърши днес проф.Драган Бобев - ръководител на болницата по детска онкохематология.
  Пациент е малката Елица Димитрова., която е с диагноза Таласемия майор, по - позната като Средиземноморска анемия. До 24 - 26 часа ще стнане ясно дали организмът на момиченцето ще приеме въведените в нейната кръвоносна система стволови клетки от пъпната връв на малкото й братче, а до 20 дни дали трансплантацията е успешна. Така е в 80 - 90% от случаите, в които донорът е брат или сестра.
  Плацентарната кръв, използвана при днешната трансплатнация е събрана и съхранена в "Шейново". Още две дечица ще бъдат оперирани в най - скоро време.



  Майчета, чудих се дали да пускам инфото в отделна тема и накрая се реших. Аз лично се моля от все сърце  Praynig тази операция да е успешна, за да се започнат тези трансплантации и у нас, още повече, че в "Шейново" вече има изградена система за събиране и съхранение на плацентарна кръв. Така много дечица ще имат своя реален шанс за живот  Praynig В чужбина тези операции са много, много скъпи, от 120 до 150хил. долара, а тук, в България поне в началото мисля, че ще са безплатни.
  Това е, което знам аз по темата. Ако имате още инфо - пишете.

Последна редакция: вт, 13 дек 2005, 09:46 от bim_bam

# 1
  • Мнения: 2 232
Bim Bam- с майката раждахме в един ден(братчето и  мойто Ангелче) и  лежахме след това в една стая-утре ще звънна да я питам как е минало, че днес сигурно и е лудница на милата.Стискам палци всичко да е минало успешно Praynig

# 2
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Дано, дано наистина да се оправи детенцето  Praynig
  И да бъде даден шанс и на други деца с подобни заболявания!
  Тук, във форума пишеше мама Донка, чито детенце е с таласемия майор. Нека днешната, надявам се успешна траснсплантация, да й даде вяра и кураж!

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Благодаря ти Бим-бам, следя темата с интерес! Аз също се надявам всичко да е наред при тях! Praynig newsm20

# 4
Включвам се в темата защото, и аз се интересувам от точно този метод на лечение  -
той се прилага не само при кръвни заболявания като анемии и левкемии но сащо така е много успешно приложим и при метаболитни заболявания  -
ето тук линк към още една клиника, която съхранява плацентарна кръв.
http://www.st.lazar-hospital.com/bg/stemcell.html

дано да напредват с този метод, защото е сполучлив при доста заболявания,

# 5
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Смята се, че това присаждане на стволови клетки е бъдещето в медицината, ако някога се превърне в рутинен метод, ще се лекуват редица заболявания. В момента доколкото знам го прилагат при тежки заболявания като левкемия, множествена склероза и т.н. И аз слушах новината, много се зарадвах, че се извършва в България, искрено се надявам транспрантацията да е успешна  Praynig
Когато откриха глухотата на Яни, доцентката ни спомена, че бъдещето е в присаждането на стволови клетки, от тогава се ровя и чета, на теория чрез тази трансплантация може да се "заменят" увредените реснически клетки (всъщност да се образуват нови) в ухото и да се възстанови загубата на слуха, но трябва да стане в най-ранна детска възраст... Засега това са само теории, но ако действително би могло да се "лекува" глухота би могло чрез този метод да се лекува и всяка болест при която има увредени нервни клетки, а това са толкова много нелечими или труднолечими болести... Но за сега това е само бъдеще...

# 6
  • Мнения: 2 232
Здравейте.Вчера говорих с майката на детенцето, но нищо по-различно не ми каза от това, което съобщиха по ТВ-то.Дали е успешна трансплатацията ще се разбере, чак след Нова Година когато стане ясно дали организма на детето ги е приело.Дано да е успешна Praynig, защото това ще помогне на още много хора и деца да подобрят здравословното си състояние и да се излекуват от различни болести.

# 7
  • Мнения: 1 588
Знаете ли къде може да се прочете повече (може и на други езици) за този метод на лечение и каква е основната идея?

# 8
  • Мнения: 313
Основната идея е, че всяка тъкан, орган, кост и т.н. в човешкото тяло се изграждат от едни и същи клетки - стволови клетки, които носят целия генетичен материал за човека. В ембриона всички стволови клетки започват да се развиват по различен начин така, че да образуват съответните органи и тъкани.
Теоретично това означава, че от стволовите клетки на всеки човек може да се пресъздаде всеки негов орган или тъкан. Предимството пред трансплантация на органи от роднини или други хора е, че организмът разпознава собствените си стволови клетки като свои и не отхвърля присадените органи. Същото важи и за трансплантация на стволови клетки от човек с близък генетичен код.

На практика все още методът не е разработен изцяло, но се работи много по въпроса и вече има резултати при лечение на досега нелечими заболявания чрез трансплантация на стволови клетки от близки. Трудностите идват от това, че все още медицината не познава достатъчно добре механизмите, по които да "накара" клеките да се развият по желания начин. Теоретично, ако тези механизми бъдат разгадани, всичко в човека ще стане заменяемо, а, чрез манипулация на гените в стволовите клетки, ще се преборим с генетичните заболявания като заменяме генетично увредени органи и тъкани с "излекувани" такива .

Така мога да го обясня накратко и не много научно и точно...

За повече информация:
Google -> Stem cells

# 9
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Мария, ето още малко инфо:

КЛЕТКАТА
Стволовите клетки образно казано са прадядо или прабаба на всяка клетка от нашето тяло. Едни от тях формират кръвните клетки,  други се превръщат в кожни, слухови, зрителни и други. Най- известна от този тип клетки е кръвната стволова клетка, която живее в костния мозък. Тя може да даде начало на всички кръвни клетки в течение на нашия живот - червени и бели кръвни клетки, тромбоцити. От деленето на кръвната стволова клетка  човек може да наваксва загубените или унищожени кръвни клетки. Те получават определена "специализация" - да поемат функциите на загиналата тъкан. Използват се 20 вида стволови клетки - дори от черва, космен фоликул и от детски зъб.
    /от в."Монитор"/

Ето и ПЪЛНАТА СТАТИЯ ПО СЛУЧАЯ във в."Монитор"



и още:
ЗАМРАЗЯВАНЕ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ ОТ ПЪПНА ВРЪВ

Какво представляват стволовите клетки?

Стволовите клетки са резервните части на нашия организъм. Това са универсални клетки, които организмът ни пази. При необходимост, тези универсални кретки могат да се превърнат във всякакъв вид клетка от нашето тяло, но най-вече, в клетки на кръвотворната ни система /левкоцити – това са клетките, които се борят с инфекциите, еритроцити - клетките, които които носят кислорода и тромбоцити - клетките, които отговарят за кръвосъсирването/. Доказва се, че стволовите клетки, които обичайно се намират в костния мозък, могат да се превръщат и в други видове клетки – мускулни, нервни и т.н.

Така се заговори за “фантастика” в съвременната медицина – заместването на липсващи клетки със стволови и лечение на нелечими заболявания като инфаркт на миокарда, травми на гръбнака, ракови заболявания, левкози и лимфоми.

  /Център за репродуктивно здраве "Надежда" и Клиника "Малинов"/

# 10
  • Мнения: 1 588
Мерси много! Снощи и аз се порових да прочета тук-там в Интернет.

Да сте чували или чели дали този метод на лечение може да бъде приложен за деца със синдром на Даун?

Общи условия

Активация на акаунт