Детенце на две години чете

  • 2 234
  • 36
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 2 385
По новините на BTV съобщиха за детенце на две годинки, което се научило самичко да чете и познава цифрите. Много интересно ми стана. Родителите не са го обучавали. Как ли се е справило?

# 1
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Ами има такива дечица. Детето на моя приятелка на година и половина броеше до десет и ми пееше Тих бял Дунав- цялата и знаеше буквите! Дъщеря ми и синът ми на година и половина проговориха, но не ги сравнявам- просто детето е изключение. Синът ми на 2,4 месеца също знаеше всички букви и цифри, но броенето дойде по - късно. Сега е на 4 и не чете, въпреки че знае буквите, така че това е абсолютно индивидуално. Знам за дечица които редят пъзели от по сто части на година и половина и това е много сложно за дете на тая възраст. Детето на мой познат на 2 години рисува като второкласник- цели композиции - хора, къщи, слънце, дървета, трева. Мисълта ми е, че всяко дете има някаква заложба и трябва да бъде насърчавано да я развива- без да му се натрапва или прекалява със заниманията. Но чесно казано това само да стане не става- става със занимания- инициативата наистина може да е на детето, но то знанието не пада от небето- някой го дава- някой му е казал кои са буквите и думите.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 385
Това, което мен ме озадачи не е че чете и брои, а че самичко се е научило-подчертаха го родителите. Как самичко? newsm78

# 3
  • Мнения: 1 232
Глейдайки как се развива дъщеря ми разбира се не сравнявам,защото такива деца като показаното по БТВ са по-скоро изключение,смятам,че първо е била зрителната памет и после  е дошло научаването,сиреч какво имам предвид,значи като си разтвори книжките по всяка картинка  Вики знае на коя страница кое стихче или разказче се намира,после започна да пита мамо тази буква коя е онази коя е, сега с буквенката се справя добре с назоваването на буквите ,но да чете не не може.Но как детето аджеба сее научило съвсем само и за мен е загадка,няма пример на по-голямо дете,незнам струва ми се,че не е лез помоща на някой от родителите

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Щерктана на 2г. и нещо познаваще и шишеше буквите.
Познаваше ги в смисъл знаеше, че буквата Е е на вуйчо й примерно. После научи, че това е буква Е. Не можеше да чете. Сричаше на 4.5-5г.
Знаеше и да брои.
Малкия син на брат ми, без някой да го е учил специално на 5г. и половина четеше на латиница. На български се научи на 5г. също без някой да му показва...
Просто си има деца и деца и всяко със заложбите си и вродения си талант  Peace

# 5
  • Мнения: 1 113
Наскоро една позната ми разказваше за книга, която чела, мисля, че се казваше "История на четенето", та авторът й се бил научил да чете на същата възраст сам. Той обеснявал как започнал да разбира, че под картинката има буквички, които били свързани с нарисуваното и така ... Т.е., мисля че Бимба е права за връзката със зрителната памет.
А вие как мислите, добре ли е детето да знае да чете от толкова малко? Нямам впредвид да познава буквите, а да може да ги свързва и да разбира смисъла на написаното.

# 6
  • Мнения: 319
Не съм гледала новините, но не се изненадвам. Мойта щерка е на 2 год. и също си познава буквата, мойта, на баща си, брои до 10 и пр. Вярно, че не е научила това сама, а сме и показвали или казвали, но като се има предвд, че моето дете не е изключение, представям си какво правят деца, които са с изключителни заложби. При сегашното море от информация около тях и като се има предвди, че малките деца са с необременена памет нищо не ме изненадва. Акселерация, к`во да прайш! Да са живи и здрави само, пък изключителните заложби или талант могат да са само плюс!

# 7
  • Мнения: 1 383
А дали наистина чете това дете? Ако му дадат непознат текст? Аз вчера гледах с едно око, ама май някаква детска книжка му дадоха, може да я знае наизуст. Не че отричам че е възможно.
Моят син на 2 г. знаеше всички букви и доста книжки наизуст, дори дълги приказки, от които едва ли е разбирал и половината думи. Отваряше книжката и започваше да "чете" с поразителна точност. Е, сега е вече на 5 и още не може да чете. Една крачка му трябва, но просто не е пожелал да го направи.

# 8
  • Мнения: 8 769
А дали наистина чете това дете? Ако му дадат непознат текст?
E,как, чете и пушек се вдига даже!
А пък мойто вече е на девет месеца, и се научи съвсем само на таблицата за умножение, както и да чете! Сега двамата със сестра си си четат приказки преди заспиване. КЕФ голям! Twisted Evil Какво ще ги правя такива гении просто се чудя  newsm78
.......
Съпругът ми вчера го гледал и ми го преразказа. Дъщеря ми по съвсем същия начин "чете" нейните си книжки. Да взема и аз да викна телевизията ли? newsm78

# 9
  • Варна
  • Мнения: 2 385
Дай да направим сбирка и вкупом да ги показваме генийчетата ни.

# 10
  • Мнения: 10 758
А дали наистина чете това дете? Ако му дадат непознат текст?
E,как, чете и пушек се вдига даже!
А пък мойто вече е на девет месеца, и се научи съвсем само на таблицата за умножение, както и да чете! Сега двамата със сестра си си четат приказки преди заспиване. КЕФ голям! Twisted Evil Какво ще ги правя такива гении просто се чудя  newsm78
.......
Съпругът ми вчера го гледал и ми го преразказа. Дъщеря ми по съвсем същия начин "чете" нейните си книжки. Да взема и аз да викна телевизията ли? newsm78
hahaha hahaha hahaha

Баща ми днес ми каза за тва генийче.Аз също се чудя, как така само се е научило да чете  newsm78.От къде знае, че буквата А е буквата А newsm78.

# 11
  • В офиса
  • Мнения: 3 995
Какво значение за нас има дали се е научило само, или някой го е научил, дали може да чете непознат текст, или е запомнило наизуст? И изобщо на кой освен на родителите му дреме Simple Smile Някой не е имал с какво да си запълни новинарското време, май.

Важно е какво ще направят гениалните деца, когато станат гениални големи и ако станат...

Чела съм някъде, че София Ковалевска се е научила да решава интеграли в невръстна възраст, гледайки тапетите в стаята си  Grinning Чичо й е бил преподавател в университета и родителите й залепили негови лекции по математика вместо тапети. И малката София, докато си зяпала в тапетите, се научила и на висша математика.

Просто има неща, които нормалните хора не можем да осъзнаем как и защо. А има и неща, които могат да изглеждат необикновени, но всъщност да са си съвсем прозаични. Дъщеря ми на втория си рожден ден можеше да изреди всички спътници на планетите в слънчевата система, които се споменават в популярните книги. На 2г. 3м. разказваше за големия взрив и зараждането на звездите Laughing Сигурно с един добър монтаж щеше да направи фурор в такова предаване  Laughing  Но всъщност си е съвсем стандартно дете, което вместо да запомни имената на 20 приятелчета, е запомнило 20 спътника. Голям праз!  Grinning
 

# 12
  • Мнения: 8 769
Сигурно с един добър монтаж щеше да направи фурор в такова предаване  Laughing 
Голяма грешка си допуснала, че не си се обадила на телевизията, Tinkerbell!!!!! Laughing
Разбра ме значи за какво говоря! Wink

# 13
  • Мнения: 7 430
Наистина не е за вярване, но пък какво ли не се случва вече в днесшно време newsm78

# 14
Моята дъщеря знае всичките си книжки на изус, но защо ли.
Може би защото една книжка на ден я четем поне 20 пъти.  Прочетох "Гъбарко" 2 пъти и тя вече почна да ми я цитира. Понякога децата имат много голяма памет, особено зрителна

Общи условия

Активация на акаунт