Как да накарам детето ми да се храни?

  • 643
  • 7
  •   1
Отговори
Синът ми, който е на 5 години, почти нищо не иска да яде. Сутрин, обед и вечер лизва по 1-2 лъжички от яденето, което му сервираме, и това е.

След много увещания, понякога хапва още 1-2 лъжици.

А иначе, по цял ден се движи и играе, включително и навън.

Моля, дайте ми някакъв съвет, кажете ако сте имали такъв проблем, какво е помогнало.

# 1
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Много от моите приятелки, а и приятелите на родители ми като видят как си хапва малката и възкликват - ама как добре се храни, пък нашето не ще да яде. Е, да де, ама те обръщат голямо внимание на това какво и колко яде детето им и го карат да си хапне.

Е, аз като малка бях особено злоядо дете. Не исках да ям. Не ми  беше вкусно, особено манджите, защото постоянно баба ми висеше на главата ми и гледаше колко ям и ме подканяше да го правя, лъжица за мама, лъжица за тати и т.н. Като станах на 10 се отделихме и майка ми имаше точно противоположния метод - не ме караше да ям, като не искам - не ям. Като пропусна едно - две яденета, да видиш как си наваксвах и колко вкусно ми бе.

Та и аз като нея - никога не съм карала детето ми да яде, тя сама си иска и яде колкото иска, от каквото поиска, стига да го има в наличност.

Така, че спри да обръщаш внимание какво и колко яде детето. Те сами си знаят. Злояди деца няма, има направени такива.

# 2
  • Мнения: 415
И моя е на 5 и храненето ни е вечен проблем...Уговаряхме се Praynig, награждавахме се Money, карахме се Naughty, подкупвахме се Embarassed - нищо не помага...
Отказах се да му гледам в чинията и да викам - айде, айде...
Да се храни е негова отговорност!
Като не сме вторачени в него по време на хранене, сякаш малко се пооправи - даже чат-пат казва, че е гладен Hug
Сега му давам едни капсули за повишаване на имунитета /да не мъкне сополи от детската/ и те май повишават и апетита.
Успех   bouquet

# 3
  • Мнения: 167

Та и аз като нея - никога не съм карала детето ми да яде, тя сама си иска и яде колкото иска, от каквото поиска, стига да го има в наличност.


То хубаво да яде каквото поиска, но ако му харесват само неподходящи храни- чипсове,солети,вафли. Thinking или както големият ми син (на 7г ) обича сандвичи. Може да яде сандвичи сутрин ,обед и вечер  #Crazy
Ами не съм съгласна, държа се строго или в зависимост от ситуацията му обияснявам предимствата на една топла супа  Laughing

# 4
Tsv, искаш да кажеш, да не го каним изобщо на масата, така ли?

Ще пробвам този метод, макар че искам да им създам хранителни навици - да знаят, че яденето е три пъти на ден и е на масата, а не навсякъде. Защото са трима и ще е много трудно, ако всеки яде когато си поиска.

А в момента нямат никакви хранителни навици, ето това ме притеснява - когато ги накарам да седнат на масата да ядат, те се лигавят, говорят, играят и какво ли не, само не и да ядат.

И ако приема твоят метод, трябва да ядат безразборно разни сухи пасти, бонбони и подобни боклуци, а точно с това с боря... това е целта на баба им и аз се боря с нея...

# 5
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Здравейте мами!Аз съм отраснала в голямо семейство(4 деца
сме) и никога не сме имали проблеми с храненето.Майка ми
ни слагаше на масата,сервираше каквото има и ни оставяше
да се храним.След половин час горе-долу вдигаше масата и
който ял-ял,който не е-да е!За сравнение,когато ходехме при
едната ни баба тя непрестанно ни караше да ядем нещо(я
вафли,я шоколадче,я бисквитки или нещо подобно)и когато
идваше време за истинското ядене ние естествено не ядяхме
или хапвахме по една-две лъжици.
Сега аз прилагам същия метод при Георги и го оставям да яде
колкото иска в рамките на половин час.Когато е гладен си
изяжда цялата порция за 5-10мин ако не е и 2часа да го мъча
пак няма да я изяде.
Надявам се да съм помогнала.
Весели празници на всички!  bouquet

# 6
  • Мнения: 160
Една позната доста се беше поизнервила от подобен проблем. Тя го реши като включи (като игра) детето в приготвянето на храната. Тя има дъщеричка и малката много се ентусиазира и почна да яде повече. По този начин не й създаде и вредни навици. Не знам дали при вас ще проработи, ама нищо не ти коства да пробваш.

# 7
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Такива работи като вафлички, солети и прочие у дома просто не държим, а ако случайно купим, то ги крием на всевъзможни нетипични места, където малката по принцип не стига и ако й се дават то задължително без тя да види откъде ги измъкваме. Затова когато поиска й казваме, че няма. Мина периода в който искаше да се ходи до магазинчето да се купуват и обяснявахме, че вече е тъмно и магазинчетата не работят.

Вечер слагам масата и я питам иска ли да яде с нас. Обикновено отговора е не, но после се примъква преди още да сме раздигнали и сяда да яде. Понякога се сеща след час - два, но й се казва, че времето за вечеря е минало и тя напада хладилника - вади плодове или мляко и си хапва на крак. Но пък през уикендите винаги яде с нас. Но и тогава мама се грижи да има я баница, я палачинки или макарони, като и тя участва в готвенето, дори понякога вечер ми е заявявала, че й се ядат пържени яйца и мама пържи яйца за всички. И гледам винаги да има супа, защото и нея много я обича, а също и царевица.

Има дни в които не спира да яде, не само основните 3 яденета, а и още поне 3 пъти я иска супичка, я плодове или нещо друго, но пък след тях поне един ден си кара на "диета", т.е. яде 1-2 пъти на деня по малко. Аз просто не се впечатлявам.

Като ми каже, че не иска това, което съм сготвила предлагам каквото има, ако и него откаже тогава казвам, че няма друго и тя след около половин час пристига с молба да й сипя да хапне. Тоест яде, когато е гладна. Но пък в къщи всеки е ял когато иска, в семейството на мъжа ми задължително вечер всички са сядали на масата, но пък са 4 деца и е било трудно да се сервира на всяко поотделно. И все пак мъжа ми е имал период в който е бил изключително злояд, ядял месеци наред само мед скришом. Нищо друго не били в състояние да го накарат да яде по какъвто и да било начин. Като го питам и той не може да каже защо, но пък после станало трудно да го изхранят. И досега любимото му меню е от всичко по много. Завиждам му на организма, че независимо от огромните количества храна е слаб, пък аз каквото хапна ми се лепва почти моментално.  Confused

Общи условия

Активация на акаунт