Sekcio s epiduralna anestezija , kak se izliza ot anestezijata?

  • 894
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 878
Zdraveite momicheta.Shte rajdam sas sekcio ,sas epiduralna anestezija i sum malko pritesnena ot tova kakvi sa useshtanijata ot upoikata ( kato minava ).Ima li iztrupvane ,njama li ,boli li neshto - osven operacijata ....ako njakoi e rajdal taka ,molja da pomogne s mnenie ot lichen opit.Mnogo vi blagodarja    bouquet Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 9 894
е съвсем без болка не може.. Боли като се свива матката, но не е кой знае какво. Има си обезболяващи за целта.

# 2
  • Мнения: 8 505
Епидуралната упойка не е като пълната,т.е.в пълно съзнание си,само не чувстваш болка от мястото на поставянето и надолу и ходиш като пияна.Когато отмине действието на упойката,възстановяваш чувствителността си и...само толкова,нищо повече.
Всъщност аз раждах нормално,а при секцио не поставяха ли спинална упойка или нещо се бъркам newsm78

# 3
  • Мнения: 1 866
По принцип при планирано секцио се слага спинална упойка, тя е почти същата като епидуралната. Разликата е, че при епидуралната се поставя една тръбичка и така упойката може да се подава в продължение на часове, а при спиналната упойката се слага веднъж и държи наколко часа, колкото е достатъчно за една операция.

При мен нямаше никакви последстия освен съжалението, че упойката е минала и че операцията много болеше. Но ми дадоха болкоуспокояващи и оцелях!  Grinning

# 4
  • Мнения: 4 564
аз раждах със спинална - започнах да излизам от нея веднаха след операцията единственото усещане ми беше че ме втресе силно за около половин час сякаш ти е студено и се чувстваш все едно си на 3 водки аз си пишех смс-и по това време

# 5
  • Мнения: 319
Аз също раждах секцио със спинална упойка. Слага се еднократно, непосредствено преди операцията. Хваща почти веднага - мен лично ме хвана за около минута. Самото поставяне на упойката не е болезнено, тъй като мястото на убождането се обезболява, не усещаш и самото вкарване на течността. От малко над кръста не усещаш абсолютно нищо, ама като казвам нищо, значи нищо - не си усещаш краката, ако не виждаш какво ти правят, няма и да знаеш (а ти няма и как да видиш, щото междувременно си лежиш и ти мерят кръвно, слагат ти други неща и т.н.). По време на самата операция усещаш само леко разклащане, докато вадят бебето, може да ти прилошее и да повръщаш, но не е задължително. При мене се получи позив за повръщане, ама удържах и ми мина след точно 30 сек. Самото вадене на бебето трае около 10-15 минути, ако няма проблеми. Шиенето продължава около 40 минути и всъщност то удължава операцията до около 1 час. Упойката те държи още известно време - при всеки различно, мен ме държа около 2 часа. Докато си лежах, можех да си видя пръстите на краката, които се опитвах да помръдвам отвреме навреме. Пускането на упойката започна именно от пръстите на краката, усещах го  както когато ти е изтръпнал крака и получиш иглички. Не е болезнено, просто леко неприятно. След като ме пусна упойката, не ме е боляла зверски операцията, болеше ме матката, имах чувството, че ако се разсмея или изкашлям, а не дай боже да се изкихам, ще пръсна шевовете, но това е болка в матката, а не на оперативната рана. По принцип зорът, доколкото може да се нарече така, трае през първите 24 часа, но ако ти слагат обезболяващи мускулно (на мен ми слагаха горе долу през два часа, макар, че вероятно и без тях щях да мина, просто практиката в болницата е такава и не те питат искаш ли или не, бият ти я дори и да спиш!), няма за какво да се тревожиш. Някои мами се оплакват повече от болки след операцията, но имай предвид, че при всеки човек прагът на търпимост при болки е различен. Ако по принцип търпиш на болка, значи няма да имаш никакъв проблем. Ако обаче си малко по-чувствителна към болката изобщо, обезболяващите ще направят следоперационната болка пъти по-поносима.
Прости ми за пространното изложение, но исках да ти кажа всичко, за да знаеш, защото аз така безхаберно легнах под ножа, че сега кат1 се сетя, направо се чудя на себе си. Всичко, което се случваше с мен, го научавах в крачка. От една страна кофти, ама от друга си беше супер, щото не се притеснявах много много. Пожелавам ти всичко да мине леко и да се радваш на здраво и спящо бебе (щото мойто не беше от спящите!)

# 6
  • Мнения: 5
Секциото е със спинална, а не с епидурална анестезия.Нищо не се усеща по време на операцията,дори и малко след това,докато мине упойката.Първоначално няма да си усещаш краката, а после ще започнеш да ги усещаш, както и болката от контрахирането /свиването/ на матката.Не се тревожи за това, искаи периодично да ти слагат обезболяващи и няма да те боли много, дори ще можеш да поспиш.От упойката се излиза лесно, само че около 30 мин. цялото тяло се тресе, но на мен това не ми попречи да говоря постоянно по телефона.Поискаи също да ти сложат катетър след като ти сложат упойката/за да не усетиш нищо при поставянето му/.Аз бях с катетър и ми беше добре, а другата майка в стаята нямяше катетър и постоянно викаше сестрата да й носи подлога,защото след операцията при свиването на матката имаш чувство, че непрекъснато ти се ходи до тоалетна,а и си ходиш на често по малко, защото се притиска пикочния мехур.Това е май всичко.Не се притеснявай, не боли много,само първите 24 часа, дори и по-малко.После се усеща болка подобна на силна мускулна треска.Успех!Пожелавам ти хубаво и послушно бебенце!

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 508
Не е вярно, че може само със спинална, аз бях с епидурална упойка. Вярно е това за втрисането, но болка почти не съм усещала, защото периодично през катетъра на епидуралната ми вкарваха обезболяващо, последно 24часа след операцията и след това ми го махнаха. Дори още първата нощ се наспах, защото можеше да се спи и настрани, противно на очакванията ми. Почти не ме болеше и се възстанових страшно бързо.
А иначе не мисля, че някой прави секцио без другия катетър? Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 195
 При секцио се поставя спинална анестезия,не епидурална.Епидуралната анестезия се поставя  при нормално раждане  за намаляване на болката и се поставя при определено разкритие.При спинална излизането от упоика е постепенно,а всеки организъм реагира след това различно.

# 9
  • Мнения: 319
Мен пък не ме е втрисало като ме е пускала упойката и изобщо не си спомням да ме е тресло по време на целия "купон" с раждането. Нито пък съм имала проблеми с катетъра. Проблем щяха да имат санитарките, ако не ги бях подсещала да сменят торбичката или каквото там се води, ама това всъщност не беше мой проблем!

# 10
  • Мнения: X
Значи вече са ти казали - поставянето на упойката не е болезнено /аз бях със спинална/, усещаш веднага затопляне от кръста към краката. Не се усеща болка, но усещаш как те ровят и как вадят бебето, след това много силно ти се доповръща, почти неудържимо /аз за целия си живот 5 пъти съм повръщала и то, 'щото се натрових/, е удържах се, но беше гадно, това всичко е 15мин., на 7-8мин. вадят бебето и ти го дават, после шиенето е около 30-40мин. След операцията може да те втресе от стреса и загубата на кръв, но за малко - мен ме тресе 5мин. После след час почва да те пуска упойката, първо от краката, е няма да те лъжа че не боли, но се търпи. Наистина боли от свиването на матката, особено, когато дойдат да те натискат, за да се свива, но без болка неможе. Бият ти и обезболяващи мускулно, така че споко. Не се умира Wink

Общи условия

Активация на акаунт