След захранването ака веднъж на два-три дни - да се притеснявам ли?

  • 1 102
  • 26
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 533
Мили мами, дайте съвет. Вече почти един месец се занранваме и от както започнахме, синът ми започна да ака много рядко - веднъж на два-три дни (а когато беше само на кърма - по няколко пъти на ден). Въвела съм вече морков, картоф, тиква и тиквичка, а от плодовете - круша и синя слива. Всеки следобяд му давам около 60-70 грама круша или синя слива, обаче ефект няма.

Да вземам ли някакви мерки? Четох във форума за ленено семе, което се смила на прах и се слага в пюрето - някой пробвал ли е?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
А на детето пречи ли му - в смисъл,болезнено ли се изхожда,боли ли го коремче примерно?Това може да ти е показател,че трябва да се вземат мерки.Ако всичко е наред,детето е спокойно и аките са с нормална консистенция,не се вторачвай толкова - вероятно е временно,докато коремчето свикне.Няма да навреди да предлагаш течности или по-честичко да кърмиш - ако си хапва добре от твърдите храни,ще има нужда от повече течности.
Лененото семе има ефект,но ИваД каза веднъж,че също като в соята в него се съдържат много фитоестрогени и май не е много разумно да се дава на бебета Thinking

# 2
  • София
  • Мнения: 533
Ами май не му пречи особено - ака сутрин, рано-рано и обикновено разбирам чак като сменям памперса. Весел е и си играе, напъва се и ръмжи от време на време, но не мога да разбера дали ръмженето е игра или го мъчи коремчето.

А за течностите - от както го захраних, му давам вода - но почти не я иска. Изливам му я в устата капка по капка с чашката на Авент, защото той просто не се сеща да всмукне от нея (както и от биберона). Той започва да си прави гаргара - но в крайна сметка, гълта Simple Smile Лошото е, че изпива по 50-60 мл на ден.

Сокове не съм му давала и не знам дали да му давам? Хедра, какво ще ме посъветваш?

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Така както го описваш,аз не бих правила нищо - явно не му пречи на детето.Сокове може да опиташ да дадеш,ако искаш - но не се впечатлявай,ако не му харесват - все пак е по-добре настърган плод,отколкото само сок.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 246
При нас в началото на захранването беше по-зле, защото в един момент започна да го боли коремчето. Това, което аз направих е: ден-два на кърма, намалих количеството твърда храна като цяло и постепенно се оправи. Сега ака 2-3 пъти на ден, въпреки че хапва доста твърда храна.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 306
И аз мислех да питам за същото, дъщеря ми разреди акането от известно време, сега е на 2-3 дни, но стана и по-твърдо като консистенция, не е както когато беше почти само на кърма ( сега давам пюре, каша, попарки). Дали е нормално... newsm78, минават ли всички през тоя етап при захранване?

# 6
  • София
  • Мнения: 4 381
И при нас се получи същото при захранването. В началото започнахме с тиква и се изхождаше всеки ден. След въвеждане на картоф, ориз и др.храни, започна да пропуска по някой и друг ден. Няколко месеца си акаше през 2-3 дни, без това да й причинява неудобство. А консистенцията е същата, като на пюретата.

# 7
  • Мнения: 7 106
щом бебешоците не изпитват дискомфорт, не се притеснявайте. При нас се получи същото за около 2-3 седмици и постепенно, като въведох повече плодове и зеленчуци започна да ака по 2-3 пъти на ден даже.
Една идея - давайте плодовете сутрин, на гладно и след 15-20 мин. закуската. така действат най-ефективно, защото ако ги давате за десерт не се усвояват така добра. Отделен е въпроса, че  приемани след друга храна ферментират в стомаха, което води до подуване на корема, газове и тем подобни екстри.
Много добре действа добре омекнала круша за закуска Simple Smile.

# 8
  • София
  • Мнения: 533
Oх, не знам... Днес пак не се изака... Чудя се дали да не го оставя само на кърма два-три дни (както пише, че е неправила Ваня К), или на кърма + пюре от синя слива или круша, за да му се регулира стомахчето.

# 9
  • Мнения: 7 106
Ами виж шестото ти чувство как добре те съветва  Wink

# 10
  • Мнения: 1 737
.
Една идея - давайте плодовете сутрин, на гладно и след 15-20 мин. закуската. така действат най-ефективно, защото ако ги давате за десерт не се усвояват така добра. Отделен е въпроса, че  приемани след друга храна ферментират в стомаха, което води до подуване на корема, газове и тем подобни екстри.

Това важи за суровите плодове, а в купешките пюрета плодовете са сварени.
Иначе го практикуваме това в нашето семейство. Wink
Сварения плод за мене не е плод и на моето дете такъв няма да дам никога, ама това е друга тема...

# 11
  • Мнения: 7 106
Именно суровите плодове имах предвид Simple Smile. Плодовите пюрета (готовите) са с оризово нишесте, така че все тая, като ориза "неутрализира" действието на крушата.
Изобщо за да функционира добре стомаха, трябва да се ядат ПРЕСНИ плодове и то по възможност преди основното ядене.

# 12
  • Мнения: 192
Изобщо за да функционира добре стомаха, трябва да се ядат ПРЕСНИ плодове и то по възможност преди основното ядене.

Здравейте,аз също съм новак в захранването и съм се зачела в темите...
Ама с това направо ме застреляхте #2gunfire..Какво значи да се дават ПРЕСНИ ПЛОДОВЕ ПРЕДИ ОСНОВНОТО ЯДЕНЕ??Аз съм захранила с плодово пюре и то с пресни плодове (хапва си 70-80 и повече гр.) и после дохранвам с кърма.И кое е основното ядене - плодовете или млякото?Или друга храна се имаш предвид като основна?Плодовете не са ли силна храна за бебе,което току що е захранено?
Моля ви да ме осведомите,че колкото повече чета толкова повече се обърквам... #Crazy

# 13
  • Мнения: 1 737
Основното ядене е млякото или каквато и да е друга храна. Това правило важи не само за бебетата. Плодовете преминават през стомаха най-бързо от всички други храни, но ако има нещо друго, преди тях, което да ги задържи, започват да ферментират в стомаха, образуват газове и не са така пълноценни. Могат да се дават само плодове, но в случай че искаш да замениш ядене, и да ги дадеш заедно с друга храна, независимо кърма или друго, трябва винаги да се ядат на гладно, а не за десерт.

# 14
  • Мнения: 7 106
Ами знам че сега звучи доста объркващо, така е. След някой и друг месец обаче картинката се изяснява.

Изобщо за да функционира добре стомаха, трябва да се ядат ПРЕСНИ плодове и то по възможност преди основното ядене.

И кое е основното ядене - плодовете или млякото?Или друга храна се имаш предвид като основна?

За бебе на 5-6 месеца основното ядене е млякото. Към годинката и след нея основно ядене става вече твърдата храна. Всеки суров плод се усвоява най-добре, когато е изяден на гладно. Тъй като те се разграждат по-бързо в стомаха, ако са приети след хранене остават най-отгоре и ферментират, което води до подуване на корема, газове и т.н. Жт което следва, че е фекта им е никакъв.
При едно бебе, захранено около и след шестия месец, спокойно могат да се дават сурови плодове,подходящи за възрастта му. Тук обаче се търсеха такива, които имат разхлабващ ефект. Половин круша, изядена сутрин преди първото кърмене или закуската (ако вече има въведена такава) има разхлабващо действие и помага за по-добра паристалтика. За ябълката също знам, че има регулиращо дйствие за стоваха, но също ако е приета на гладо. ако се даде след твърдата храна обаче може да предизвика точно обратният ефект.

Общи условия

Активация на акаунт