Коварната коксартроза

  • 39 674
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 160
Здравейте!

На 31 години съм и преди 2 години ме диагностицираха с коксартроза на лява тазобедрена става.
Историята накратко: с вродена луксация съм на същата тазобедрена става, излекувана още като дете и с никакви проблеми след това.Но по време на бременността ми, започнаха болките в ставата и след раждането(родих секцио,именно заради луксацията като дете) - изненада - коксартроза на 29 години.Бях като попарена, дотогава си мислех че това е болест само за бабички.Сега пия прахчета от време на време, най - вече при болка, ходих веднъж в Павел баня,сега планирам отново да отида там.И с това се изчерпва борбата ми с болестта, а и според лекарите на този етап друго не може да се направи, рано било за инжекции и т.н.
Обръщам се към всички, които са се сблъсквали с тази болест - моля ви споделете,как започна и се разви тя при вас,как се лекувате и изобщо всякаква информация ще ми е полезна.Нека да знам, че не съм сама!  bouquet

# 1
  • Мнения: 284
Първо да ти кажа, че много съжалявам за заболяването ти Rolling Eyes на такава ранна възраст. Имам позната която е с коксартроза също от млада, години наред пиеше само обезболяващи (аз не съм запозната има ли някакво лечение или задържане на процеса). С годините обаче ставата се износи много и тя започна да куца и кракът и се скъси с около 2см. Накрая си направи операция като и поставиха изкуствена протеза, но докторът казал, че е трябвало да се оперира много по-рано защото ябълката е била толкова разтрошена, че едвам са захванали протезата. Сега е по-добре, но пак когато се преумори има болки.

# 2
  • Мнения: 160
Благодаря ти за включването.И аз знам, че няма напълно излекуване , но поне може да се задържи процеса.Засега ми помага рехабилитацията в Павел баня,но ми се искаше да разбера дали има и нещо друго, което може да се прави.Чух за някакво лечение с лазер,трябва да се разровя за повече инфо.

# 3
  • Мнения: 83
Здравей Мелани !
Аз съм на 27 години, преди три месеца родих секцио заради болест на Бехтерев, по време на бременността много ме болеше лявата тазобедрена става.Сега почти не мога да си стъпвам на крака и се налага операция, за огромно мое съжаление.
Павел Баня е чудесно място за хора с такива проблеми, аз съм ходила там шест поредни години и ще продължавам да ходя.За да има ефект от лечението ти там са нужни поне 14 дни престой.Има и някакви инжекции хиалуронова киселина, които се поставят в ставата, но те се поставят, когато болестта е по-напреднала.Аз пих ампули хиалуронова киселина, мисля, че се казваха Хиалур гел, ако те интересува ще проверя /те не са лекарство/.И най-важното според мен за да не напредва болестта е движението и по-точно гимнастиката, ежедневно!Може би ако бях правила гимнастика нямаше да стигна до там, че на тази възраст да си сменям ставата.За съжаление при мен нещата са се развили толкова сериозно през деветте месеца бременност, като бях качила 8 кг. и за 165см. тежах 55кг., което ме подсеща, че ако си пълна най-доброто за ставата би било да отслабнеш.

# 4
  • Мнения: 160
Кристи,благодаря ти за отговора,много съжалявам,че си стигнала до операция,дано всичко мине успешно.Всъщност,как прецениха,че се налага операция, не е ли твърде рано,в смисъл за 9 месеца дотолкова да се е изхабила ставата или при теб е свързано с другото заболяване?
Аз току що се връщам от Павел баня, за съжаление повече от 10 дни не мога да остана,тъй като работя, но пък ще ходя по два пъти в годината.За гимнастиката си права,опитвам се да правя, ако не всеки ден,то през ден, но не мисля, че в това основно е проблема.Колкото до килограмите,аз отслабнах доста тази година - над 10 кг и наистина се усети  разлика,сега се стремя да отслабна още малко, но е трудно - 170 см съм висока и сега съм 58 кг.Всъщност ти си качила доста малко през бременността - само 8 кг,докато при мен бяха над 20, но пък аз винаги съм била пълна и не съм имала проблеми досега ThinkingКакто и да е каквито и да са причините,заболяването е факт и трябва да се борим с него.Още веднъж стискам палци да се възстановиш бързо след операцията, ще се радвам да пишеш как се развиват нещата.

# 5
  • Мнения: 4
Добър ден. Майка ми страда от остеопороза и коксартроза на тазобедрената става. Ортопед и каза, че има 70% разрушаване на ставата. Единственият вариант, който и предлагат е смяна на ставата. Като изкуствената става имала 15 години срок на употреба, след което се сменяла отново.
Тя е на 53 години и не се решава на операция.
Случайно попаднах в интернет на една хранителна добавка - Стеменханс.
Въпросът ми е дали би могла да бъде полезна за нея. Дали би и помогнала да избегне операцията и да подобри състоянието, туй като има силни болки.
Ще съм много благодарен, ако ми отговорите.

# 6
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 037
... изненада - коксартроза на 29 години.Бях като попарена, дотогава си мислех че това е болест само за бабички...

Мъжът ми е с коксартроза от 18 годишен! Няма връщане, няма стопиране на процеса. Бавно, но славно остава без става... Пари за операция няма на този етап... Обезболяващи вече не пие даже, понеже му се отрази на стомаха.

# 7
  • Мнения: 160
Тарталета,съжалявам много за съпруга ти!Дано скоро да може да се оперира, щом няма друг начин Praynig, много сили ви желая!
Ще публикувам тук ЛС -то, което ми изпрати една потребителка.Става въпрос за рецепта с желатин, правя я от две седмици,затова още не мога да говоря за ефект,дано да има такъв.

  "Здравейте!Аз  също съм с коксартроза и протезирани тазобедрени стави ,следствие ревматоиден артрит.Съжалявам за Вас ,знам колко боли. доста време след като се оперирах научих ,че при тези случаи действа много добре-желатин.Трябва да не е синтетичен.Едно пакетче се разбърква в кофичка кисело мляко вечер и на сутринта се изяжда.Говорих с възрастен човек ,който твърди ,че  тази рецепта го е спасила от операция.Преди време я споделих и с мой познат ,който също се оплакваше ,че има болки и е правил снимка и е доказано ,че има изменение в ставите.Преди месец се похвали ,че почти няма болки .Правил го е един месец.
Ако някой Ви каже ,че след като се оперирате всичко ще е ок ,не вярвайте.Операциите са тежки и възстановяването трудно.За мен вече е късно ,вие може да опитате.Ако имате въпроси ,ще се радвам да помогна с каквото мога.
Хубав ден Ви желая!"

# 8
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 037
И тази рецепта правихме  Confused

# 9
  • Мнения: 0
operaciata e tegka no ne e strashna

# 10
  • Мнения: 17 401
Шансовете да се възстанови оптимален обем движение след операция са несравними с това, което настъпва, докато човек седи и се чуди какъв илач да забърка, за да спре процеса, при положение, че има ясни индикации за оперативно лечение. От уста на уста се насажда този страх от ендопротезиране( не говоря за финансовата страна). Наблюдавам и друго- докторът им казал- ми, тва е, ще чакаме ставата да стане за смяна. И те чакат, а през това време- нито рехабилитация, нищо.
Колкото до лечебната гимнастика- трябва да се изпълнява ежедневно. Все пак, не можем да разчитаме  на два курса годишно, по 10 дни.

# 11
  • Мнения: 0
Ima edna kniga /givota sas izkustvena stava/ na prof.Tanchev.Tazi kniga dava jsna predstava za samata operacia i givota sled nej.Samite lekari kazvat che stava se smanjva v kraen sluchai oshte poveche ako stava vapros za mladi hora.Prochetete tazi kniga she vi bade polezna za da vzemete reshenie.Aa preterpjh operacia na stavata,lekarite napraviha vsichko vazmogno da j spasat,a ne da slogat izkustvena.Ako moga da pomogna s poiveche informacia pitaite.

# 12
  • Мнения: 160
За мен най - важното е,че болките намаляха в последната година и чувствам крака си по подвижен,вследствие на мерките,които взимам - рехабилитация, гимнастика, по - ниско тегло.И затова засега,слава богу,темата операция и за мен и за лекарите не е изобщо на дневен ред.
Наясно съм,че това е дегенеративно заболяване - ще се влошава с времето,но дотогава искам да знам,че правя нещо за състоянието на ставата си ,вкл. и забъркването на разни"илачи".
maq.panova76  - при теб колко време след диагнозата се стигна до операция?Какви мерки взе преди това?

# 13
  • Мнения: 0
Az shupih stavata. V pirogov bjha kategorichni che trjbva da se smeni.Otkazah lechenie i si tragnah.V dorna banj popadnah na lekari koito namisljt kak da ti vzemat parite,a obmisljt koe e nai dobro za teb.Imaiki predvid vazrasta mi kazaha che stava se smenjva sled 60godini.Iskreno ti preporachvam dr.Dikov napravi edna konsultacia.Toi negovori mnogo no kazva dve dumi koitosa na mjsto.Az lichno sam vazhitena ot negovia profesionalizam.Dava mnogo cenni saveti i ako moge da se napravi neshto predi da se smenjva stava toi e gotov da pomogne.

# 14
  • Мнения: 160
Благодаря ти за препоръката.Този лекар е в Ортопедията в Горна баня така ли?Ти там ли прави операцията?Би ли споделила какви съвети ти даде този лекар?

# 15
  • Мнения: 0
Da v gorna bahj. Toi ma operira predi 3sedmici. Dokolkoto razbrah ti si mlada.Parvite dumi na doktora bjha /Natazi vazrast stava ne se smenjva,ima i drugi nacini/.Prez cjloto vreme mi davashe kurag.Trjbva da ti kaga che operaciata kojto pretarpjh e sashtata kato za smjna na stava.Slogi mi 2pirona.Toi kaza che tova e nai loshot schupvane.Sega sam v kashti i moga da kaga che sam dobre dokolkoto moge da se kage.Strikno izpalnjvam vsichki upragnenia.April sam na kontrola i ntogava she reshi koga seh sam na razdvigvane.Razdvigvaneto pak she e v grna banj pod negovo nablqdenie.Tova imah predvid namer si dobar lekar koito da te nablqdava i sam sigurna che she zabavish bolesta.Ako moga da ti bada polezna s nashto na tvoe razpologenie sam.

# 16
  • Мнения: 160
Благодаря ти много!Когато реша да отида,ще се свържа с теб за повече информация.
Желая ти бързо и успешно възстановяване и хайде, може да се видим в Павел баня - предполагам на следващ етап ще ти изпишат и рехабилитация!  bouquet

# 17
  • Варна
  • Мнения: 302
Здравейте,

За съжаление и мен вчера ме диагностицираха с коксартроза и на двете тазобедрени стави. На 31 г. съм, имам двустранна луксация на тазобедрените стави, лекувана с доста тежки операции в детска възраст. По принцип редовно си ме наболяваха ставите, но болките бяха поносими и не обръщах внимание. Последната седмица обаче станаха нетърпими за няколко дни, после минаха от само себе си, но реших да отида на лекар. Правихме снимка и се оказа, че и моите стави вървят към износване, за щастие съм все още в начален стадий на заболяването.

Докторът ми препоръча редовна гимнастика, най-добре плуване, прием на Hyalurgen и Piascledin 6 месеца в годината (3 месеца прием и 3 месеца почивка0 и в случай на болка просто да си почивам, а не да приемам болкоуспокояващи, за да си свърша работата и така да продължавам да ги товаря. Каза ми да не стоя седнала на ниско и прегъната /например на нисък диван/ за продължително време. Не ми каза нищо за теглото /което при мен е в повече/, но аз си го знам, че трябва да го намаля колкото мога.

Една приятелка ми препоръча прием на Глюкозамин и се чудя дали да не си взема и това.

# 18
  • Мнения: 160
Maria_I,съжалявам,че и ти си се сблъскала с това заболяване.Явно луксациите в детството си дават отражение.
Добре ти е казал докторът - избягвай натоварванията и носенето на тежко - най -много 2 кг.
Също така гледай да отслабнеш,доколкото можеш - всеки килограм по - малко си е облекчение за ставите,сама ще го усетиш.Не игнорирай и гимнастиката - много е важна,укрепва мускулите,които държат ставата.Добре е тези упражнения да ти ги покаже някой - помисли си за рехабилитация.Както съм писала - аз съм много доволна от Павел баня.
Относно препаратите - аз съм изпила само една опаковка Ходроник Нео,естествено нищо не се повлия от нея,тъй като при тези добавки трябва много дълъг прием,за да има ефект,ако изобщо има.
Ако ти имаш някакво подобрение от твоите лекарства,ще се радвам да споделиш.

# 19
  • Мнения: 37
Детето на близки приятели му откриха скъсяване на единия крак по повод на изработката на индивидуални ортопедични стелки (ходи с такива от 7 години защото е планинар и само един доктор за този период му е измерил дължината на краката, нямам думи). От там се почна да се дурси причината, няколко от светилата в България му казаха нищо ти няма срещу 60 - 100 лв прегледа. Върна се при доктора който му откри скъсяването. След прегледи, снимки, допълнителни консултации се оказа асептична некроза и артроза. Последваха повторни консултации отново при светилата , които искаха до 7000 лв за операция на готова диагноза. Но накрая решиха да се оперират при доктора открил причината. 7 месеца по- късно детето (29 годишен мъж) участва в маратон! Няма да давам имена. Ако някой иска да пише на лично.

# 20
  • Мнения: 1
Мелани - не си сама. Аз съм също от дете така с операция на лява става. Сега съм на 53г. обади ако искаш или само чукни 889 787583, защото съм в Германия.

# 21
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 037
Нели, в Бг ли те оперираха или в Германия. Питам, защото ние вече живеем в Испания и нещата тук се задвижиха, включиха мъжа ми в листата на чакащите. В края на януари беше на преглед при травматолог, сега чака да го извикат на изследвания и да му назначат дата за операцията.

# 22
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 216
Тарталета, твоят мъж има ли силни болки? Ако ги има как се справя с тях?

# 23
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 037
След като години наред пи всякакви обезболяващи и си развали стомаха, сега прибягва до тях, когато наистина не може да търпи. Докторите казват, че явно е с висок праг на болка, понеже ставата му е в такова състояние, че не вярват, че изобщо може да върви! А той бачка като ненормален все още, и то в строителството, тежка работа. Нощем трудно си намира място как да легне, денем се натоварва много и се надява това наистина да се промени след операцията.

# 24
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 216
Днес след години неглижиране на  болки в десния крак на мъжа ми поставиха диагноза двустранна коксартроза. Той е висок и с наднормено тегло. Снощи така го боля, че му идваше да вие, а много търпи на болка. Ще му слагат три инжекции, да видим. Докторката му казала да свали тегло и беше отслабнал доста преди години, когато беше във вихъра на ревматоидния артрит. Та заради това те питам за болките на мъжа ти. Имало специална гимнастика при коксартроза.
Пожелавам му искрено  успех в лечението.

# 25
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 037
О, задължително трябва да отслабне! При една операция занапред ще му е много нужно да свали.
Не искам да си спомням най- тежките му кризи! И дано повече не преживява такива!
Надявам се при твоя мъж нещата да не са в много напреднал етап! За операция какво са му казали? Има право на ТЕЛК, поне имаше преди, де, сега не съм в течение на новостите. Малко преди да заминем, решиха, че ММ е оздравял и му намалиха процентите инвалидност, а докторката от ЯМР беше учудена, че е отишъл сам на изследване, не вярваше, че върви свободно...

# 26
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 216
Абе, напреднали са май. Не ми се мисли, цял ден ми е тежко на душата. Ще слагаме инжекции най-напред. Операцията е един от вариантите. Дано инжекциите сработят. Той има много бенки по тялото, това ми е допълнителен страх.
Днес го боли малко по-малко, смени стола си с канцеларски.
Четох, че трябвало да се измери дължината на двата крака.

# 27
  • Мнения: 37
На скоро един съсед ми каза, че си е правил терапия със стволови клетки и (не я помня ама май беше някаква плазна) за лечение на коксартроза и вече 2 месец бил много добре. ако с това ще може да се отлада или избегне операция ще е много добре.

# 28
  • Мнения: 5
Моля, някой компетентен човек да ми отговори, ако освен коксартроза, една тазобедрена става ина и анкилоза (обездвижване на крайника) - и е отлагана операция в продължение на 9 години, може ли да се разчита на успешна интервенция.

Препоръчайте добри лекари.
П.С. Венцислав Димов от Полимед си е затворил графика до края на годината, каквото и да значи това... Но от регистратурата така казват.

# 29
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 216
Мъжът ми смени и двете тазобедрени стави в Света Ана - доцент Асьов го оперира. Доволни сме.

# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 037
Котьо, възстанови ли се напълно? Радвам се, че сте останали доволни!

# 31
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 216
О, да, там всичко е наред. Следоперативните болки особено след втората операция бяха направо нечовешки няколко дни, но и това отмина. Сега е с обострен ревматоиден и псориатичен артрит. Мамка му, Тарталета, няма край!

# 32
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 037
Мамка му, наистина! Пожелавам бързо да премине и през това. Кураж!

Общи условия

Активация на акаунт