обиколка на главата по-голяма от тази на гърдите - нормално ли е ?

  • 7 846
  • 10
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 439
Здравейте мами!
Племенникът ми на 11 месеца, има по-голяма обиколка на главата / с 2 см / отколкото на гърдите и ЖП казал на снаха ми, че не му се струва редно, но не е дал обяснение за притесненията си. Роди се 54 см и 4,5 кг, сега е 10,7 кг и 76 см. На мен ми изглежда много добре, но снаха ми се тревожи. Как ви се струва това ? Нормално ли е ?
Весели празници на всички и да са ви здрави бебите!

# 1
  • Мнения: 1 410
Много зависи как точно е премерил главата и гърдичките? Предишните месеци пак ли е било така? При нас се появи един месец главата беше 42.5,а следващия 41. Понеже си записвам всичко и ми се стори не както трябва. Докторката каза, че това било от начина на мерене и можело да мръдне малко. Не било възможно да се смали.
Така, че ако помни предишните мерки или ако е било така и преди смятам, че е щял да й каже и преди. По принцип се счита за нормално само в първите месеци обиколката на главата да е по-голяма от обиколката на гърдите. Това показвало нормално развитие.
Ако найстина това, което е казал доктора е истина, то може би трябва да отиде на преглед при специалист.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 439
От раждането му все е така глава по-голяма. Ина4е му е хубава глави4ката, кръгличка, добре оформена. ЖП е леко странен. Когато се роди баткото го бяха прегряли и ЖП му изписа Оспамокс, детето беше на 30 дни и с  две бани с лайка му мина, та аз не му вярвам мн на ЖП...но все пак...

# 3
  • Мнения: 918
Абе я се радвайте на детенце! Не мисля, че има проблем, по-добре сменете ЖП-то, сега му е времето Hug

# 4
  • Мнения: 6 315
Може да има грешка в измерването. Май наистина е време да се смени лекаря  Peace.

Последна редакция: пт, 30 дек 2005, 14:58 от Margarita

# 5
  • Мнения: 3 164
Аз до колкото знам главата до към 3-4 месец  е нормално да нараства с по 2 см , а след това с по 1см.но е твърде възможно да не е правилно измерена или сега или предходния месец.Нас така ни наплаши лекарката и като каза детето май има хидроцефалия...не ме питайте какъв ужас изживях до като не се разбра, че всичко е ок.Ако наистина се съмнявате и скайте си направление за педиатър талон №3 в поликлиниката към Института по педиатрия-всеки вторник и сряда след 13.30ч преглеждат -прави се трансфонтанелна Embarassed(дали точно така се казваше newsm78) ехография.
Успех и дано всичко на бебо е наред Peace Praynig

# 6
  • Мнения: 4 414
обиколката на главата е по-голяма от тази на гърдичките до към годинката/доколкото си спомням/...това е и причината да се препоръчва децата да спят без възглавница....важно е да нараства нормално всеки месец. според книгата на Елизабет Фенуик, за 11 месечно бебе средната обиколка на главата е 47 см....нормата е м/у 45 и 49.
весели и празници и Нова година - ново ЖП Simple Smile

# 7
  • Мнения: 8 585
Здравейте мами!
Племенникът ми на 11 месеца, има по-голяма обиколка на главата / с 2 см / отколкото на гърдите и ЖП казал на снаха ми, че не му се струва редно, но не е дал обяснение за притесненията си. Роди се 54 см и 4,5 кг, сега е 10,7 кг и 76 см. На мен ми изглежда много добре, но снаха ми се тревожи. Как ви се струва това ? Нормално ли е ?
Весели празници на всички и да са ви здрави бебите!
Меренето на гръдни обиколки при децата е анахронизъм останал от времето когато руската педиатрия=българска педиатрия.
Никоя от съвременните педиатрични криви не съдържа норми за гръдни обиколки.
Обиколката на главата е важен показател. Нанася се на съответни перцентилни ("процентни")криви на растеж на главата И ПО ТЯХ САМО се съди дали всичко е физиологично или не. Същото важи и за кривите:

*тегло
*ръст
*тегло/ръст
*Body mass index ->>BMI
*Акцелераторни криви за оценка на пубертета.

# 8
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Ето едни таблици за НАРАСТВАНЕ НА ГЛАВИЧКАТА ПО МЕСЕЦИ И ГОДИНИ нищо, че са руски, можеш да се ориентираш и по тях.


прави се трансфонтанелна Embarassed(дали точно така се казваше newsm78) ехография.
  Да, точно така се казва. Трансфонтанелна ехография правят почти всички детски невролози.

# 9
  • Мнения: 8 585
Предложените по-горе криви са доста старички.

Тук по-добре. И са всички събрани в едно. И за двата пола също.
http://www.cdc.gov/nchs/about/major/nhanes/growthcharts/clinical_charts.htm

# 10
  • Варна
  • Мнения: 439
Благодаря много за отговорите!
Бъдете мн здрави през следващата година:)

Общи условия

Активация на акаунт