скрийнинг и аминоцентеза

  • 3 159
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 401
Е, сега вече и аз се попритесних, хммм. Правиха ми скриининга и още преди да започнат ми казаха, че трябва да направя и аминото. Аз казах, че няма /за аминото/ а те настояват че трябва. Аз пак казах че не искам, те пак - ти знаеш ли какво е това. Тогава аз казах ок нека излезе резултата от скриининга и тогава ще реша. Принципно не искам да го правя, знам че и не могат насила да ми го направят, но това настояване ме притесни.  Ако риска /според резултата от скрининга/ е голям значи ли непременно че риска е голям и че трябва да направя и другия тест?

# 1
  • Мнения: 1 393
Според мен скрининг и амниоцентеза са различни изследвания.Скрининга е за да се разбере дали детенце е с Даун,а амниоцентезата е да се види дали всичка му е наред.Не съм сигурна дали е така,но се консултирай с лекар,за да си спокойна.

# 2
  • Мнения: 7
Бохимичния скрининг  определия вероятността детето да има генетично заболяване или малоформация, тои в никиъв случей не е точен метод, ако изчислената вероятност е 1:250 или по малко се препорачва амноцентеза , у нас на йени над 35 съшто се препорачва защтото се счита че са рискова група!При амносентезата съществува риск от аборт!

# 3
  • Мнения: 2 401
Да де, и ако открият някакъв проблем при аминото какво? Какво могат да направят в петия месец?

# 4
  • usa
  • Мнения: 2 113
Да де, и ако открият някакъв проблем при аминото какво? Какво могат да направят в петия месец?

могат да направят аборт по медицински причини. ако за теб няма значение резултата от амниосинтезата, не я прави, не могат да те накарат. а биохимичният скрийнинг е много неточен метод, единствено на базата на неговите резултати изводи не бива да се правят.

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Минзухарче - пише се амниоцентеза!

# 6
  • Мнения: 7
Доколкото ми е известно аборт по медицински показаниа се прави до 25г.с. и то само със съгласието на бременната!Не се присесниавай скрининга често дава фалшиви "положителни" резултати и при мен беше така!

# 7
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Скрийнинга е за възможни малформации. В тази ранна седмица може само да определи какъв ще е риска. Амниоцентезата е изследването, което дава сигурен резултат. А в амниоцентезата няма нищо страшно. Аз исках да ми направят въпреки че риска ми не беше много голям. Не боли изобщо а пък е придружена от много прецизен преглед на видеозон което също е важно. Препоръчвам ти Димитрова от МД, ако решиш. А аборт можеш да направиш ако решиш ти. Те просто ще ти кажат има ли проблем при бебето и 100% какъв е пола:). На моя позната откриха спина бифида в 8 месец и те уверявам че 100 пъти съжали че не е разбрала по-рано. Бебето беше зле и се наложи предизвикано раждане, последвано от умъртвяване. Жената цяла година после ходи по санаториуми да си лекува депресията от преживяното. Според лекаря при който раждах всяка жена трябва да си прави амниоцентеза.

# 8
  • Мнения: 1 214
Бохимичния скрининг  определия вероятността детето да има генетично заболяване или малоформация, тои в никиъв случей не е точен метод, ако изчислената вероятност е 1:250 или по малко се препорачва амноцентеза , у нас на йени над 35 съшто се препорачва защтото се счита че са рискова група!При амносентезата съществува риск от аборт!

Не!Биохимичният скрининг определя вероятността детето да е със спина бифида или синдром на Даун(най-често срещаната генетична малформация).Амниоцентезата може да  предостави с абсолютна точност има ли детето дефект като спина бифида ,Даун или каквото и да е друго генетично заболяване(което не се открива чрез скрининг)
Съвет от препатила:Щом настояват (предполагам че си над 35 щом е така) помисли ,прочети някои теми във форумите и тогава вземи решение.Не забравяй,че това определя бъдещето ти-твоето,на детето и въобще на цялото ви семейство! В България годишно се раждат около 700 бебета със синдром на Даун(а има и такива с други генетични дефекти).Мнението на генетиците е ,че това се случва все по-често при по-младите под 35 г именно ,защото не си правят подобни изследвания,при жените над 35 се следи точно за това!
Едно уточнение:Спина бифида се вижда на ехограф,а също и синдрома на Даун.Но естествено лекарят трябва да знае къде да гледа и какво да гледа.В случая тила и носа-за синдром на Даун.Това изследване ще ти даде по-точни резултати от смехотворният скрининг.Ако искаш обаче да си сигурна,че детето ти няма никакви генетични аномалии би могла да си направиш амниоцентезата.Наистина не е страшно,а рискът е сведен под 1 % .Успех във взимането на правилното решение!

# 9
  • Мнения: 312
С БХС теоритично се определя риска от Даун и евентуално някои отклонения биха подсказали и спина бифида. Амниоцентезата е сигурен метод (почти 100%) за откриване на генетични малоформации, но при направените ми запитвания дали този метод е 100% сигурен, че плодът няма да се роди с някакви дефекти, стигнах до извода, че той може да е увреден и не от генетични изменения, а по редица др.причини. Що се отнася до риска от усложнения при амниоцентезата, по статистика в МД, той е много малък 0,5%, а дори и по нисък, но пък го има.
На всички майчета здрави бебчета и дечица.  Praynig

# 10
  • Мнения: 2 863
Не казваш каква е причината да настояват за амниоцинтезата, трябва да имат такава и ако искаш адекватни мнения по добре е да се знае. Има няколко такива теми във Форума върни се назад и почети, също и в дир има закована такава тема на първа страница.
Аз съм правила амницинтеза, дори без скрийниг именно поради това, че е неточен и може само да ти изкара ангелите, но попадах в рискова група и не съм имала съмнения дали  да го правя, прецених, че пораженията върху мен, детето ми и целия ни живот биха били по-големи от това да поема  риска, преценен като много по-малък. При добър специалист всичко ще е ОК. Както много пъти съм казвала, ако бремеността е нормална плода е в безопасност, обикновено риска е именно за бременности с пробелми в първите месеци, медикаменти за задържане и други подобни. Тогава въпроса наистина е на кантар, особено при трудно постигната бременост, където шанса да е единствена и последна е голям. Ти решаваш.

# 11
  • София
  • Мнения: 725
На мен ми се наложи да правя амниоцинтеза поради отклонения в резултатите то скрининга.
При амниоцинтезата има риск от спонтанен аборт и това беше най-трудното решение в моя живот - да правя ли амниоцинтеза или не....
Направих я по настояване на съпруга ми.
Един добър лекар по пренатална диагностика (каквато е д-р Томова например) може да свърши много по-добра работа от скрининга и да не ти се налага амниоцинтеза.

Аз съм решила живот и здраве при второто дете въобще да не правя скрининг - ще отида при Томова на преглед и толкоз(защото ако детето е с малформации то един добър лекар ще ги види при този преглед)!!!

Поздрави

# 12
  • Мнения: 2 401
Здравейте

Мерси за отговорите. Поразрових се из темите и резултата е, че се шашнах още повече. Понеже никъде не видях някой да описва каква е точно процедурата, колко време, с упойка ли е...а и не се поинтересувах при лекаря защото просто отказах, бихте ли ми казали в какво се състои?

# 13
   Виж тук   http://www.biberonbg.com/info/amnio.htm

# 14
  • Мнения: 2 401
Мерси, изясниха ми се нещата.

Общи условия

Активация на акаунт