Запушена пора

  • 8 467
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 735
Тази тема е най-вече информативна,за тези на които не им се е случвало.Мисля ,че не се и случва често...
Ето я историята:
На 3-тата седмица след като родих,почувствах слаба болка при кърмене от лявата гърда.До момента бях кърмила само легнала.Това беше първото ми кърмене седнала.Бебето си сучеше ,а болката се увеличаваше.На следващото кърмене(същия ден),в момента в който бебката засука,аз изпищях на умряло! Confused
Отворих й устенцата,извадих си гърдата и какво да видя... #Crazy... на втрха на зърното-голяма пъпка с доста голям бял връх.Изтръпнах! Извиках мъжа ми и се цъклихме сума ти време над зърното ми tooth . При допир ,самото зърно не боли,боли обаче самото бяло връхче. Продължих да си кърмя,като избегнах да давам лявата гърда за известно време(около 6,7 часа).На другия ден,гледам аз,връхчето го няма!!!  Shocked  Както и да е-изкефих се!Помислих ,че ми се е разминало...
След 3,4 дни отново решавам да кърмя седнала(от същата лява гърда) и хоп-същата история! Гнойната пъпка на същото място - болеше дори още по-зверски! На другия ден имах преглед при гинеколожката си,та й показах и зърното.Тя го гледа гледа,но не знаеше какво е точно.Намаза го с нещо си там... докато го мажеше(болиии),установи че може да се спука,но аз не исках ...
Реших обаче ,че не мога да не давам тази гърда,щото ще й докарам мастит или ще я пресуша.Та реших да си хапя ръцете,ама да кърмя отляво,докато се спука.
Легнах си,дадох гърдата-болка голяма,но ... израстъкът си седи. Прещрака ми и взех че седнах.Стана ми ясно че бебето притиска под различен ъгъл различните центрове на ареолата,в зависимост от позата. Засука тя и 2,3 минути много болеше.След това изведнъж спрях да чувствам болка.Погледнах си зърното и какво да видя-от там където беше "гнойната пъпка",сега течеше млекце!  Grinning Много се изкефих,повече нямах проблем с това.Продължих да давам по интензивно тази гърда за да се разработи пората.
Когато стана това,нямах нет.Но преди да родя ,докато съм ровила из форумите,никога бях попадала на такава тема.Може и да е писал някой за това,но явно не е често обсъждан проблем.
Ако на някоя мама се случи нещо такова,да се не отказва да кърми!
Имате ли запушени порички,детенцето и само то ще ви ги отпуши. Hug

# 1
  • Мнения: 1 942
Здравейте:)
Аз имах подобен проблем. Кърмя си бебчето и усещам, че нещо не е наред със зърното ми. Поглеждам и виждам пъпка с бял връх в единия край. Стресирах се. Ама немога да трая, а и не исках каквото и да е детето да го глътне. Затова със зор и страх го изтисках. Беше нещо като мастно топченце. Стана раничка, която обилно полях с кърма. На другия ден кърмих малката от същата града и направих щателен оглед на мястото и пак забелязбам, че под повърхността има още бяло. Е сега си помислих, че може със стискане да влоша нещата, но пак го изцедих /още едно мастно топче/ и пак полях с кърма. До вечерта и помен нямаше от подутото място, а раничката зарастна бързо. После видях, че то там тече мляко. Явно каналчетата на гърдата се запушват и трудно изхвърлят мастните капчици, които са ги запушили.

# 2
  • Мнения: 1 735
Здравей,Силве!
При мен нямаше нищо за изцеждане(поне така си мисля).Оказа се че бялото на върха на гърдата е самото мляко което напира да пробие запушената поричка.Но това няма общо със запушени канали според мен.Каналът си беше ок-просто на самата повърхност не можеше да излезе,и бебето го скъса от сукане то си изби.Бай дъ уей,много се учудих,когато видях че тече мляко оттам. Crazy
При мен също се получи нещо като раничка,но безкръвна(от самото късане).Мина за 2 дни точно.Имаше някъде из Библиотеката малко инфо за запушените канали.Отивам да прочета.

# 3
  • Мнения: 1 735
опс-за запушените пори имах предвид!
Тъй е като бързам...  Mr. Green

# 4
  • Мнения: 1 735
Ето какво намерих:
Запушеният (или блокиран) канал представлява място в гърдата, където потокът на млякото е възпрепятстван. Порите на зърното може да са блокирани, или запушването да е по-по-дълбоко в системата от канали. Запушването на канала обикновено става постепенно и засяга само едната гърда.

Застой на млякото/Ограничен поток на кърмата
...може да се дължи на:
- Препълване или недостатъчно изцеждане на млякото
(поради проблеми със захапването на зърното, неефективно сучене, скъсена юздичка на езичето или други анатомични отклонения, болки в зърното, сънливо или  разсеяно бебе, свръхпроизводство на мляко, кратки и прибързани хранения, ограничаване времето на бебето на гърдата, използване на протектори за зърната, близнаци или породени деца, блокирани пори на зърното, и т.н. ).


Може и още да има,но само това открих аз.

# 5
  • Мнения: 1 586
Освен запушване на порите на зърното, за които говорите вие (може би Simple Smile ), такава ситуация може да се получи и ако има някоя мастна пора на зърното. Аз имам такава. Още от началото на кърменето все си ме притеснява. Като стана малката на 2 месеца изби секрета на повърхността под кожата и изглеждаше точно като гнойна пъпка. Педито каза, че може да е мастит по телефона. Хирургът каза да не кърмя една седмица  (и да дохранвам!) и да се мажа с йод (който е противопоказен изобщо при кърмене!). Един ден издържах да се мажа с йод и ихтиол, за да изтегля "гнойта", а малката я кърмих само от едната гърда. Вечерта вече гърдата беше станала на камък, а аз не можех да се цедя и изобщо настана една малка паника. Та накрая се хванах да изтискам тая "гной", а то се оказа точно мастен секрет. От тогава няколко пъти ми се пълни мастната пора и си я изтисквам. Един път се беше даже  възпалила и големи ядове брах с нея... Но вече 2 години си се кърмим  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 735
Чудна работа! При мен определено не е имало мастен секрет.Така мисля,защото се появи и изчезна от самосебе си. И после пак се появи.Затова сметнах ,че е било мляко,което се опитва да избие през запушената пора.Когато бебето я изсука(втория път),не я оставих да се затвори.Третирах я постоянно:горещи душове,мачкане(не на зърното)масажирах канала,за да тече оттам редовно.Дори инспектирах по време на сучене.Махах гърдата ,за да се убедя,че докато бебето суче,тече и оттам!Не исках да се запуши пак,затова за 2,3 дни успях да го разработя и оттогава всичко е наред. Wink

Общи условия

Активация на акаунт