Отговори
  • София
  • Мнения: 1 254
Днес мъжът ми ми каза, че негови приятели с бебе си подали документите за тия пари.
Бил приет някакъв закон наскоро, че освен данъците на края на годината ти връщат още 360 лв ако имаш бебе родено през тази година. И това с цел да се стимулира раждаемостта...
Трябвало да се подадът документи при работодателя на майката...
Някой чул ли е нещо по подробно по въпроса, щото аз не съм много сигурна, че това е 100 % истина?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 10 493
За сефте го чувам,че даже и не вярвам.Ако все пак е вярно  такова ходене и размотаване ще изисква,че половината майки ще се откажат.На мен нерви не ми останаха за 200 лв,докато ги взема #Cussing out

# 2
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 146
Това ли имаш в предвид - Семейно подоходно облагане

# 3
  • София
  • Мнения: 1 254
Ели, май това имам предвид... то и аз не съм наясно и за това реших да пусна тема
Много ти благодаря

# 4
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 146
 Hug
И в Клюкарника имаше нещо наскоро, но не ми се търси Embarassed

# 5
  • София
  • Мнения: 1 254
До сега търсих инфо по въпроса и се оказа, че това наистина е така. Заедно с данъчната декларация за изравняване на данъците в края на годината се подава и някаква молба за тия 360 лева... Това всичко се прави в данъчното по местоживеене.
В моя случай ще ги вземе таткото щото е с по-голям доход, пък аз незнам дали ми се е събрал 360 лв данък за тази година, щото ако не еще ми изплатят само колкото ми се е събрал!
Ейй супер! Дано не е голяма разправия

# 6
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Първо- не оставайте с впечатлението, че ще ви върнат 360 лева. Тази сума ще бъде приспадната от годишната данъчна оценка. Доколкото знам аз- молбите ще се подават през март следващата година и няма общо с годишното данъчно изравняване, което е сега в края на годината.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 359
Каква е тази еднократна помощ след раждане?

# 8
  • Мнения: 7 186
Каква е тази еднократна помощ след раждане?

Еднократната помощ след раждане се полага на всяка майка за родено дете, независимо от доходите и семейното положение. Тя е в размер на 200 лв. и може да се изтегли в срок до 3 години.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 254
Първо- не оставайте с впечатлението, че ще ви върнат 360 лева. Тази сума ще бъде приспадната от годишната данъчна оценка. Доколкото знам аз- молбите ще се подават през март следващата година и няма общо с годишното данъчно изравняване, което е сега в края на годината.
хм... аз пък разбрах, че тия 360 лв. се опрощават от данъците и си мисля че имат връзка с данъчното изравняване, защото ако са ти изравнени данъците и ти ги връщат... ама по скоро се надявам да е така от колкото да съм сигурна де  Mr. Green
Пък срока за подаване на данъчните деклараций е до 15 април 2006 г и ако са свързани нещата би трябвало и до тогава да е срока за молбите за тия пари...

# 10
  • Мнения: 235
Представете си колко хубаво ще е да ни възстановят в абсолютна сума тези 360 лв. за първо дете. Да ама не, да пием по една студена вода. Wink Ето как стоят нещата:
Чл. 29а. (Нов - ДВ, бр. 108 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) (1) Местните физически лица, включително извършващите дейност като едноличен търговец, могат да ползват данъчно облекчение за деца, като приспадат от годишната си данъчна основа сума в общ размер, както следва:

1. при едно ненавършило пълнолетие дете - 360 лв.;

2. при две ненавършили пълнолетие деца - 780 лв.;

3. при три и повече ненавършили пълнолетие деца - 1140 лв.

(2) Данъчното облекчение се ползва, когато едновременно са налице следните условия:

1. към 31 декември на данъчната година детето е местно физическо лице и е български гражданин или чужденец, на когото е предоставено убежище или статут на бежанец по реда на Закона за убежището и бежанците;

2. детето не е навършило пълнолетие;

3. към 31 декември на данъчната година детето не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца.

(3) Данъчното облекчение се ползва от лице по ал. 1, което към 31 декември на данъчната година е:

1. родител, който упражнява родителските права, и детето не е настанено извън семейството и не е учредено попечителство или настойничество, или

2. настойник или попечител - в случаите на настойничество или попечителство, или

3. роднина или близък - в случаите, когато детето е настанено за срок не по-кратък от 6 месеца при роднини или близки по смисъла на Закона за закрила на детето, или

4. приемен родител - в случаите на дългосрочно настаняване на детето за отглеждане в приемно семейство по смисъла на Закона за закрила на детето.

(4) Данъчното облекчение се ползва до размера на годишната данъчна основа и при условие че лицето по ал. 3 представи писмена декларация от другия родител, съответно от другия приемен родител, близък или роднина, че последният няма да ползва намалението за същата данъчна година.

(5) Декларация по ал. 4 не се представя, когато другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина е неизвестен, починал или е лишен от родителски права, или не са му предоставени такива права в случаите на развод.

(6) Данъчното облекчение се ползва включително за годините, в които детето е родено и навършило пълнолетие.

(7) Обстоятелствата и условията по ал. 1 - 6 се декларират с декларация по образец, утвърден от министъра на финансите, която се подава с данъчната декларация по чл. 41, ал. 1.

Извода е: Сумата от 360 лв за първо дете в случая се приспада от общата годишна данъчна основа, която включва доходите от трудови договори, граждански договори и др. (ако има такива). Данъка за въпросната година се определя по следната таблица:
Годишна данъчна основа Данък

Годишна данъчна основа
 Данък
 
До 1440 лв.  Необлагаеми
 
От 1440 лв. до 1800 лв.  12 на сто за горницата над 1440 лв.
 
От 1800 лв. до 3000 лв.  43,2 лв. Плюс 22 на сто за горницата над 1800 лв.
 
От 3000 лв. до 7200 лв.  307,2 лв. Плюс 26 на сто за горницата над 3000 лв.
 
Над 7200 лв.  1399,2 лв. Плюс 29 на сто за горницата над 7200 лв.

Дано успях да внеса малко светлина в тунела Wink Simple Smile


 


# 11
  • Мнения: 6 472
Мен ме интересува как става технически възстановяването на данъка? В смисъл ,че аз съм на трудов договор и всеки месец ми отдържат данък, т.е декларация ще подам само заради тази сума. Други данъци не дължа, т.е няма да има от къде да я приспаднат newsm78

# 12
  • Мнения: 218
Мен ме интересува как става технически възстановяването на данъка? В смисъл ,че аз съм на трудов договор и всеки месец ми отдържат данък, т.е декларация ще подам само заради тази сума. Други данъци не дължа, т.е няма да има от къде да я приспаднат newsm78

няма значение това - трябва лично да подадеш декларация за приспадане от данъчната основа

Пък срока за подаване на данъчните деклараций е до 15 април 2006 г и ако са свързани нещата би трябвало и до тогава да е срока за молбите за тия пари...

срока наистина е този, затова като ходих до данъчното ми казаха че още нямат указания как ще се процедира

 Hug

# 13
  • Мнения: 2 379
Каква е тази еднократна помощ след раждане?

Еднократната помощ след раждане се полага на всяка майка за родено дете, независимо от доходите и семейното положение. Тя е в размер на 200 лв. и може да се изтегли в срок до 3 години.

А полага ли се тази помощ на български майки, които ще раждат в чужбина и детето съответно ще се роди с НЕбългарско гражданство?
Не ме разбирайте погрешно, не искам да съм нахална. На мен лично ми се струва по-морално, ако не се полага... Но все пак ми е интересно да науча как стоят нещата Simple Smile

# 14
  • Мнения: 235
Каква е тази еднократна помощ след раждане?

Еднократната помощ след раждане се полага на всяка майка за родено дете, независимо от доходите и семейното положение. Тя е в размер на 200 лв. и може да се изтегли в срок до 3 години.


До колкото ми е известно НЕ.

А полага ли се тази помощ на български майки, които ще раждат в чужбина и детето съответно ще се роди с НЕбългарско гражданство?
Не ме разбирайте погрешно, не искам да съм нахална. На мен лично ми се струва по-морално, ако не се полага... Но все пак ми е интересно да науча как стоят нещата Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт