Повтарящ се мастит, кърмене след това??

  • 593
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 171
Здравейте мили мами,
Аз кърмя сравнително от скоро - бебо е на месец и половина, но за сметка на това имаме доста проблеми. Знам, че в началото това е нормално, но аз вече не знам как да продължа и ви моля за помощ.
Всичко започна още в болницата - аз родих със секцио по спешност. Бебо е недоносен (40 дена по-рано) и тъй като стоя няколко дена в кувьоз ми го донесоха чак на 5-6 ден. На 3-тия ден след раждането гърдите ми се препълниха, вдигнах 39С температура и нищо не излизаше. С много болки,несръчно цедене и инжекции с окситоцин(така беше май) нещата се пооправиха. Когато донесоха бебо той беше много слабичък, сънлив с жълтеница(продължила доста дълго след това) и почти нищо не изсукваше. Аз го държах на гърда по 1час и го слагах да суче много често. По едно време той започна да суче  Grinning, но пък и се появиха рагадите. Може би те са причината за последвалите мастити.

Значи за 1 месец и половина аз направих още 3 мастита на една и съща гърда(с последния се справих оня ден). Картинката - висока температура над 38, втрисане, зачервяване на определено място и почти никаква кърма от съответната гърда. Благодарение на статиите в библиотеката не съм спряла да кърмя, не съм взимала антибиотици и овладявам положението за малко повече от 24 часа. Страхувам се обаче да не се повтори.
С риск постинга да стане ужасно дълъг, за което се извинявам ще ви опиша кое според мен е проблема.

Бебо е изцяло на кърма - не давам вода или сокчета. Оставих го той сам да си направи режима. Отначало сучеше често през около 1,5-2, особено вечер имаше т.нар. струпвания на хранене. Сега е различно, но горе долу 3часа. Като от около 1 седмица не се буди вечер(по своя воля пак) - прави 6 часа пауза. Може и тя да е проблема, но вярвайте ми това ми дойде като коледен подарък, защото той не спи спокойно, когато спи, а това е рядко и аз вече ходя и спя.
Той се наяжда само от едната гърда (когато функционират и двете де) и може би и дойде в повече вечерната почивка, но пък преди той ядеше вечер и пак се получи същото. Аз все още имам рагади, макар той да суче като по учебник - обърнати устнички, захапал по-голямата част от ареолата, брадичката опира в гърдата и т.н. Мажа ги с лансинох.
Ако започна да го храня винаги от двете гърди, няма ли първо той да не изсуква това по-хранителното мляко и второ винаги ще имам останало мляко в гърдите и кърмата няма ли да спре  newsm78??
Пробвах да го будя, за да суче, но той суква малко и заспива.

Искам и трябва да го кърмя, защото е недоносен и повръща много и на фонтан, но това не ме притеснява(доста четох и за това тук - абе страшни сте, добре че ви има) поне за сега той наддава много добре (1,300 за първия месец  Grinning). Но всъщност ми е и много много приятно да го кърмя, въпреки болката.

Моля ви дайте съвет как да предотвратя следващи мастити...??

# 1
  • Мнения: 1 586
Поздравления за самостооятелното справяне с цели 3 предмаститни състояния, както и за добрия подход към повръщането. Simple Smile А най-вече за това, че въпреки проблемите продължаваш да кърмиш. Simple Smile

За рагадите - ако си сигурна, че бебчо засуква правилно и е в подходяща поза за сукане, не ти остава нищо друго, освен да изчакаш още малко докато се оправят. Стандартните съвети за справяне с проблема сигурно си ги чела - миене не повече от веднъж дневно САМО с вода, намазване с кърма и оставяне да изсъхне след кърмене, максимално дълго оставяне гърдите "на въздух", мазане с ланолинови кремчета. Друга причина за дълго неминаващите рагади може да е и някаква гъбична инфекция, или дерматит на зърната. Може да обмислиш евентуален преглед при кожен лекар, ако нещата не се подобрят до 1-2 седмици.

За сукането от двете гърди - не е опасно за спиране на кърмата Simple Smile. Само гледай да предлагаш втората гърда след като бебето е изсукало първата. И съответно на следващото кърмене почваш от същата гърда. При съмнения за някакъв проблем с "опасната" гърда, най-добре я давай при всяко кърмене. По- добре да се оправяш после с евентуална хиперлактация, отколкото с мастит Wink

Относно рецидивиращите мастити - обърни внимание на диетата си. Прекален прием на наситени и транс мазнини е силна предпоставка за развитие на чести мастити. Ревизирай количествата млечни продукти, които ползваш и ги намали според възможностите си. Изключи по възможност транс мазнините (хидрогенираните мазнини) от диетата си - маргарини и всякакви сладкарски и пр. изделия, приготвени с тях. Намали животинските мазнини, ако са повечко.

Ще се справиш!
Приятни мигове с бебенцето! Simple Smile

# 2
  • Мнения: 171
Andrea$ благодаря ти за съветите и пожеланието  Simple Smile


За сукането от двете гърди - не е опасно за спиране на кърмата Simple Smile. Само гледай да предлагаш втората гърда след като бебето е изсукало първата. И съответно на следващото кърмене почваш от същата гърда. При съмнения за някакъв проблем с "опасната" гърда, най-добре я давай при всяко кърмене.

Проблемът е, че след предмаститни състояния (както казваш ти Simple Smile) гърдите са ми супер стимулирани(нали, за да се оправя съм цедила на всеки час почти) и имам доста кърма. Така той никога няма да изпразва едната гърда, ако му предлагам и двете гърди на хранене  newsm78

А ще ми спре ли кърмата като няма нощно хранене??

Моля те може ли да дадеш пример за наситени и транс мазнини. Аз нищо не разбирам от тези неща.

А иначе не ям много млечни продукти - прясно мляко не пия, само кисело от време на време.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 381
Ако кърмиш винаги, когато бебчо поиска, кърмата няма да ти спре. Спирането на нощното кърмене не винаги е постоянно. Може да започне да се буди за сучене. Нещата се променят динамично и до годинка бебчовците може да си променят няколко пъти режима. Остави бебчо да регулира количеството кърма. Ако през останалото време почувстваш препълване и дискомфорт, може да изцедиш до облекчаване, не до последната капка. При урегулирана кърма гърдите стават меки, не препълнени и течащи. Това не трябва да те притеснява. Следи си мокрите и мръсни памперса.

# 4
  • Мнения: 1 735
Цитат
Опасността от транс мазнините

Друг често пренебрегван факт за мазнините е опасността от така наречените транс мазнини, които се получават когато зеленчукови мазнини се загреят до високи температури, например при пържене или при хидрогениране на мазнини. Хидрогенирането е процес на преработване на мазнините в течни мазнини така, че те да станат твърди при стайна температура. Признато е, че ако процесът на хидрогениране беше открит днес, той нямаше да е одобрен поради вредата на транс мазнините върху човешкия организъм. Основните продукти съдържащи транс мазнини са маргарина и хидрогенирани зеленчукови олиа.

Структурата на транс мазнините е различна от оригиналната им и се смята, че преминават в кърмата. Те не са подходящи за формиращия се бебешки и детски мозък, също така съдействат за развитието на сърдечни заболявания, рак и редица болести на храносмилателната система.

# 5
  • Мнения: 1 586
Infinity, предполагам в дадения цитат става въпрос за растителни мазнини, а не само за зеленчукови такива. Simple Smile

Аз накратко споменах за групите храни, към които трябва да се насочи вниманието при рецидивиращи мастити - намаляване приема на млечни продукти и масла, животински мазнини и продукти, да се изключи прием на маргарини и съдържащите ги храни, да се избягват пържени храни.

Ето една много подробна статия за видовете мазнини и ползите и вредите от употребата им: http://www.askdrsears.com/html/4/T041300.asp

# 6
# 7
  • Мнения: 1 735
Е,Andrea$ !Статията ,която си намерила е супер!  newsm74
Наистина е много подробна!
Не всички ще я разберат,ако имаше кой и да я преведе...
На мен лично много ми се превежда,но в момента бебка не ми оставя никакво свободно време... Tired

# 8
  • Мнения: 1 586
Мдаа, въпрос на превод Simple Smile
vegetable oil = растително масло
Ще кажа на миз да го оправи в статията Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт