Братовчеди

  • 18 575
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 655
На скоро приятели се сгодиха. Всичко е прекрасно. Помолиха ме да съм гладната шаферка или кума по нашенски. Чудесно! Те са прекрасна двойка, моного сме близки, още от университета. Споделих днес с майка ми, тя ги познава и се зарадва много за тях. После обаче се позамисли, поумълча се и накрая каза "Те не са ли братовчеди?"
Аз не се бях замисляла за това. Познавам и други хора, в същото положение, които вече са женени и с деца. Децата са си много нормални, умни и прекрасни.
Но как мислите вие? Правилно ли е да сатава така? Има ли граница-морална, религиозна, биологична, или каквато щете? Или любовта е най-важна?

# 1
  • Мнения: 4 290
 Гладната шаферка Simple Smile, зависи колко са братовчеди. Те може да нямат никава кръвна връзка.

# 2
  • Мнения: 655
Хах, верно съм гладна.

Втори братовчеди са.

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Има граница и тя е законова. За биологията не се притеснявай, гените се израждат при системно 4ифтосване на близки роднини, така, 4е ако и двете страни са носители на дефектен ген, вероятността той да се прояви в поколението нараства многократно. Примерно в малко село, където вси4ки са рода, с времето дефектен ген запо4ва да се проявява масово.
Та, нищо няма да им има на децата, споко Simple Smile

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Пречки за сключване на брак


    
Чл. 7. (1) Не може да сключи брак лице, което:



2. братя и сестри, както и други роднини по съребрена линия до четвърта степен включително;

/първите братовчеди са роднини от 4-та степен/



Втори братовчеди са.
Значи, няма пречка Simple Smile

# 5
  • Мнения: 69
 Shocked

за брак ми се вижда доста близко роднинство.
Имам втори братовчеди, с които съм израстнала заедно и са ми като братя и сестри,

но имаше един, който не го чувствах особено близък и си легнах с него веднъж  Mr. Green
но друга връзка между нас освен сексуална не е имало  Crazy

# 6
  • Мнения: 5 710
какво точно е втори братовчеди?

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Децата на първите братовчеди, които от своя страна са деца на брат и сестра примерно.

В обратния ред май е по-лесно за обяснение. Децата на две сестри са първи братовчеди, техните деца са втори и така по нарастване.

# 8
  • Мнения: 69
какво точно е втори братовчеди?

Твоята баба и на братовчед ти са сестри,
или дядовците ви са братя,
или баба ти е сестра на дядо му,
или дядо ти е брат на баба му,
или родителите ви са първи братовчеди.

# 9
  • Мнения: 5 710
Тоест, децата на моята братовчедка ще са втори братовчеди с моите деца?

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Тоест, децата на моята братовчедка ще са втори братовчеди с моите деца?
да

# 11
  • Мнения: 10 547
A.S.I.A., ама и ти, я, първата съпруга, я, братовчедите. Теб какво те бърка? Иначе да- интересно е да се поразсъждава, ако те тресне хормоната и те отнесе към първия ти братовчед?

# 12
  • Варна
  • Мнения: 957
Не знам, за мен е неприемливо, но аз съм близка с вторите си братовчеди, по-скоро - като деца растяхме заедно. Но това нищо не значи, има 2-ри братовчеди, които никога не са се виждали, за тях може и да няма значение.

Но не могат да се венчаят в православен храм:

Родства, при които не се позволява църковен брак
Кръвно родство по права линия от всички степени
Кръвно родство по съребрена линия до пета степен включително
По двоеродие (сватовство) до трета степен и от четвърта степен само случаите: двама братя да вземат две сестри и брат и сестра да вземат сестра и брат
По св. кръщение - първа степен и от втора степен следните: кръстници да встъпят в брак с родителите на своите кръщелници

# 13
  • Мнения: 159
какво точно е втори братовчеди?
шегуваш се нали Wink според мен са доста близки,за мен също е неприемливо това Naughty

# 14
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Зависи доколко са си близки, аз не познавам лично половината си втори братовчеди (а те не са никак малко  Laughing ) с други съм израснала. Баба и дядо по майчина линия са втори братовчеди и са се познавали добре преди да се оженят  Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 655
A.S.I.A., ама и ти, я, първата съпруга, я, братовчедите. Теб какво те бърка? Иначе да- интересно е да се поразсъждава, ако те тресне хормоната и те отнесе към първия ти братовчед?
Те лично не ме ъркат, дадох ги като пример, за да пусна темата защото ми е интресно какво мсилят хората. Това е доста оширна тема и вярвам, че има какво да се изпише. Ако искате приемете въпроса така: Подкрепяте ли браковете между роднини?

# 16
  • Мнения: 3 371
A.S.I.A., оставам с усещането, че си като ''блюстител строг на строги нрави'' Mr. Green


питай и в английските форуми, за всеки случай, де. Wink

иначе, на мен лично не ми пречат ни браковете на втори , нито на пети братовчеди. тяхна си работа.

какво е гладна шаферка Crazy ? и защо да е гладна newsm78

пс. препрочитам 'сага за форсайтови', та да не би да изпадна в някое нелепо недоумение докато чета Mr. Green

# 17
  • Мнения: 655
Ама само задавам въпрос. Това е обширна тема, обхваща много сфери-религиозни, законни, морални... Аз нямам нищо против каквито ще роднини да са и пр., стига те да са си ок с вс.

Те англичаните доста привидно са си показвали отношението към това през годините.  Laughing

maid(девойка)/matron(това съм аз, защото съм омъжена) of honor, в Бг е като кума. Може да има няколко bridesmaids(шаферки) без значение омъжени ли са или не, но въпросната за която пиша е главната, урежда неща за сватбата, моминското парти, стои до булката и младоженеца, заедно с кума-best man, и пр.  По принцип исках да напиша глаВна шаферка, но съм сбъркала нещо.  Joy

# 18
  • Варна
  • Мнения: 336
За мен е неприемливо братовчеди да се женят  Rolling Eyes почти ми е като да сключиш брак с брат си или сестра си

# 19
  • Мнения: 22 414
И аз съм близка с 1-2ма втори братовчеди и не си го представям това, да сключа брак.
Разбирам да са 3-4-5ти...

# 20
  • Мнения: 54
В арабския свят масово се женят първи братовчеди, поколения наред. На децата им няма нищо, т. че едва ли има сериозна биологична пречка пред близко-родствените бракове. Протестантските църкви са доста по-либерални към подобни кръвосмесителни връзки и, доколкото ми е известно, за тях е напълно нормално да се бракуват братовчеди.

# 21
  • София
  • Мнения: 5 444
На моята баба брат й е женен за третата им братовчедка,радват се на правнуци вече,живи и здрави дечица  Simple Smile С вторите не знам как е,но ми се струва прекалено близко,но предполагам че те са се поинтересували преди да прибегнат до тази стъпка,те си знаят,едва ли някой умишлено ще си създаде увредени деца,може пък и да не искат да имат свои

# 22
  • Мнения: 232
Мен лично отвътре ми става гадно като си го помисля, ама хора всякакви. Втори братовчеди... дори и да не са се виждали пак си остават втори братовчеди, дори и закона да го позволява за себе си лично не мога да си го представя.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 372
Аз лично не бих могла да го направя,спира ме някакво вътрешно усещане за нещо нередно,а и аз се познавам с вторите си братовчеди,в добри отношения сме и като си го помисля направо Sick.. Но не съдя хората,които нямат подобни задръжки.Щом се обичат и законово не е проблем,то нека се женят. Peace

# 24
  • Мнения: 198
Звучи ми отвратително, имам втори братовчеди и ги считам за роднини и за една кръв, втори братовчеди ми е твърде близко роднинство. Не знам, може и ако не са се виждали хората да се харесат и да се вземат, ама...твърде ми е екстравагантно.

# 25
  • Мнения: 1 174
Много от вторите си братовчеди не познавам, баба ми е имала 7 братя т.е. техните внуци всичките са ми втори братовчеди, дядо ми също много деца са били, и другите баба и дядо, дето самите тях не ги помня, камо ли братовчедите. Помня на село като си ходех и бях на 14-15г. и все сменях гаджетата, та баба ми все ме разпитваше това момче на кого е внук точно щото се опасяваше някой братовчед да не е  Joy
Ако генетично не е опасно, хич не ме притеснява, но ако аз бях в такова положение, в каквото е бъдещата булка, бих живяла настрани от родата, не знам в чужбина как е, де, но в България в малко градче тази история ще се шушука до прималяване  ooooh!
Та от тази гледна точка бих опитала да живея занапред някъде настрани  Peace

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Моралната и религиозна страна на въпроса всеки я преценява за себе  си. Не може да съдиш друг човек. Законът вероятно е различен в различните страни. От биологична гледна точка обаче за мен това е напълно неприемливо. Ако по някаква причина са решили да нямат (или не могат) да имат деца всичко е наред. Но да създадеш дете с човек, който ти е кръвен роднина, без значение близък или далечен е игра на руска ролетка според мен. Разбира се може (и дай боже) всичко да е наред. Но рискът е много голям. Ако наистина са чак толкова влюбени и не могат един без друг и ако са достатъчно отговорни хора, може би е разумно да помислят за осиновяване или ин витро с донорски материал. Във всеки е случай е добре да се консултират и да са достатъчно информирани за рисковете преди да решат дали да имат дете. Вече има всякакви видове генетични изследвания, които могат да сведат риска до минимум. Това поне могат да направят.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Ох, като почнете с тази биология... Едно време цели династии се се крепели на браковете брат-сестра, а вие сте тръгнали да ожалвате и предричате генитични малформации при вторите братовчеди.
След като младите се обичат и не нарушават закона, какъв точно ви е проблемът? Да не би вас насила да ви омъжват за братовчед ви?

# 28
  • Мнения: 2 132
Ох, като почнете с тази биология... Едно време цели династии се се крепели на браковете брат-сестра, а вие сте тръгнали да ожалвате и предричате генитични малформации при вторите братовчеди.
След като младите се обичат и не нарушават закона, какъв точно ви е проблемът? Да не би вас насила да ви омъжват за братовчед ви?
Освен всичко друго - сме и християни!
При християнството е недопустимо кръвосмешение до 3 поколевие.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Говори за себе си. Аз не съм християнка.
Братовчедите /първи/ са роднини от 4 степен, вторите братовчеди - съотвено са от 6-та.

# 30
  • Мнения: 2 132
Говори за себе си. Аз не съм християнка.
Братовчедите /първи/ са роднини от 4 степен, вторите братовчеди - съотвено са от 6-та.
Говоря за християните,а не за теб !
След като не си християнка не спори!

# 31
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Цитат
Освен всичко друго - сме и християни!
Кои сме ние?

И понеже си много знаеща, ти копирам поста на Ментова:
Цитат
Родства, при които не се позволява църковен брак
Кръвно родство по права линия от всички степени
Кръвно родство по съребрена линия до пета степен включително
По двоеродие (сватовство) до трета степен и от четвърта степен само случаите: двама братя да вземат две сестри и брат и сестра да вземат сестра и брат
По св. кръщение - първа степен и от втора степен следните: кръстници да встъпят в брак с родителите на своите кръщелници
  
И да се повторя: вторите братовчеди са роднини от 6-та степен на родство.

# 32
  • Мнения: 2 132
Не е необходимо да ми копираш постове - знаеща съм!
Християнка съм и отстоявам това.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 957
И да се повторя: вторите братовчеди са роднини от 6-та степен на родство.

Да, грешката е моя, обърках се някъде по линиите.  Grinning

 

# 34
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Аз мисля, че това е доста близко роднинство.


Ама то за Англия (ако за там става въпрос, пък и макар действащите лица да не са англичани) се женят и първи братовчеди помежду си.

# 35
  • Мнения: 655
Аз мисля, че това е доста близко роднинство.


Ама то за Англия (ако за там става въпрос, пък и макар действащите лица да не са англичани) се женят и първи братовчеди помежду си.

Мда, за Англия става въпрос и действащите лица са Англичани.

Доста интересни мнения сте изписали.

# 36
  • Мнения: 12 662
За мен няма особено значение, но ако теб нещо те спира , по-добре откажи.

# 37
  • Мнения: 2 161
Аз познавам втори братовчеди, които сключиха безпрепятствено брак и си живеят щастливо. Е, главите на децата им са доста големи и самите деца са доста грозноватички, но не знам дали причината е в това, че бащата и майката са роднини. Може пък родата да е по-грозна.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 1 199
Колкото и да съм толерантна, не бих приела такъв брак.Направо не мога да си представя да се омъжа за втори братовчед.Каквото и да е, все пак носим може да е 40% или повече, ама еднаква, роднинска кръв, немислимо ми е, не знам.

# 39
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Колкото и да съм толерантна, не бих приела такъв брак.Направо не мога да си представя да се омъжа за втори братовчед.Каквото и да е, все пак носим може да е 40% или повече, ама еднаква, роднинска кръв, немислимо ми е, не знам.

В грешка си, най-много да е 25% еднаквата кръв, най-много!

# 40
  • Мнения: 54
Колкото и да съм толерантна, не бих приела такъв брак.Направо не мога да си представя да се омъжа за втори братовчед.Каквото и да е, все пак носим може да е 40% или повече, ама еднаква, роднинска кръв, немислимо ми е, не знам.

Между братовчеди има нещо като едипов комплекс, или както там се нарича привличането мужду роднини. Доста силен при това. Т. че не виждам нищо немислимо, напротив.

# 41
  • Мнения: 529
За мен това е кръвосмешение, и ми се вижда доста гадно.Но щом хората не ги притеснява всичко си е на ред.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 364
Напълно подкрепям мнението на Приятно ми е - Богиня!
Няма нищо нередно според мен - обичат се, да се оженят щом искат, все пак не са брат и сестра, нито дори първи братовчеди.
Едно време в аристократичните фамилии така са се женелин помежду си най-близки родственици. В кралските семейства е била масова практика да се женят и първи братовчеди. Затова и в Англия и в страните с все още жива аристокрация се отнасят либерално към този въпрос. В мюсулманския свят също се приема нормално.
Друг в въпросът, че колкото по-разнообразни са гените, толкова по-красиво ще е поколението. Неслучайно най-красивите хора са именно от смесени бракове и такива, с предци от различни националности.  Peace

# 43
  • Мнения: 54
Друг в въпросът, че колкото по-разнообразни са гените, толкова по-красиво ще е поколението. Неслучайно най-красивите хора са именно от смесени бракове и такива, с предци от различни националности.  Peace

Това е доста спорна теза.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Изобщо не става въпрос за красиво и грозно поколение. Това няма връзка с кръвното родство. Става дума за т.нар. рецесивни болести. Това са болести, които се предават по генетичен път и за да се проявят трябва да има два рецесивни гена. Когато е само един си носител и предаваш носителство, но не боледуваш. Такива болести могат да се предават поколения наред в едно семейство без да се проявят и никой да не знае за тях. Но ако и двамата родители са носители (което в едно семейство е доста вероятно) и предадат два рецесивни гена на детето си при него болестта ще се прояви. А това обикновенно са едни доста неприятни болести. Разбира се може и да няма такива в това семейство, но няма как да се знае. Точно това е презумпцията за забраната на тези бракове. А браковете в кралските династии не са никакъв довод според мен. Всички знаем от колко подобни болести са страдали.

# 45
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Колко далечна степен на родство позволявате? 9-10?
Защото законът се е изказал, както и църквата /за особено религиозните/ и там пречка при вторите братовчеди няма.

# 46
  • Мнения: 54
Изобщо не става въпрос за красиво и грозно поколение. Това няма връзка с кръвното родство. Става дума за т.нар. рецесивни болести. Това са болести, които се предават по генетичен път и за да се проявят трябва да има два рецесивни гена. Когато е само един си носител и предаваш носителство, но не боледуваш. Такива болести могат да се предават поколения наред в едно семейство без да се проявят и никой да не знае за тях. Но ако и двамата родители са носители (което в едно семейство е доста вероятно) и предадат два рецесивни гена на детето си при него болестта ще се прояви. А това обикновенно са едни доста неприятни болести. Разбира се може и да няма такива в това семейство, но няма как да се знае. Точно това е презумпцията за забраната на тези бракове. А браковете в кралските династии не са никакъв довод според мен. Всички знаем от колко подобни болести са страдали.

Колкото и да теоретизираме за "рецесивните гени" фактите са други - в Арабския свят, където над 80 % от хората се женят за братовчеди, броя на стерилните двойки е по-малък от този в бг., а процентът на увредените деца не е по-висок от този в страни, където не съществува такава традиция.

# 47
  • Мнения: 10 547
Tea13, ако не бъдеш така голословна и подплътиш твърденията си с факти, бих ти повярвала. Това, което аз съм чела като статистика е точно обратното, що се отнася до частта му, свързана с генетичните болести.

# 48
  • Мнения: 6 713
Втори братовчеди е доста близко родство според мен, аз лично съм израснала с втори и трети братовчеди.

Относно гените - няма нищо общо с красотата. Имам пример за дете, чиито родители са от раси на разстояние  най-малко 12-13 00 км отраснали, еми далеч е от красиво красиво, поне според мен. Wink
При тези връзки, вероятността дефектен ген да си намери "половинката" в другата ДНК е хипер минимален, в сравнение с близка ДНК.

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 1 199
Колкото и да съм толерантна, не бих приела такъв брак.Направо не мога да си представя да се омъжа за втори братовчед.Каквото и да е, все пак носим може да е 40% или повече, ама еднаква, роднинска кръв, немислимо ми е, не знам.

В грешка си, най-много да е 25% еднаквата кръв, най-много!
И тя не ми се струва малко, за да се обвържа с братовчед си.Абе отблъскващо ми е.Лично мнение е това.На когото не му пречи, нека се сродява с родата.

# 50
  • Мнения: 186
Биологията е наука като другите и хубаво е да се вслушваме в нея.
Аз лично смятам,че втори братовчеди е твърде близко.Трети по-бива,макар че като чуя братовчед и нещо ми става.
Обаче доколкото съм чувала такива бракове не са рядкост.Мисля има дори организации на такива хора желаещи да живеят с близък роднина-брат,сестра,братовчед.Един вид се подкрепят,защото обществото е против.
В крайна сметка това е едно от големите табута и има защо да се спазва(не е някаква религиозна превземка).
.

# 51
  • Мнения: 655
izvinete za latinicata, no pi6a ot telefona. evedday pove4e info za tezi organizaci, pls, se mi stana interesno. I za6to misli6, se e 4ak puk tabu? V smi tuk pone po-radko bi sre6tnala hora, koito da sa proti. Ve4erta /te opravq posta, izvinete ote vednuj za latinicata!

# 52
  • София
  • Мнения: 1 262
Не разбирам особено от роднински връзки, но според мен е важно дали са братовчеди от една страна т.е. дали имат кръвна връзка  Wink

# 53
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 492
Братовчеди могат да бъдат само кръвни роднини(с изключения на осиновяване в рода).Няма братовчеди по сватовство.

# 54
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 063
Поне на сватбата няма да има твои и мои,а всички ще са свои   Laughing Това в кръга на шегата.
За мен лично родството е прекалено близко .. аз имам 2-ри братовчед,с който сме много близки,дори ни е кум.   Peace

# 55
  • Мнения: 186
Повече информация за тези организации нямам.Преди време четох някаква статия за кръвосмешението(нали така се казва) и там бе споменато.Ставаше въпрос не просто за втори братовчеди,но и за първи такива и по-близки роднини(в този смисъл за мен е табу-да спиш със брат,сестра за мен е немислимо).Как са неразбрани ,отритнати от обществото.Затова пазят роднинството си в тайна.Статията бе в доста добронамерен тон.Оставаш с усещането ,че са хора,които много се обичат и само искат да са заедно.
Не че не го вярвам ,нямам нищо против-само генетиката ме тревожи.Такива хора трябва да изследват бъдещите си деца по-сериозно.

# 56
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
За мен лично не е нормално. Консервативна съм и хайде-да са 4ти братовчеди примерно-много далечна рода, как да е, но втори ми е прекалено близко...

# 57
  • Мнения: 1 959
В арабския свят масово се женят първи братовчеди, поколения наред. На децата им няма нищо, т. че едва ли има сериозна биологична пречка пред близко-родствените бракове. ...

Скоро в УК имаше дебат във връзка с разходите на здравната каса.
Изследване показва, че поради традиционните бракове между първи братовчеди
в пакистанската общност, техните деца са изложени на по-голям риск от генетични заболявания.
В най-голямата пакистанска общност на Острова-Брадфорд,
75 % от пакистанските бракове са между братовчеди.
75 е и процентът на децата със заболявания, чиито родители са братовчеди.
Стига се до там, здравната каса да развие програма, предлагаща на такива двойки,
грижа и мониторинг през бременността подобна на програмата, предлагана на майки над 35 г.,
с цел да се диагностицират евентуалните генетични заболявания.

Не знам какви са данните за арабския свят, но в УК се смята,
че рискът от генетични заболявания, ако родителите са брадовчеди,
е незначителен, ако е инцидентно. Но-ако е традиционно-прогресивно се увеличава.



# 58
  • Мнения: 1 159
Майка ми и баща ми са втори братовчеди.Дядото на баща ми и бабата на майка ми са брат и сестра.Нормална съм,детето ми е нормално...Не са имали проблем да се оженят,както и да се разведат 3 години след сватбата.

# 59
  • Мнения: 901
Сега,
те за да са втори братовчеди, бабите им (примерно) са сестри.
Тоест това е ситуацията, в която моят хипотетичен внук се жени за хипотетичната внучка на сестра ми. И аз и сестра ми си ставаме свати, един вид. Не се чувствам комфортно.

# 60
  • Мнения: 655

Това така, но аз забелязах и още нещо: като се заговорихте за араби и направих проучване, не само за УК, но и по принцип-при тях са най-чести ражданията на сиямски близнаци, от този тип където буквално второто дете е паразит-недоразвит, имаше някои доста разтърсващи снимки.

При моите приятели е просто случайно, в смисъл поне не са споделяли в предишните няколко поколения да други интесвързани роднини, защото говорихме за това с бъдещата булка, но тя е много позитивно настроена и аз много се радвам за тях.

# 61
  • Мнения: 186
Наистина,когато е инцидентно не е толкова страшно,но ако е често срещано шансовете за отклонения нарастват с всяко следващо поколение.

Общи условия

Активация на акаунт